REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, żeby nie tracić na zmianach kursów walutowych?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Prawdopodobnie banki będą coraz mniej zarabiać na różnicach w kursach walut. Kupujący oszczędzają na niekorzystnym kursie walutowym, korzystając z kantorów internetowych. Dzięki temu rozwiązaniu porównują kursy walut w różnych miejscach i unikają płacenia wysokiego spreadu walutowego.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat kantorów internetowych oraz korzyści, jakie odnoszą dzięki nim kredytobiorcy, spłacający kredyty walutowe. Warto jednak dodać, że rozwój tego rodzaju usług przyniesie korzyści nie tylko kredytobiorcom. Ucieczka przed obowiązkiem korzystania z bankowych kursów może przenieść się także na inne usługi, związane z przeliczaniami walutowymi.

REKLAMA

Już niedługo powinien zniknąć np. dylemat osób, wyjeżdżających na zagraniczne wakacje – zabrać walutę w gotówce czy kartę? Zaletą waluty w gotówce jest to, że można tanio kupić ją w kantorze. Kursy, stosowane przy przeliczaniach walutowych na kartach płatniczych, są zwykle mniej korzystne. Karta chroni jednak przed kradzieżą. Nawet jeżeli ktoś ją ukradnie, nie będzie w stanie wypłacić pieniędzy, nie znając PIN-u. W rezultacie stajemy przed wyborem: bezpiecznie czy tanio?

Przeczytaj także: Kurs dolara a notowania surowców

Rozwiązaniem tego problemu jest otwarcie w banku rachunku walutowego z kartą. Walutę możemy kupić w kantorze (tradycyjnym lub internetowym) i wpłacić na takie konto. Później wystarczy płacić wydaną do niego kartą.

REKLAMA

Ta metoda już dawno znalazła zastosowanie. Nie była jednak zbyt popularna. Ludzie zapewne obawiali się rachunków walutowych, gdyż nie mieli wcześniej z nimi do czynienia. Mogli również uważać, że uzyskane w ten sposób korzyści nie są warte biegania z walutą od kantoru do banku. Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki pojawieniu się kantorów internetowych nie trzeba już porównywać kursów walut w miejskich kantorach, a następnie udawać się z zakupioną walutą do banku. Wszystko można błyskawicznie załatwić przez Internet.

Dodatkowo spłacający raty kredytów w walucie, pochodzącej z kantorów internetowych, dostrzegli korzyści, jakie przynosi uniezależnienie się od bankowych kursów walut. Zaczynają więc rozumieć, że ten sam mechanizm mogą wykorzystać w innych sytuacjach.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Najprawdopodobniej osoby, które przekonały się do kantorów internetowych, w przyszłości będą z nich korzystały także w innych celach. Mogą kupować walutę online i przelewać ją na konta walutowe. Kartą do takiego rachunku zaczną regulowali wydatki podczas zagranicznych wycieczek.

Posiadacze kont walutowych nieraz wypłacają walutę z zagranicznego bankomatu (często bez prowizji). Płacą też kartą za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Swoimi doświadczeniami zapewne podzielą się z rodziną i znajomymi. W rezultacie banki będą otwierały coraz więcej rachunków walutowych i coraz mniej zarabiały na różnych kursach walut.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA