REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, żeby nie tracić na zmianach kursów walutowych?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Posiadając konto walutowe, nie musimy przyglądać się kursom walut w banku.
Posiadając konto walutowe, nie musimy przyglądać się kursom walut w banku.

REKLAMA

REKLAMA

Prawdopodobnie banki będą coraz mniej zarabiać na różnicach w kursach walut. Kupujący oszczędzają na niekorzystnym kursie walutowym, korzystając z kantorów internetowych. Dzięki temu rozwiązaniu porównują kursy walut w różnych miejscach i unikają płacenia wysokiego spreadu walutowego.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat kantorów internetowych oraz korzyści, jakie odnoszą dzięki nim kredytobiorcy, spłacający kredyty walutowe. Warto jednak dodać, że rozwój tego rodzaju usług przyniesie korzyści nie tylko kredytobiorcom. Ucieczka przed obowiązkiem korzystania z bankowych kursów może przenieść się także na inne usługi, związane z przeliczaniami walutowymi.

REKLAMA

Już niedługo powinien zniknąć np. dylemat osób, wyjeżdżających na zagraniczne wakacje – zabrać walutę w gotówce czy kartę? Zaletą waluty w gotówce jest to, że można tanio kupić ją w kantorze. Kursy, stosowane przy przeliczaniach walutowych na kartach płatniczych, są zwykle mniej korzystne. Karta chroni jednak przed kradzieżą. Nawet jeżeli ktoś ją ukradnie, nie będzie w stanie wypłacić pieniędzy, nie znając PIN-u. W rezultacie stajemy przed wyborem: bezpiecznie czy tanio?

Przeczytaj także: Kurs dolara a notowania surowców

Rozwiązaniem tego problemu jest otwarcie w banku rachunku walutowego z kartą. Walutę możemy kupić w kantorze (tradycyjnym lub internetowym) i wpłacić na takie konto. Później wystarczy płacić wydaną do niego kartą.

REKLAMA

Ta metoda już dawno znalazła zastosowanie. Nie była jednak zbyt popularna. Ludzie zapewne obawiali się rachunków walutowych, gdyż nie mieli wcześniej z nimi do czynienia. Mogli również uważać, że uzyskane w ten sposób korzyści nie są warte biegania z walutą od kantoru do banku. Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki pojawieniu się kantorów internetowych nie trzeba już porównywać kursów walut w miejskich kantorach, a następnie udawać się z zakupioną walutą do banku. Wszystko można błyskawicznie załatwić przez Internet.

Dodatkowo spłacający raty kredytów w walucie, pochodzącej z kantorów internetowych, dostrzegli korzyści, jakie przynosi uniezależnienie się od bankowych kursów walut. Zaczynają więc rozumieć, że ten sam mechanizm mogą wykorzystać w innych sytuacjach.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Najprawdopodobniej osoby, które przekonały się do kantorów internetowych, w przyszłości będą z nich korzystały także w innych celach. Mogą kupować walutę online i przelewać ją na konta walutowe. Kartą do takiego rachunku zaczną regulowali wydatki podczas zagranicznych wycieczek.

Posiadacze kont walutowych nieraz wypłacają walutę z zagranicznego bankomatu (często bez prowizji). Płacą też kartą za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Swoimi doświadczeniami zapewne podzielą się z rodziną i znajomymi. W rezultacie banki będą otwierały coraz więcej rachunków walutowych i coraz mniej zarabiały na różnych kursach walut.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA