reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Co zrobić, żeby nie tracić na zmianach kursów walutowych?

Co zrobić, żeby nie tracić na zmianach kursów walutowych?

Prawdopodobnie banki będą coraz mniej zarabiać na różnicach w kursach walut. Kupujący oszczędzają na niekorzystnym kursie walutowym, korzystając z kantorów internetowych. Dzięki temu rozwiązaniu porównują kursy walut w różnych miejscach i unikają płacenia wysokiego spreadu walutowego.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat kantorów internetowych oraz korzyści, jakie odnoszą dzięki nim kredytobiorcy, spłacający kredyty walutowe. Warto jednak dodać, że rozwój tego rodzaju usług przyniesie korzyści nie tylko kredytobiorcom. Ucieczka przed obowiązkiem korzystania z bankowych kursów może przenieść się także na inne usługi, związane z przeliczaniami walutowymi.

Już niedługo powinien zniknąć np. dylemat osób, wyjeżdżających na zagraniczne wakacje – zabrać walutę w gotówce czy kartę? Zaletą waluty w gotówce jest to, że można tanio kupić ją w kantorze. Kursy, stosowane przy przeliczaniach walutowych na kartach płatniczych, są zwykle mniej korzystne. Karta chroni jednak przed kradzieżą. Nawet jeżeli ktoś ją ukradnie, nie będzie w stanie wypłacić pieniędzy, nie znając PIN-u. W rezultacie stajemy przed wyborem: bezpiecznie czy tanio?

Przeczytaj także: Kurs dolara a notowania surowców

Rozwiązaniem tego problemu jest otwarcie w banku rachunku walutowego z kartą. Walutę możemy kupić w kantorze (tradycyjnym lub internetowym) i wpłacić na takie konto. Później wystarczy płacić wydaną do niego kartą.

Ta metoda już dawno znalazła zastosowanie. Nie była jednak zbyt popularna. Ludzie zapewne obawiali się rachunków walutowych, gdyż nie mieli wcześniej z nimi do czynienia. Mogli również uważać, że uzyskane w ten sposób korzyści nie są warte biegania z walutą od kantoru do banku. Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia.

Dzięki pojawieniu się kantorów internetowych nie trzeba już porównywać kursów walut w miejskich kantorach, a następnie udawać się z zakupioną walutą do banku. Wszystko można błyskawicznie załatwić przez Internet.

Dodatkowo spłacający raty kredytów w walucie, pochodzącej z kantorów internetowych, dostrzegli korzyści, jakie przynosi uniezależnienie się od bankowych kursów walut. Zaczynają więc rozumieć, że ten sam mechanizm mogą wykorzystać w innych sytuacjach.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Najprawdopodobniej osoby, które przekonały się do kantorów internetowych, w przyszłości będą z nich korzystały także w innych celach. Mogą kupować walutę online i przelewać ją na konta walutowe. Kartą do takiego rachunku zaczną regulowali wydatki podczas zagranicznych wycieczek.

Posiadacze kont walutowych nieraz wypłacają walutę z zagranicznego bankomatu (często bez prowizji). Płacą też kartą za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Swoimi doświadczeniami zapewne podzielą się z rodziną i znajomymi. W rezultacie banki będą otwierały coraz więcej rachunków walutowych i coraz mniej zarabiały na różnych kursach walut.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Posiadając konto walutowe, nie musimy przyglądać się kursom walut w banku.
Posiadając konto walutowe, nie musimy przyglądać się kursom walut w banku.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama