reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Jak zdobyć środki na remont mieszkania z Rodziną na Swoim?

Jak zdobyć środki na remont mieszkania z Rodziną na Swoim?

Kupując własne mieszkanie, powinniśmy pamiętać o konieczności jego remontu lub wykończenia. Biorąc pod uwagę obecne ceny materiałów i robocizny, remonty mieszkań są bardzo kosztowne. Jeżeli brakuje nam pieniędzy na ten cel lub przeznaczyliśmy je na wkład własny, pozostaje nam zwiększyć kwotę kredytu o środki, które pozwolą cieszyć się wykończonym mieszkaniem.

Ustawa, dotycząca preferencyjnego kredytu „Rodzina na swoim”, niestety nie przewiduje możliwości zwiększenia puli środków z banku na remont, co zniechęca znaczną ilość osób i tak mających trudności ze spełnieniem obecnych wymagań programu. Trudno jest kupić taką nieruchomość, która spełnia wszystkie wymarzone kryteria i jest gotowa do zamieszkania od zaraz. Dotyczy to szczególnie rynku pierwotnego, gdzie zakup to dopiero początek przygody z nowym mieszkaniem.

Przy kredytach hipotecznych istnieje standardowo możliwość wnioskowania o środki na remont czy wykończenie. Wbrew pozorom, nie są to kredyty powyżej 100% wartości nieruchomości. Banki w niektórych przypadkach podnoszą docelową wartość zabezpieczenia o wysokość przyznanych środków na remont (tzw. future value).

Przy wniosku o kredyt z dopłatami, samodzielny remont nie może być kredytowany, gdyż jest niezgodny z celem, wskazanym w ustawie. Prawo wyraźnie mówi, że dopłatami objęty jest tylko kredyt na zakup nieruchomości. Niemniej jednak, niektóre banki dają możliwość finansowania takiego przedsięwzięcia poprzez udzielenie drugiego kredytu hipotecznego z zabezpieczeniem na drugim miejscu w dziale IV Księgi Wieczystej.

O kredyt na wykończenie mieszkania należy ubiegać się w tym samym banku, w którym zostanie udzielony kredyt w ramach Rodziny na Swoim. Żaden bank nie będzie chciał zabezpieczyć się na drugim miejscu hipoteki, jeżeli na pierwszym miejscu będzie wpisany inny wierzyciel niż on sam, stąd powyższą zasadę można uznać za żelazną.

Dowiedz się także: Ile kosztuje utrzymanie rodziny?

Kupując nieruchomość na rynku wtórnym, równolegle z wnioskiem o kredyt z dopłatami, należy złożyć drugi wniosek, dotyczący remontu. Większość banków ogranicza minimalną kwotę kredytu (np. mBank oferuje – min. 80.000 zł, Millennium – min. 20.000 zł), stąd potrzebny będzie dobrze przygotowany kosztorys planowanych prac.

Po uzyskaniu decyzji pozytywnej i wyborze banku docelowego, kredytobiorca podpisuje dwie umowy – jedną, dotyczącą kredytu z dopłatami na zakup nieruchomości, a drugą na sfinansowanie remontu. Warunkiem otrzymania środków z drugiego kredytu jest całkowita wypłata kredytu „Rodzina na Swoim”. Podczas sporządzenia aktu notarialnego przeniesienia własności, notariusz może dokonać dwóch wpisów hipoteki w dziale IV księgi wieczystej, tytułem zabezpieczenia obydwu zobowiązań z jednym zamachem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt mieszkaniowy Rodzina na Swoim nie obejmuje kosztów wykończenia lokalu.
Kredyt mieszkaniowy Rodzina na Swoim nie obejmuje kosztów wykończenia lokalu.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama