Kategorie

Jak zdobyć środki na remont mieszkania z Rodziną na Swoim?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Kredyt mieszkaniowy Rodzina na Swoim nie obejmuje kosztów wykończenia lokalu.
Kredyt mieszkaniowy Rodzina na Swoim nie obejmuje kosztów wykończenia lokalu.
Kupując własne mieszkanie, powinniśmy pamiętać o konieczności jego remontu lub wykończenia. Biorąc pod uwagę obecne ceny materiałów i robocizny, remonty mieszkań są bardzo kosztowne. Jeżeli brakuje nam pieniędzy na ten cel lub przeznaczyliśmy je na wkład własny, pozostaje nam zwiększyć kwotę kredytu o środki, które pozwolą cieszyć się wykończonym mieszkaniem.

Ustawa, dotycząca preferencyjnego kredytu „Rodzina na swoim”, niestety nie przewiduje możliwości zwiększenia puli środków z banku na remont, co zniechęca znaczną ilość osób i tak mających trudności ze spełnieniem obecnych wymagań programu. Trudno jest kupić taką nieruchomość, która spełnia wszystkie wymarzone kryteria i jest gotowa do zamieszkania od zaraz. Dotyczy to szczególnie rynku pierwotnego, gdzie zakup to dopiero początek przygody z nowym mieszkaniem.

Przy kredytach hipotecznych istnieje standardowo możliwość wnioskowania o środki na remont czy wykończenie. Wbrew pozorom, nie są to kredyty powyżej 100% wartości nieruchomości. Banki w niektórych przypadkach podnoszą docelową wartość zabezpieczenia o wysokość przyznanych środków na remont (tzw. future value).

Reklama

Przy wniosku o kredyt z dopłatami, samodzielny remont nie może być kredytowany, gdyż jest niezgodny z celem, wskazanym w ustawie. Prawo wyraźnie mówi, że dopłatami objęty jest tylko kredyt na zakup nieruchomości. Niemniej jednak, niektóre banki dają możliwość finansowania takiego przedsięwzięcia poprzez udzielenie drugiego kredytu hipotecznego z zabezpieczeniem na drugim miejscu w dziale IV Księgi Wieczystej.

O kredyt na wykończenie mieszkania należy ubiegać się w tym samym banku, w którym zostanie udzielony kredyt w ramach Rodziny na Swoim. Żaden bank nie będzie chciał zabezpieczyć się na drugim miejscu hipoteki, jeżeli na pierwszym miejscu będzie wpisany inny wierzyciel niż on sam, stąd powyższą zasadę można uznać za żelazną.

Dowiedz się także: Ile kosztuje utrzymanie rodziny?

Kupując nieruchomość na rynku wtórnym, równolegle z wnioskiem o kredyt z dopłatami, należy złożyć drugi wniosek, dotyczący remontu. Większość banków ogranicza minimalną kwotę kredytu (np. mBank oferuje – min. 80.000 zł, Millennium – min. 20.000 zł), stąd potrzebny będzie dobrze przygotowany kosztorys planowanych prac.

Reklama

Po uzyskaniu decyzji pozytywnej i wyborze banku docelowego, kredytobiorca podpisuje dwie umowy – jedną, dotyczącą kredytu z dopłatami na zakup nieruchomości, a drugą na sfinansowanie remontu. Warunkiem otrzymania środków z drugiego kredytu jest całkowita wypłata kredytu „Rodzina na Swoim”. Podczas sporządzenia aktu notarialnego przeniesienia własności, notariusz może dokonać dwóch wpisów hipoteki w dziale IV księgi wieczystej, tytułem zabezpieczenia obydwu zobowiązań z jednym zamachem.

Dla rynku pierwotnego istnieją dwa rozwiązania, umożliwiające sfinansowanie prac wykończeniowych. Pierwsze z nich to zakup mieszkania, wykonanego „pod klucz” przez developera. Jeżeli developer nie wykonuje standardowo takiej usługi, a zgodzi się za dodatkową opłatą wyremontować mieszkanie ponad standard developerski, nie trzeba będzie składać dodatkowego wniosku o pokrycie środków na ten cel.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Mało tego - w takiej sytuacji nabywca bez problemów uzyska kredyt z dopłatami na obydwa cele, pod warunkiem, że przeniesienie własności nieruchomości nastąpi po zakończeniu wszelkich prac, wykonywanych przez inwestora zastępczego. Oczywiście wymaga to również odpowiednio skonstruowanej umowy przedwstępnej.

Drugi sposób jest bardzo podobny do rozwiązania, proponowanego przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego. Również należy złożyć dwa osobne wnioski kredytowe, jednak moment wnioskowania o środki na wykończenie jest zależny od etapu zaawansowania inwestycji.

Gdy nieruchomość jest wybudowana i gotowa do oddania nowym nabywcom, można złożyć wnioski równolegle. Jeżeli jest to tzw. „dziura w ziemi”, należy poczekać z drugim wnioskiem do momentu, aż inwestycja osiągnie taki stan zaawansowania, że developer będzie mógł przeprowadzić odbiór techniczny lokalu. Przy wcześniejszym składaniu wniosków banki odmówią udzielenia kredytu i wydadzą decyzję negatywną, ze względu na zbyt odległy termin wykonania zaplanowanych prac wykończeniowych.

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania nie jest doskonała; osoby, przygotowujące ją, nie przewidziały, że kupno nieruchomości nie zawsze jest końcem wydatków przed przeprowadzką. Na szczęście banki stanęły na wysokości zadania i dają możliwość zrealizowania marzeń nie tylko o własnym mieszkaniu, ale i urządzeniu go według własnego pomysłu.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?