REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie dostaniesz kredyt na nieruchomość, obciążoną hipoteką?

Arkadiusz Rojek, Home Broker
Coraz mniej problemów będzie z nieruchomością, obciążoną hipoteką./ Fot. Fotolia
Coraz mniej problemów będzie z nieruchomością, obciążoną hipoteką./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze do niedawna żaden bank nie chciał słyszeć o nieruchomościach, obciążonych hipoteką. Finansowanie tego typu zakupu za pomocą kredytu hipotecznego było niemożliwe, jednak obecnie już pięć instytucji zainteresowało się kredytowaniem nieruchomości dłużników.

Dla części banków nie jest problemem udzielenie kredytu na mieszkanie, sprzedawane przez komornika. Również nieruchomości z wpisaną hipoteką przymusową mogą stanowić docelowe zabezpieczenie kredytu. Warunek jest jednak taki, że udzielony kredyt ma spłacić wierzytelności, zabezpieczone hipoteką przymusową.

REKLAMA

Mieszkania, obciążone hipoteką

Do niedawna uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości, obciążonej hipoteką przymusową, było niemożliwe. Tego rodzaju wpis w księdze wieczystej sprawiał, że banki odmawiały udzielania kredytów na ich zakup.

REKLAMA

- Banki bardzo ostrożnie podchodzą do zagadnienia udzielania kredytów na zakup takiej nieruchomości, ze względu na związane z tym ryzyko – uważa Marcin Żak, prawnik Home Broker. Dodaje, że problemy z uzyskaniem kredytu na zakup ograniczają popyt na tego typu lokale. 

Trzeba pamiętać, że zazwyczaj, gdy dochodziło do transakcji, której przedmiotem była obciążona nieruchomość, kupujący musiał z własnej gotówki spłacić zadłużenie. Dopiero po wykreśleniu hipoteki przymusowej mógł ubiegać się o kredyt na pozostałą kwotę. Taka sytuacja przekładała się na znaczne obniżenie ceny nieruchomości, obciążonej hipoteką przymusową oraz zdecydowanie komplikowała i wydłużała proces sprzedaży.

Przeczytaj także: „Rodzina na Swoim” dla singli – poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest hipoteka przymusowa?

Zgodnie z ustawą, hipoteka przymusowa jest zabezpieczeniem spłaty wierzytelności, potwierdzonych tytułami wykonawczymi (na przykład wyrok sądu, zaopatrzony w klauzulę wykonalności lub tytuły, wynikające z postępowania administracyjnego). Tego rodzaju wpis w księdze wieczystej nieruchomości jest umieszczany bez uzyskania zgody właściciela. W określonych przypadkach hipoteka może objąć wszystkie nieruchomości dłużnika (hipoteka łączna).

Najważniejszą cechą hipoteki jest fakt, że daje nam pierwszeństwo zabezpieczenia przed innymi dłużnikami – chociaż, jeżeli kilka wierzytelności zostało zabezpieczonych w ten sposób, o pierwszeństwie decydować będzie moment dokonania wpisu. Co więcej, wierzytelność, zabezpieczona hipoteką, nie ulega przedawnieniu i jest wymagalna od każdego właściciela nieruchomości.

Podejście banków do hipoteki wieczystej

REKLAMA

Alior Bank jest pierwszym na rynku bankiem, który umożliwił zakup takich nieruchomości według standardowych procedur. Wymaga jednak, aby środki z udzielanego kredytu przeznaczone były na spłatę całości zadłużenia, zabezpieczonego hipoteką przymusową. Inne banki również będą w stanie sfinansować taki zakup, tyle że na podstawie odstępstw od standardowych procedur.

Dla Idea Banku hipoteka przymusowa nie jest problemem, ale pod warunkiem, że w księdze wieczystej nie ma roszczenia egzekucyjnego. Deutsche Bank, Getin Noble Bank i PKO BP deklarują, że taką sytuację rozpatrzą indywidualnie. Decyzja uzależniona będzie od tego, kto hipotekę przymusową wpisał oraz czy wartość mieszkania pozwoli na spłatę wszystkich długów. Ważne jest również to, aby docelowo hipoteka zabezpieczająca kredyt na zakup nieruchomości znajdowała się w księdze wieczystej na pierwszym miejscu.

Polecamy serwis: Kredyty

Banki rzadko idą na ustępstwa

Doświadczenie doradców finansowych pokazuje, że tego typu transakcje na rynku zdarzają się bardzo rzadko, natomiast banki decydujące się na sfinansowanie zakupu nieruchomości, obciążonych hipoteką przymusową, nie piętrzą problemów.

Doradcy przyznają też, że zdarzało im się uzyskać odstępstwa od standardowych procedur także w tych instytucjach, które oficjalnie odrzucają taką możliwość. Te banki wymagają jednak przedstawienia dodatkowych dokumentów, dotyczących przede wszystkim pozostałych, potencjalnych długów sprzedającego, np. zaległości podatkowych lub niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Przeprowadzana przez banki  szczegółowa analiza konkretnych przypadków wynika ze specyfiki zabezpieczenia wierzytelności, omawianym rodzajem hipoteki. Z drugiej strony, jeszcze kilka lat temu banki kategorycznie odmawiały finansowania transakcji zakupu nieruchomości, obciążonych w ten sposób. - Liberalizacja podejścia banków do tej kwestii z pewnością poprawi płynność na rynku tych nieruchomości – konkluduje Marcin Żak. Prognozuje też, że zmiana postawy banków pozwoli właścicielom nieruchomości, obciążonych hipoteką, na uzyskiwanie wyższych cen sprzedaży, z uwagi na większą dostępność kredytów na zakup takiego lokalu.


Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA