reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Gdzie dostaniesz kredyt na nieruchomość, obciążoną hipoteką?

Gdzie dostaniesz kredyt na nieruchomość, obciążoną hipoteką?

Jeszcze do niedawna żaden bank nie chciał słyszeć o nieruchomościach, obciążonych hipoteką. Finansowanie tego typu zakupu za pomocą kredytu hipotecznego było niemożliwe, jednak obecnie już pięć instytucji zainteresowało się kredytowaniem nieruchomości dłużników.

Dla części banków nie jest problemem udzielenie kredytu na mieszkanie, sprzedawane przez komornika. Również nieruchomości z wpisaną hipoteką przymusową mogą stanowić docelowe zabezpieczenie kredytu. Warunek jest jednak taki, że udzielony kredyt ma spłacić wierzytelności, zabezpieczone hipoteką przymusową.

Mieszkania, obciążone hipoteką

Do niedawna uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości, obciążonej hipoteką przymusową, było niemożliwe. Tego rodzaju wpis w księdze wieczystej sprawiał, że banki odmawiały udzielania kredytów na ich zakup.

- Banki bardzo ostrożnie podchodzą do zagadnienia udzielania kredytów na zakup takiej nieruchomości, ze względu na związane z tym ryzyko – uważa Marcin Żak, prawnik Home Broker. Dodaje, że problemy z uzyskaniem kredytu na zakup ograniczają popyt na tego typu lokale. 

Trzeba pamiętać, że zazwyczaj, gdy dochodziło do transakcji, której przedmiotem była obciążona nieruchomość, kupujący musiał z własnej gotówki spłacić zadłużenie. Dopiero po wykreśleniu hipoteki przymusowej mógł ubiegać się o kredyt na pozostałą kwotę. Taka sytuacja przekładała się na znaczne obniżenie ceny nieruchomości, obciążonej hipoteką przymusową oraz zdecydowanie komplikowała i wydłużała proces sprzedaży.

Przeczytaj także: „Rodzina na Swoim” dla singli – poradnik

Czym jest hipoteka przymusowa?

Zgodnie z ustawą, hipoteka przymusowa jest zabezpieczeniem spłaty wierzytelności, potwierdzonych tytułami wykonawczymi (na przykład wyrok sądu, zaopatrzony w klauzulę wykonalności lub tytuły, wynikające z postępowania administracyjnego). Tego rodzaju wpis w księdze wieczystej nieruchomości jest umieszczany bez uzyskania zgody właściciela. W określonych przypadkach hipoteka może objąć wszystkie nieruchomości dłużnika (hipoteka łączna).

Najważniejszą cechą hipoteki jest fakt, że daje nam pierwszeństwo zabezpieczenia przed innymi dłużnikami – chociaż, jeżeli kilka wierzytelności zostało zabezpieczonych w ten sposób, o pierwszeństwie decydować będzie moment dokonania wpisu. Co więcej, wierzytelność, zabezpieczona hipoteką, nie ulega przedawnieniu i jest wymagalna od każdego właściciela nieruchomości.

Podejście banków do hipoteki wieczystej

Alior Bank jest pierwszym na rynku bankiem, który umożliwił zakup takich nieruchomości według standardowych procedur. Wymaga jednak, aby środki z udzielanego kredytu przeznaczone były na spłatę całości zadłużenia, zabezpieczonego hipoteką przymusową. Inne banki również będą w stanie sfinansować taki zakup, tyle że na podstawie odstępstw od standardowych procedur.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama