Kto ponosi odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje płatnicze z rachunku bankowego?
Aktualizacja: 11.02.2019
Coraz częściej dochodzi do kradzieży środków z rachunków bankowych objętych bankowością elektroniczną. Jeżeli klient banku zauważy na swoim rachunku transakcję, której sam nie wykonywał, nie zlecał ani której nie zatwierdzał taka transakcja ma charakter transakcji nieautoryzowanej. Kto ponosi za nią odpowiedzialność? »
Kto spłaca kredyt hipoteczny po rozwodzie
Aktualizacja: 26.11.2018
Wiele młodych małżeństw bierze razem kredyt na mieszkanie. Kto spłaca kredyt w razie rozstania i rozwodu? »
Utrata pieniędzy z konta na skutek cyberataku - odpowiedzialność ponosi bank
Aktualizacja: 08.05.2018
Groźba utraty oszczędności zgromadzonych na kontach bankowych wskutek cyberprzestępstwa, niczym miecz Damoklesa wisi nad głowami posiadaczy takowych kont. Chociaż wizja pustego rachunku nie jest niczym przyjemnym, sytuacja nie jest z punktu widzenia klientów banków aż tak groźna, jak mogłaby się wydawać. Dlaczego? Dlatego ponieważ w zdecydowanej większości tego typu zdarzeń, odpowiedzialność spocznie na barkach banków, które będą musiały zwrócić posiadaczom kont ich utracone oszczędności. »
Co zrobić, gdy pieniądze zostaną przelane na niewłaściwy rachunek
Aktualizacja: 19.03.2018
Dzięki bankowości elektronicznej możemy zrobić przelew samodzielnie, bez stania w kolejce i z małą prowizją. Trzeba jednak uważać, żeby swoboda i łatwość dokonania operacji nie były przyczyną brzemiennego w skutki błędu. Co się stanie, gdy zdarzy się błąd i pieniądze zostaną przelane na niewłaściwe konto? Odzyskanie ich będzie formalnością czy drogą przez mękę? »
Aktualizacja: 11.01.2018
Jak wynika z raportu Emerging Europe M&A Report 2016/17, w 2016 roku w Polsce nastąpiło 279 transakcji fuzji i przejęć. Ilościowo to mniej niż w 2015 roku, jednak wartość procesów osiągnęła wynik 11,2 mld euro, co oznacza wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Mówiło się nawet o rekordzie wartościowym. Jak na tym tle wypadł polski rynek bankowy? Wydaje się, że zachodzące zmiany nie mają znaczenia dla konsumentów i przedsiębiorców, ale czy na pewno? »
Informacja o głównym świadczeniu i ryzyku związanym z produktem finansowym
Aktualizacja: 27.09.2017
Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej postawiono istotne dla „polskich frankowiczów” pytanie prejudycjalne mające za przedmiot obowiązek informacyjny banku w zakresie ryzyka związanego z produktem finansowym. Trybunał orzekł, że informacja taka powinna zostać wyrażona prostym i zarozumiałym językiem. »
Budżety domowe Polaków - zdarza nam się sprawdzać historię konta partnera
Aktualizacja: 11.08.2016
Mężczyźni więcej zarabiają, a kobiety są skore do ukrywania wydatków i mają częściej dostęp do konta swojego partnera. Obojgu płci bardziej niż partnerowi wydaje się, że są odpowiedzialne za opłacanie miesięcznych zobowiązań. Połowie badanych zdarzyło się sprawdzać historię konta swojego partnera i niemal połowie nie udaje się nic zaoszczędzić - wynika z badania „Budżety domowe Polaków” przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK. »
Ranking polskich banków pod względem jakości obsługi
Aktualizacja: 15.01.2016
Jak profesjonalnie prezentować produkty banku i finalizować transakcje, najlepiej wiedzą w Banku Millennium. Natomiast w ING Banku Śląskim umieją rozpoznawać potrzeby i dbać o odpowiednią interakcję, a w Deutsche Banku dobre wrażenie sprawia wygląd placówek oraz kompetencje doradców w zakresie oferty produktów dodatkowych. To wnioski płynące z badania INTERNATIONAL SERVICE CHECK, w którym tajemniczy klienci mierzyli jakość obsługi w polskich bankach. »
Szybka pożyczka na dowód ma sens
Aktualizacja: 21.12.2016
Dotyka to wszystkich – tych bardziej zamożnych i mniej zamożnych. Tych z dużych miast i mniejszych miejscowości. Osoby po studiach wyższych i gorzej wykształconych. Tak naprawdę nie ma reguły, bo po szybką pożyczkę na dowód często nawet warto sięgnąć. Udowadniamy, dlaczego i radzimy, jak to zrobić w bezpieczny dla nas sposób. »
Jak pracują pieniądze na kontach firmowych?
Aktualizacja: 28.10.2013
Jedynie dziewięć banków oferuje oprocentowanie firmowych kont. W skali roku stawki oprocentowania wynoszą zaledwie 4%, a wskazany próg nie jest zazwyczaj przekraczany. W większości banków oprocentowanie kont jest znikome, przynoszące symboliczne zyski. »
Czy warto likwidować egzekucyjny tytuł bankowy?
Aktualizacja: 06.02.2013
Pomysł zlikwidowania bankowego tytułu egzekucyjnego może okazać się niekorzystny dla klientów banków. Koszty jego likwidacji prawdopodobnie pokryją klienci a nie banki. »
Polskie banki tylko dla Polaków?
Aktualizacja: 04.11.2012
Osoby nie władające językiem polskim mogą mieć kłopoty z załatwieniem sprawy w oddziale banku na terenie Polski. BZ WBK i Credit Agricole to banki, które w największym stopniu zadbały o komfort klientów nie mówiących po polsku. Najłatwiej z pracownikiem banku porozumie się cudzoziemiec mówiący po angielsku – wynika z analizy Idea Expert. »
Kody SMS przez telefon, czyli bez komórki nie zrobisz przelewu
Aktualizacja: 12.10.2012
75% banków proponuje potwierdzanie dyspozycji wydawanych przez Internet jednorazowymi kodami SMS. Zwykle jest to tylko jedna z kilku dostępnych metod autoryzacji – wynika z analizy Idea Expert »
Aktualizacja: 28.09.2012
Banki szukają oszczędności, a to oznacza, że najbliższe miesiące będą dla ich klientów okresem wielu podwyżek. Wzrosną m.in. prowizje za używanie kart debetowych i prowadzenie rachunków osobistych, zaś warunki niektórych programów premiowych ulegną pogorszeniu. »
Abonament medyczny kupisz w banku
Aktualizacja: 19.09.2012
Kupując indywidualnie abonament medyczny trzeba zapłacić od 28 do 299 zł miesięcznie - jeśli wykupi się go za pośrednictwem banku. Tak wynika z analizy Idea Expert. Cena zależy m.in. od zakresu badań diagnostycznych oraz dostępu do lekarzy–specjalistów. Banki wycofują się jednak z oferowania pakietów i mocno ograniczają dostęp do nich klientom-seniorom. »
HoReCa podsumowała rok – w 2020 zadłużenie branży wzrosło o 1/3
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji