REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Start-up i pierwsze konto bankowe dla firmy

Konta bankowe dla start-upów nie są drogie.
Konta bankowe dla start-upów nie są drogie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zanim dowiemy się czegoś więcej o koncie bankowym dla firmy, powinniśmy przemyśleć to, do czego rachunek będzie wykorzystywany. Eksperci finansowi przyjrzeli się kontom bankowym dla początkujących przedsiębiorców. Oferta kont bankowych dla start-upów jest bogata.

Z pewnością każda osoba, zakładająca działalność gospodarczą, dokonuje wyboru banku według innego „klucza”: zakłada rachunek firmowy w instytucji, prowadzącej jej konto osobiste, korzysta z podpowiedzi znajomych, mających własne firmy, czy wreszcie idzie tam, skąd przysłano jej ofertę pocztą. Decyzję o wyborze rachunku podejmuje ten, kto ma już REGON i wpis do ewidencji podmiotów gospodarczych.

REKLAMA

Poszukajmy najtańszego konta dla tzw. start-upu, czyli przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna działalność i nie chce niepotrzebnie mnożyć kosztów (co zresztą jest cnotą w całym okresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej).

Założenia, na podstawie których analitycy finansowi dokonali wyboru, były następujące: klient to przedsiębiorca, który właśnie rozpoczyna działalność, wysokość salda na jego rachunku wynosi 5 000 zł. Korzystając z bankowości internetowej, wykonuje miesięcznie 3 przelewy do ZUS, 2 do Urzędu Skarbowego i 10 przelewów zewnętrznych. Nasz klient korzysta też z bankomatów – zarówno tych, należących do sieci „swojego” banku (2 wypłaty miesięcznie po 1 000 zł każda), jak i urządzeń „obcych” (4 wypłaty miesięcznie w łącznej wysokości 1 000 zł). Zobaczmy, która z ofert bankowych będzie dla niego najkorzystniejsza!

Sprawdź oferty kredytów gotówkowych i wybierz najlepszy!

Które banki kuszą tanimi ofertami?

Nie powinno chyba nikogo dziwić, że na pierwszym miejscu ex eaquo znalazły się banki, kojarzone z obsługą małych i średnich firm: Meritum Bank i Idea Bank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nasz przedsiębiorca, decydując się na Meritum Bank, mógłby skorzystać z Pakietu Meritum Bez Granic, który zawiera m.in. rachunek bieżący w PLN, rachunki pomocnicze (ich liczba może być dowolna) w złotych lub w walutach wymienialnych, karty debetowe do rachunku, system bankowości elektronicznej czy bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski.

Korzystanie z tego pakietu jest bezpłatne pod warunkiem, że nasz przedsiębiorca dokona w ciągu miesiąca transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę min. 200 zł. W przeciwnym razie miesięczna opłata za kartę płatniczą wyniesie 2 zł. Warunek ten nie jest jednak trudny do spełnienia – przy obecnych cenach paliwa koszt jednego tankowania „do pełna” przekracza zaproponowaną kwotę.

Idea Bank z kolei proponuje „młodym” przedsiębiorcom konto Firma to ja. Korzystanie z niego jest absolutnie bezpłatne. Dodatkowo do końca stycznia, w ramach rachunku można było założyć 3-miesięczną lokatę, oprocentowaną w wysokości aż 12% w skali roku!

REKLAMA

Na drugim miejscu znalazł się Bank Millennium i jego Konto Biznes Start. Propozycja ta stanowi przykład oferty bankowej, w ramach której klient przez określony okres (w tym przypadku 18 miesięcy) zwolniony jest z opłat za: prowadzenie rachunku (15 zł), przelewy krajowe (1 zł), wydanie karty płatniczej (15 zł) oraz korzystanie z niej (2,99 zł miesięcznie). Roczny koszt prowadzenia Konta Biznes Start wynosi 48 zł. Wynika on z tego, że bank pobiera prowizję za wypłaty z „obcych” bankomatów.

Zaznaczyć trzeba, że dla potrzeb niniejszego zestawienia przyjęto niższą – wynoszącą 1 zł – prowizję, pobieraną za wypłaty z bankomatów, należących do sieci BZ WBK i Cash 4 You. Korzystanie z urządzeń należących o do innych sieci łączy się z prowizją w wysokości 5 zł (co sprawiłoby, że roczny koszt prowadzenia rachunku wzrósłby do 240 zł).

Trzecie miejsce przypadło Kontu z Lwem Direct, oferowanemu przez ING Bank Śląski. Instytucja nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego, za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz za korzystanie z karty płatniczej.

Kosztów korzystania z karty płatniczej klient nie ponosi pod warunkiem dokonania w ciągu miesiąca transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę min. 300 zł. W przeciwnym razie opłata za kartę płatniczą wyniesie 7 zł miesięcznie. Klient ING Banku Śląskiego płaci tylko za przelewy krajowe (0,9 zł za przelew). Roczny koszt prowadzenia Konta z Lwem Direct wynosi 108 zł (przy założeniu nie pobierania przez bank opłaty za korzystanie z karty płatniczej.

Sprawdź promocyjne oferty dla biznesu!

Tuż za podium znalazła się trzecia instytucja, specjalizująca się w obsłudze przedsiębiorstw – FM Bank i jego Konto na 5-tkę (rachunek rozliczeniowy, oprocentowany 5,5% z kapitalizacją miesięczną). FM Bank również nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, przelewy (darmowych jest 300 przelewów w miesiącu), wydanie trzech kart płatniczych do rachunku i użytkowanie ich.

Roczny koszt korzystania z Konta na 5-tkę (120 zł) wynika z prowizji za wypłaty z „obcych” bankomatów (2,5 zł). Dodać tu jeszcze trzeba, że prowadzenie konta będzie bezpłatne, jeżeli klient założy rachunek z dostępem do bankowości internetowej i z kartą debetową, a średniomiesięczny obrót na koncie przekroczy 3000 zł. W przeciwnym wypadku pobrana zostanie opłata w wysokości 20 zł miesięcznie.

Na końcu zestawienia znalazł się Bank Pekao. W jego przypadku roczny koszt korzystania z Pakietu Mój Biznes Net wynosi 743,88 zł. Dużą zaletą tego pakietu są jego darmowość oraz bezpłatne korzystanie z bankomatów Pekao, krajowej i europejskiej sieci urządzeń grupy UCI oraz bankomatów sieci Euronet. Pekao pobiera jednak opłaty za przelewy, korzystanie z karty płatniczej i wypłaty z niewymienionych powyżej sieci bankomatów.

Wybór pierwszego konta firmowego

Rozpoczynający działalność przedsiębiorca nie powinien mieć problemów ze znalezieniem banku, w którym założy rachunek. Placówek bankowych na ulicach naszych miast jest dużo, usługi dla małych firm oferują też banki internetowe (mBank czy Inteligo). Niektóre instytucje wysyłają do nowo zarejestrowanych firm propozycje skorzystania z ich usług. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko podjąć decyzję i założyć rachunek.

Dokonując wyboru, warto mieć na względzie koszty prowadzenia rachunku i inne opłaty z nim związane. Przedsiębiorca na początku działalności ponosi głównie koszty, związane z rozkręceniem biznesu. Na niektóre z nich (np. składki ZUS) nie mamy niestety wpływu. Warto więc zadbać o to, by jak najmniej płacić za prowadzenie konta bankowego.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA