Kategorie

Start-up i pierwsze konto bankowe dla firmy

Konta bankowe dla start-upów nie są drogie.
inforCMS
Zanim dowiemy się czegoś więcej o koncie bankowym dla firmy, powinniśmy przemyśleć to, do czego rachunek będzie wykorzystywany. Eksperci finansowi przyjrzeli się kontom bankowym dla początkujących przedsiębiorców. Oferta kont bankowych dla start-upów jest bogata.

Z pewnością każda osoba, zakładająca działalność gospodarczą, dokonuje wyboru banku według innego „klucza”: zakłada rachunek firmowy w instytucji, prowadzącej jej konto osobiste, korzysta z podpowiedzi znajomych, mających własne firmy, czy wreszcie idzie tam, skąd przysłano jej ofertę pocztą. Decyzję o wyborze rachunku podejmuje ten, kto ma już REGON i wpis do ewidencji podmiotów gospodarczych.

Poszukajmy najtańszego konta dla tzw. start-upu, czyli przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna działalność i nie chce niepotrzebnie mnożyć kosztów (co zresztą jest cnotą w całym okresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej).

Założenia, na podstawie których analitycy finansowi dokonali wyboru, były następujące: klient to przedsiębiorca, który właśnie rozpoczyna działalność, wysokość salda na jego rachunku wynosi 5 000 zł. Korzystając z bankowości internetowej, wykonuje miesięcznie 3 przelewy do ZUS, 2 do Urzędu Skarbowego i 10 przelewów zewnętrznych. Nasz klient korzysta też z bankomatów – zarówno tych, należących do sieci „swojego” banku (2 wypłaty miesięcznie po 1 000 zł każda), jak i urządzeń „obcych” (4 wypłaty miesięcznie w łącznej wysokości 1 000 zł). Zobaczmy, która z ofert bankowych będzie dla niego najkorzystniejsza!

Sprawdź oferty kredytów gotówkowych i wybierz najlepszy!

Które banki kuszą tanimi ofertami?

Nie powinno chyba nikogo dziwić, że na pierwszym miejscu ex eaquo znalazły się banki, kojarzone z obsługą małych i średnich firm: Meritum Bank i Idea Bank.

Reklama

Nasz przedsiębiorca, decydując się na Meritum Bank, mógłby skorzystać z Pakietu Meritum Bez Granic, który zawiera m.in. rachunek bieżący w PLN, rachunki pomocnicze (ich liczba może być dowolna) w złotych lub w walutach wymienialnych, karty debetowe do rachunku, system bankowości elektronicznej czy bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski.

Korzystanie z tego pakietu jest bezpłatne pod warunkiem, że nasz przedsiębiorca dokona w ciągu miesiąca transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę min. 200 zł. W przeciwnym razie miesięczna opłata za kartę płatniczą wyniesie 2 zł. Warunek ten nie jest jednak trudny do spełnienia – przy obecnych cenach paliwa koszt jednego tankowania „do pełna” przekracza zaproponowaną kwotę.

Idea Bank z kolei proponuje „młodym” przedsiębiorcom konto Firma to ja. Korzystanie z niego jest absolutnie bezpłatne. Dodatkowo do końca stycznia, w ramach rachunku można było założyć 3-miesięczną lokatę, oprocentowaną w wysokości aż 12% w skali roku!

Reklama

Na drugim miejscu znalazł się Bank Millennium i jego Konto Biznes Start. Propozycja ta stanowi przykład oferty bankowej, w ramach której klient przez określony okres (w tym przypadku 18 miesięcy) zwolniony jest z opłat za: prowadzenie rachunku (15 zł), przelewy krajowe (1 zł), wydanie karty płatniczej (15 zł) oraz korzystanie z niej (2,99 zł miesięcznie). Roczny koszt prowadzenia Konta Biznes Start wynosi 48 zł. Wynika on z tego, że bank pobiera prowizję za wypłaty z „obcych” bankomatów.

Zaznaczyć trzeba, że dla potrzeb niniejszego zestawienia przyjęto niższą – wynoszącą 1 zł – prowizję, pobieraną za wypłaty z bankomatów, należących do sieci BZ WBK i Cash 4 You. Korzystanie z urządzeń należących o do innych sieci łączy się z prowizją w wysokości 5 zł (co sprawiłoby, że roczny koszt prowadzenia rachunku wzrósłby do 240 zł).

Trzecie miejsce przypadło Kontu z Lwem Direct, oferowanemu przez ING Bank Śląski. Instytucja nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego, za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz za korzystanie z karty płatniczej.

Kosztów korzystania z karty płatniczej klient nie ponosi pod warunkiem dokonania w ciągu miesiąca transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę min. 300 zł. W przeciwnym razie opłata za kartę płatniczą wyniesie 7 zł miesięcznie. Klient ING Banku Śląskiego płaci tylko za przelewy krajowe (0,9 zł za przelew). Roczny koszt prowadzenia Konta z Lwem Direct wynosi 108 zł (przy założeniu nie pobierania przez bank opłaty za korzystanie z karty płatniczej.

Sprawdź promocyjne oferty dla biznesu!

Tuż za podium znalazła się trzecia instytucja, specjalizująca się w obsłudze przedsiębiorstw – FM Bank i jego Konto na 5-tkę (rachunek rozliczeniowy, oprocentowany 5,5% z kapitalizacją miesięczną). FM Bank również nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, przelewy (darmowych jest 300 przelewów w miesiącu), wydanie trzech kart płatniczych do rachunku i użytkowanie ich.

Roczny koszt korzystania z Konta na 5-tkę (120 zł) wynika z prowizji za wypłaty z „obcych” bankomatów (2,5 zł). Dodać tu jeszcze trzeba, że prowadzenie konta będzie bezpłatne, jeżeli klient założy rachunek z dostępem do bankowości internetowej i z kartą debetową, a średniomiesięczny obrót na koncie przekroczy 3000 zł. W przeciwnym wypadku pobrana zostanie opłata w wysokości 20 zł miesięcznie.

Na końcu zestawienia znalazł się Bank Pekao. W jego przypadku roczny koszt korzystania z Pakietu Mój Biznes Net wynosi 743,88 zł. Dużą zaletą tego pakietu są jego darmowość oraz bezpłatne korzystanie z bankomatów Pekao, krajowej i europejskiej sieci urządzeń grupy UCI oraz bankomatów sieci Euronet. Pekao pobiera jednak opłaty za przelewy, korzystanie z karty płatniczej i wypłaty z niewymienionych powyżej sieci bankomatów.

Wybór pierwszego konta firmowego

Rozpoczynający działalność przedsiębiorca nie powinien mieć problemów ze znalezieniem banku, w którym założy rachunek. Placówek bankowych na ulicach naszych miast jest dużo, usługi dla małych firm oferują też banki internetowe (mBank czy Inteligo). Niektóre instytucje wysyłają do nowo zarejestrowanych firm propozycje skorzystania z ich usług. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko podjąć decyzję i założyć rachunek.

Dokonując wyboru, warto mieć na względzie koszty prowadzenia rachunku i inne opłaty z nim związane. Przedsiębiorca na początku działalności ponosi głównie koszty, związane z rozkręceniem biznesu. Na niektóre z nich (np. składki ZUS) nie mamy niestety wpływu. Warto więc zadbać o to, by jak najmniej płacić za prowadzenie konta bankowego.

Eksperci TotalMoney.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?

  Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

  Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

  Rejestr REGON. Przybyło nowych firm

  W maju w rejestrze REGON zarejestrowano 32,76 tys. firm, +5,0 proc. mdm - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile firm zawiesiło swoją działalność?

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Luzowanie obostrzeń - większe limity w hotelach, otwarte dyskoteki

  Od 26 czerwca zwiększa się maksymalne obłożenie hoteli. Podniesiony zostanie też limit osób na targach, konferencjach i koncertach. Do limitów osób nie będą wliczały się osoby zaszczepione.

  Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

  Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Łączenie w jednym oświadczeniu różnych zgód - wyrok NSA

  Czy łączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na telemarketing w jednym oświadczeniu klienta jest zgodne z prawem?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Subskrypcyjny model sprzedaży - zagrożenia dla firm

  76 % internautów nie rozumie powodów, dla których należałoby płacić za dostęp do artykułów w sieci. Jest to poważna bariera dla rozwoju modelu subskrypcyjnego w polskich mediach.

  Konsultacje ws. uprawnień do połowów między UE a Wielką Brytanią

  Zakończyły się dwustronne konsultacje między UE a Zjednoczonym Królestwem w sprawie uprawnień do połowów na 2021 i 2022 r. Co dalej ze współpracą w dziedzinie rybołówstwa?

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  50% przedsiębiorców boi się o płynność [BADANIE]

  Co drugi przedsiębiorca z sektora MŚP stoi przed wyzwaniem, jakim jest utrzymanie płynności finansowej. Jednocześnie 3/4 firm ma odłożone środki pieniężne, po które może sięgnąć w razie potrzeby.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

  Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Startupowcy muszą nauczyć się rozmów z funduszami venture capital

  Pierwszy dialog między reprezentantem funduszu venture capital a start-upem przypomina nieco rozmowę kwalifikacyjną. Jest to pewna utarta konwencja, w ramach której padają podobne pytania: o model biznesowy, konkurencję, plan rozwoju czy oczekiwania względem wartości spółki.

  Bartosz Bąbrych: Pogłoski o śmierci polskiej fotowoltaiki są mocno przesadzone

  Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia - uważa Bartosz Bąbrych.