REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukcesja firmy od strony finansowej - praktyczne porady

sukcesja firmy przedsiębiorstwa finanse ubezpieczenie na życie
Sukcesja firmy a ubezpieczenie na życie przedsiębiorcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Sukcesja firmy od strony finansowej - w jaki sposób do niej podejść? Na co zwracać szczególną uwagę? Skąd wziąć pieniądze na proces sukcesji przedsiębiorstwa? Czy ubezpieczenie na życie przedsiębiorcy może pomóc? Oto kilka praktycznych porad.

Sukcesja firmy - finanse

Podejście do sukcesji przedsiębiorstwa od strony finansowej wymaga starannego planowania i analizy. Oto kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę:

REKLAMA

  1. Ocena wartości przedsiębiorstwa – uwzgledniająca aktywa, zadłużenie, bieżące zobowiązania, dochody, przyszłe potencjalne zyski. Ustalenie wartości przedsiębiorstwa pozwoli ustalić cenę i strategię sukcesji;
  2. Zabezpieczenie finansowe – konieczne, aby móc sfinansować proces sukcesji i aby zapewnić płynność finansową przedsiębiorstwa w trakcie realizowania wybranej strategii;
  3. Strategia sukcesji - najlepiej opracować ją przy współpracy z prawnikiem specjalizującym się w obszarze sukcesji. Kluczowe jest czy przekazanie firmy i/lub innego majątku ma się odbyć wewnętrznie w ramach rodziny czy pracowników firmy lub czy firma ma zostać sprzedana na zewnątrz;
  4. Planowanie podatkowe - każde z rozwiązań będzie miało inne skutki podatkowe. Tu potrzebna jest współpraca z doradcą podatkowym, aby zminimalizować obciążenia podatkowe dla spadkobierców i dla firmy.

Dobra strategia sukcesji, która będzie uwzględniała powyższe aspekty pozwoli na zachowanie ciągłości i stabilności firmy po jej przejęciu. Odpowiednie przygotowanie sukcesorów do przejęcia roli zarządzającego firmą może wymagać dodatkowych nakładów finansowych na szkolenia, mentoring i wdrożenie.

Anna Remża

 

Anna Remża, ekspert z zakresu indywidualnych ubezpieczeń na życie

Źródło zewnętrzne

Sukcesja firmy a ubezpieczenie na życie przedsiębiorcy

Czy zawarcie ubezpieczenia na życie przedsiębiorcy może ułatwić sukcesję firmy? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli firma jest własnością jednoosobową lub rodzinną. Środki uzyskane z wypłaty świadczenia z polisy w przypadku śmierci jej posiadacza pozwolą pokryć koszty procesu sukcesji, takie jak:

  • spłata bieżących i natychmiastowo wymagalnych zobowiązań, 
  • spłatę kredytów, 
  • zapewnienie środków na płynność finansową w trakcie procesu przejmowania przedsiębiorstwa przez sukcesorów,  
  • minimalizowanie ryzyka utraty klientów i kontraktów, 
  • opłatę zobowiązań podatkowych, 
  • koszty przeszkolenia i wdrożenia nowych właścicieli, 
  • pokrycie wynagrodzenia zarządcy sukcesyjnego, 
  • opłaty bieżącego finansowania firmy w okresie przejściowym.

Jeśli według strategii firma ma zostać sprzedana na zewnątrz to środki z polisy na życie przedsiębiorcy pozwolą przetrwać czas potrzebny na znalezienie odpowiedniego nowego nabywcy, a nie sprzedawać jej pod presją czasu, nieadekwatnie do wartości firmy.

Czy temat sukcesji często pojawia się w rozmowach z klientami, czy są oni świadomi tego, że dobra polisa pomoże przedsiębiorstwu po śmierci właściciela?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile temat sukcesji coraz częściej jest przedmiotem rozważań przedsiębiorców lub w przypadku większych firm, z dłuższym stażem na rynku podjętych już konkretnych działań typu odpowiednie zapisy w umowach spółki, sporządzenie testamentu itd., o tyle bardzo niewielu z nich ma świadomość, że nie wystarczy dobrze skonstruowana z pomocą prawnika umowa przekazania firmy sukcesorom. Prawnik pomoże ułożyć strategię. Doradca podatkowy wskaże obszary podatkowe i podpowie, jak zminimalizować powstające obciążenia z tego tytułu. Pozostaje jednak kwestia skąd wziąć pieniądze na przeprowadzenie całego procesu?

Pieniądze na proces sukcesji firmy

REKLAMA

Wielu klientów nie ma świadomości, że polisa i pieniądze uzyskane z wypłaty świadczenia po śmierci właściciela czy wspólnika mogą wesprzeć proces przejmowania czy sprzedaży firmy zapewniając ciągłość funkcjonowania w trakcie tego procesu.

Warto wspomnieć, że pieniądze uzyskane z polisy nie podlegają ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ani ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nie ma tu znaczenia czy jako uposażony został wskazany wstępny czy zstępny z pierwszej linii dziedziczenia czy osoba zupełnie obca, niespokrewniona. Dzięki środkom z polisy można sfinansować przekazanie majątku osobie pozostającej w nieformalnym związku z właścicielem/wspólnikiem firmy. Nawet jeśli powyższe zostanie uregulowane testamentem to nie można zapominać, że pozostanie kwestia uregulowania należnych zachowków. A te muszą zostać wypłacone w gotówce a nie w ekwiwalencie materialnym.

Dlatego takie ważne jest, aby temat sukcesji był regularnie poruszany przez prawników, doradców podatkowych i agentów ubezpieczeniowych. Edukacja z tego zakresu pozwoli na podejmowanie decyzji sukcesyjnych świadomie i racjonalnie z uwzględnieniem źródeł finansowania całego procesu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

REKLAMA