REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukcesja firmy od strony finansowej - praktyczne porady

sukcesja firmy przedsiębiorstwa finanse ubezpieczenie na życie
Sukcesja firmy a ubezpieczenie na życie przedsiębiorcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Sukcesja firmy od strony finansowej - w jaki sposób do niej podejść? Na co zwracać szczególną uwagę? Skąd wziąć pieniądze na proces sukcesji przedsiębiorstwa? Czy ubezpieczenie na życie przedsiębiorcy może pomóc? Oto kilka praktycznych porad.

Sukcesja firmy - finanse

Podejście do sukcesji przedsiębiorstwa od strony finansowej wymaga starannego planowania i analizy. Oto kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę:

REKLAMA

 1. Ocena wartości przedsiębiorstwa – uwzgledniająca aktywa, zadłużenie, bieżące zobowiązania, dochody, przyszłe potencjalne zyski. Ustalenie wartości przedsiębiorstwa pozwoli ustalić cenę i strategię sukcesji;
 2. Zabezpieczenie finansowe – konieczne, aby móc sfinansować proces sukcesji i aby zapewnić płynność finansową przedsiębiorstwa w trakcie realizowania wybranej strategii;
 3. Strategia sukcesji - najlepiej opracować ją przy współpracy z prawnikiem specjalizującym się w obszarze sukcesji. Kluczowe jest czy przekazanie firmy i/lub innego majątku ma się odbyć wewnętrznie w ramach rodziny czy pracowników firmy lub czy firma ma zostać sprzedana na zewnątrz;
 4. Planowanie podatkowe - każde z rozwiązań będzie miało inne skutki podatkowe. Tu potrzebna jest współpraca z doradcą podatkowym, aby zminimalizować obciążenia podatkowe dla spadkobierców i dla firmy.

Dobra strategia sukcesji, która będzie uwzględniała powyższe aspekty pozwoli na zachowanie ciągłości i stabilności firmy po jej przejęciu. Odpowiednie przygotowanie sukcesorów do przejęcia roli zarządzającego firmą może wymagać dodatkowych nakładów finansowych na szkolenia, mentoring i wdrożenie.

Anna Remża

 

Anna Remża, ekspert z zakresu indywidualnych ubezpieczeń na życie

Źródło zewnętrzne

Sukcesja firmy a ubezpieczenie na życie przedsiębiorcy

Czy zawarcie ubezpieczenia na życie przedsiębiorcy może ułatwić sukcesję firmy? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli firma jest własnością jednoosobową lub rodzinną. Środki uzyskane z wypłaty świadczenia z polisy w przypadku śmierci jej posiadacza pozwolą pokryć koszty procesu sukcesji, takie jak:

 • spłata bieżących i natychmiastowo wymagalnych zobowiązań, 
 • spłatę kredytów, 
 • zapewnienie środków na płynność finansową w trakcie procesu przejmowania przedsiębiorstwa przez sukcesorów,  
 • minimalizowanie ryzyka utraty klientów i kontraktów, 
 • opłatę zobowiązań podatkowych, 
 • koszty przeszkolenia i wdrożenia nowych właścicieli, 
 • pokrycie wynagrodzenia zarządcy sukcesyjnego, 
 • opłaty bieżącego finansowania firmy w okresie przejściowym.

Jeśli według strategii firma ma zostać sprzedana na zewnątrz to środki z polisy na życie przedsiębiorcy pozwolą przetrwać czas potrzebny na znalezienie odpowiedniego nowego nabywcy, a nie sprzedawać jej pod presją czasu, nieadekwatnie do wartości firmy.

Czy temat sukcesji często pojawia się w rozmowach z klientami, czy są oni świadomi tego, że dobra polisa pomoże przedsiębiorstwu po śmierci właściciela?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile temat sukcesji coraz częściej jest przedmiotem rozważań przedsiębiorców lub w przypadku większych firm, z dłuższym stażem na rynku podjętych już konkretnych działań typu odpowiednie zapisy w umowach spółki, sporządzenie testamentu itd., o tyle bardzo niewielu z nich ma świadomość, że nie wystarczy dobrze skonstruowana z pomocą prawnika umowa przekazania firmy sukcesorom. Prawnik pomoże ułożyć strategię. Doradca podatkowy wskaże obszary podatkowe i podpowie, jak zminimalizować powstające obciążenia z tego tytułu. Pozostaje jednak kwestia skąd wziąć pieniądze na przeprowadzenie całego procesu?

Pieniądze na proces sukcesji firmy

REKLAMA

Wielu klientów nie ma świadomości, że polisa i pieniądze uzyskane z wypłaty świadczenia po śmierci właściciela czy wspólnika mogą wesprzeć proces przejmowania czy sprzedaży firmy zapewniając ciągłość funkcjonowania w trakcie tego procesu.

Warto wspomnieć, że pieniądze uzyskane z polisy nie podlegają ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ani ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nie ma tu znaczenia czy jako uposażony został wskazany wstępny czy zstępny z pierwszej linii dziedziczenia czy osoba zupełnie obca, niespokrewniona. Dzięki środkom z polisy można sfinansować przekazanie majątku osobie pozostającej w nieformalnym związku z właścicielem/wspólnikiem firmy. Nawet jeśli powyższe zostanie uregulowane testamentem to nie można zapominać, że pozostanie kwestia uregulowania należnych zachowków. A te muszą zostać wypłacone w gotówce a nie w ekwiwalencie materialnym.

Dlatego takie ważne jest, aby temat sukcesji był regularnie poruszany przez prawników, doradców podatkowych i agentów ubezpieczeniowych. Edukacja z tego zakresu pozwoli na podejmowanie decyzji sukcesyjnych świadomie i racjonalnie z uwzględnieniem źródeł finansowania całego procesu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA