Sukcesja firmy od strony finansowej - praktyczne porady
REKLAMA
REKLAMA
- Sukcesja firmy - finanse
- Sukcesja firmy a ubezpieczenie na życie przedsiębiorcy
- Pieniądze na proces sukcesji firmy
Sukcesja firmy - finanse
Podejście do sukcesji przedsiębiorstwa od strony finansowej wymaga starannego planowania i analizy. Oto kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę:
REKLAMA
- Ocena wartości przedsiębiorstwa – uwzgledniająca aktywa, zadłużenie, bieżące zobowiązania, dochody, przyszłe potencjalne zyski. Ustalenie wartości przedsiębiorstwa pozwoli ustalić cenę i strategię sukcesji;
- Zabezpieczenie finansowe – konieczne, aby móc sfinansować proces sukcesji i aby zapewnić płynność finansową przedsiębiorstwa w trakcie realizowania wybranej strategii;
- Strategia sukcesji - najlepiej opracować ją przy współpracy z prawnikiem specjalizującym się w obszarze sukcesji. Kluczowe jest czy przekazanie firmy i/lub innego majątku ma się odbyć wewnętrznie w ramach rodziny czy pracowników firmy lub czy firma ma zostać sprzedana na zewnątrz;
- Planowanie podatkowe - każde z rozwiązań będzie miało inne skutki podatkowe. Tu potrzebna jest współpraca z doradcą podatkowym, aby zminimalizować obciążenia podatkowe dla spadkobierców i dla firmy.
Dobra strategia sukcesji, która będzie uwzględniała powyższe aspekty pozwoli na zachowanie ciągłości i stabilności firmy po jej przejęciu. Odpowiednie przygotowanie sukcesorów do przejęcia roli zarządzającego firmą może wymagać dodatkowych nakładów finansowych na szkolenia, mentoring i wdrożenie.
Sukcesja firmy a ubezpieczenie na życie przedsiębiorcy
Czy zawarcie ubezpieczenia na życie przedsiębiorcy może ułatwić sukcesję firmy? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli firma jest własnością jednoosobową lub rodzinną. Środki uzyskane z wypłaty świadczenia z polisy w przypadku śmierci jej posiadacza pozwolą pokryć koszty procesu sukcesji, takie jak:
- spłata bieżących i natychmiastowo wymagalnych zobowiązań,
- spłatę kredytów,
- zapewnienie środków na płynność finansową w trakcie procesu przejmowania przedsiębiorstwa przez sukcesorów,
- minimalizowanie ryzyka utraty klientów i kontraktów,
- opłatę zobowiązań podatkowych,
- koszty przeszkolenia i wdrożenia nowych właścicieli,
- pokrycie wynagrodzenia zarządcy sukcesyjnego,
- opłaty bieżącego finansowania firmy w okresie przejściowym.
Jeśli według strategii firma ma zostać sprzedana na zewnątrz to środki z polisy na życie przedsiębiorcy pozwolą przetrwać czas potrzebny na znalezienie odpowiedniego nowego nabywcy, a nie sprzedawać jej pod presją czasu, nieadekwatnie do wartości firmy.
Czy temat sukcesji często pojawia się w rozmowach z klientami, czy są oni świadomi tego, że dobra polisa pomoże przedsiębiorstwu po śmierci właściciela?
O ile temat sukcesji coraz częściej jest przedmiotem rozważań przedsiębiorców lub w przypadku większych firm, z dłuższym stażem na rynku podjętych już konkretnych działań typu odpowiednie zapisy w umowach spółki, sporządzenie testamentu itd., o tyle bardzo niewielu z nich ma świadomość, że nie wystarczy dobrze skonstruowana z pomocą prawnika umowa przekazania firmy sukcesorom. Prawnik pomoże ułożyć strategię. Doradca podatkowy wskaże obszary podatkowe i podpowie, jak zminimalizować powstające obciążenia z tego tytułu. Pozostaje jednak kwestia skąd wziąć pieniądze na przeprowadzenie całego procesu?
Pieniądze na proces sukcesji firmy
REKLAMA
Wielu klientów nie ma świadomości, że polisa i pieniądze uzyskane z wypłaty świadczenia po śmierci właściciela czy wspólnika mogą wesprzeć proces przejmowania czy sprzedaży firmy zapewniając ciągłość funkcjonowania w trakcie tego procesu.
Warto wspomnieć, że pieniądze uzyskane z polisy nie podlegają ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ani ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nie ma tu znaczenia czy jako uposażony został wskazany wstępny czy zstępny z pierwszej linii dziedziczenia czy osoba zupełnie obca, niespokrewniona. Dzięki środkom z polisy można sfinansować przekazanie majątku osobie pozostającej w nieformalnym związku z właścicielem/wspólnikiem firmy. Nawet jeśli powyższe zostanie uregulowane testamentem to nie można zapominać, że pozostanie kwestia uregulowania należnych zachowków. A te muszą zostać wypłacone w gotówce a nie w ekwiwalencie materialnym.
Dlatego takie ważne jest, aby temat sukcesji był regularnie poruszany przez prawników, doradców podatkowych i agentów ubezpieczeniowych. Edukacja z tego zakresu pozwoli na podejmowanie decyzji sukcesyjnych świadomie i racjonalnie z uwzględnieniem źródeł finansowania całego procesu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.