REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy fundacja rodzinna może być sposobem na sukcesję przedsiębiorstwa?

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Utworzenie fundacji rodzinnej może być szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla średnich i dużych przedsiębiorców
Utworzenie fundacji rodzinnej może być szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla średnich i dużych przedsiębiorców
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przyszłym roku zostanie wprowadzona możliwość utworzenia fundacji rodzinnej. Na czym polega mechanizm fundacji rodzinnej? Jakie niesie korzyści?

Czym jest fundacja rodzinna?

REKLAMA

Instytucja fundacji rodzinnych czerpie w głównej mierze z systemów anglosaskich, w których system sukcesji ma już ugruntowaną pozycję. Fundacje te mają na celu w głównej mierze ochronę bytu przedsiębiorstwa przy jednoczesnym zapewnieniu majątkowych zabezpieczeń dla bliskich fundatora. Sztandarowymi krajami, w których dotychczas najbardziej majętni polscy przedsiębiorcy znajdowali miejsce na utworzenie fundacji to Szwajcaria, Austria, Niemcy oraz Lichtenstein. 

REKLAMA

Od nowego roku Polscy przedsiębiorcy nie będą musieli już daleko szukać, ponieważ właśnie trwają konsultacje dotyczące kształtu polskiej fundacji rodzinnej. Mechanizm fundacji rodzinnej polegać ma na tym, że fundator przekazuje na rzecz fundacji majątek, na który mogą składać się między innymi udziały w firmie lub jej akcje. Po przeniesieniu takich składników na fundację, wówczas to ona staje się właścicielem wskazanych przez fundatora składników majątkowych. Fundacja przeobraża się w dysponenta majątku wniesionego przez fundatora
i rozporządza nim zgodnie ze wskazaniami fundatora określonymi w statucie fundacji rodzinnej.

Czy fundacja rodzinna będzie miała osobowość prawną?

Z projektu ustawy wynika, że fundacja rodzinna będzie zupełnie nową osobą prawną, wcześniej nieznaną polskiemu systemowi prawnemu. Fundacja rodzinna będzie nabywać osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych. Podstawową rolę w fundacji odgrywać będzie fundator oraz beneficjenci.

Główną rolą fundatora będzie przekazanie środków na cele wskazane w statucie fundacji.
W kwestii warunków, od których będzie można uzależnić wypłacanie określonych świadczeń beneficjentom, fundatorowi pozostawiono szerokie pole do kształtowania konkretnych wymogów. Fundator będzie miał możliwość uzależnienia wydania określonego świadczenia z zastrzeżeniem warunku lub terminu.

Między innymi, statut może zakładać obowiązek ukończenia edukacji przez beneficjenta, aż po zobowiązanie go do postępowania zgodnie z powszechnie uznanymi normami etycznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zamian za spełnienie warunków określonych przez fundatora w statucie, beneficjentom przysługiwać będą wskazane przez fundatora świadczenia. Przykładowo beneficjent może otrzymywać środki pieniężne pokrywające czesne za edukację, świadczenia zdrowotne.

Fundacja rodzinna - korzyści

REKLAMA

Utworzenie fundacji rodzinnej może być szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla średnich i dużych przedsiębiorców, którzy planują przekazać schedę przyszłym pokoleniom.
W pierwszej kolejności nasuwa się myśl, dlaczego więc nie uregulować kwestii dziedziczenia majątku w testamencie?  

Otóż sam testament zapewni jedynie sukcesję w drugim pokoleniu, bez gwarancji kontynuacji działalności przez przyszłych potomków. Ponadto, w następnych pokoleniach spadkobierców będzie przybywać, co może generować konflikty i utrudniać dalsze prowadzenie interesów. Remedium na tego typu sytuację ma stanowić fundacja rodzinna. Polski ustawodawca w tym zakresie nie zamierza wyważać otwartych drzwi, stąd też w projekcie ustawy o fundacjach rodzinnych można dopatrzyć się rozwiązań proponowanych w innych krajach.

Kontynuacja dzieła

Z uzasadnienia do projektu ustawy możemy wyczytać, iż w ciągu najbliższych pięciu lat sukcesję planuję ok. 57% firm rodzinnych, jednakże chęć prowadzenia firmy po rodzicach deklaruje jedynie ok. 8% jej następców. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy będzie sprzedaż rodzinnej firmy na rzecz innych podmiotów, które cenią sobie dobrze ukształtowaną strukturę organizacyjną oraz ugruntowaną pozycję na rynku opartą na solidnych fundamentach zaufania klientów. Innego rodzaju następstwem może być szybka konsumpcja majątku pozostawionego przez spadkodawcę. Kosztem takich poczynań jest jednak zaprzepaszczenie często wieloletniej, rodzinnej tradycji. Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji fundacji rodzinnej pozwoli na kontynuowanie dzieła i sukcesów fundatora przy jednoczesnym zapewnieniu godnego bytu jego najbliższym.

Alicja Stopyra, aplikantka adwokacka

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA