REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy fundacja rodzinna może być sposobem na sukcesję przedsiębiorstwa?

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Utworzenie fundacji rodzinnej może być szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla średnich i dużych przedsiębiorców
Utworzenie fundacji rodzinnej może być szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla średnich i dużych przedsiębiorców
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przyszłym roku zostanie wprowadzona możliwość utworzenia fundacji rodzinnej. Na czym polega mechanizm fundacji rodzinnej? Jakie niesie korzyści?

Czym jest fundacja rodzinna?

REKLAMA

Instytucja fundacji rodzinnych czerpie w głównej mierze z systemów anglosaskich, w których system sukcesji ma już ugruntowaną pozycję. Fundacje te mają na celu w głównej mierze ochronę bytu przedsiębiorstwa przy jednoczesnym zapewnieniu majątkowych zabezpieczeń dla bliskich fundatora. Sztandarowymi krajami, w których dotychczas najbardziej majętni polscy przedsiębiorcy znajdowali miejsce na utworzenie fundacji to Szwajcaria, Austria, Niemcy oraz Lichtenstein. 

REKLAMA

Od nowego roku Polscy przedsiębiorcy nie będą musieli już daleko szukać, ponieważ właśnie trwają konsultacje dotyczące kształtu polskiej fundacji rodzinnej. Mechanizm fundacji rodzinnej polegać ma na tym, że fundator przekazuje na rzecz fundacji majątek, na który mogą składać się między innymi udziały w firmie lub jej akcje. Po przeniesieniu takich składników na fundację, wówczas to ona staje się właścicielem wskazanych przez fundatora składników majątkowych. Fundacja przeobraża się w dysponenta majątku wniesionego przez fundatora
i rozporządza nim zgodnie ze wskazaniami fundatora określonymi w statucie fundacji rodzinnej.

Czy fundacja rodzinna będzie miała osobowość prawną?

Z projektu ustawy wynika, że fundacja rodzinna będzie zupełnie nową osobą prawną, wcześniej nieznaną polskiemu systemowi prawnemu. Fundacja rodzinna będzie nabywać osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnych. Podstawową rolę w fundacji odgrywać będzie fundator oraz beneficjenci.

Główną rolą fundatora będzie przekazanie środków na cele wskazane w statucie fundacji.
W kwestii warunków, od których będzie można uzależnić wypłacanie określonych świadczeń beneficjentom, fundatorowi pozostawiono szerokie pole do kształtowania konkretnych wymogów. Fundator będzie miał możliwość uzależnienia wydania określonego świadczenia z zastrzeżeniem warunku lub terminu.

Między innymi, statut może zakładać obowiązek ukończenia edukacji przez beneficjenta, aż po zobowiązanie go do postępowania zgodnie z powszechnie uznanymi normami etycznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zamian za spełnienie warunków określonych przez fundatora w statucie, beneficjentom przysługiwać będą wskazane przez fundatora świadczenia. Przykładowo beneficjent może otrzymywać środki pieniężne pokrywające czesne za edukację, świadczenia zdrowotne.

Fundacja rodzinna - korzyści

REKLAMA

Utworzenie fundacji rodzinnej może być szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla średnich i dużych przedsiębiorców, którzy planują przekazać schedę przyszłym pokoleniom.
W pierwszej kolejności nasuwa się myśl, dlaczego więc nie uregulować kwestii dziedziczenia majątku w testamencie?  

Otóż sam testament zapewni jedynie sukcesję w drugim pokoleniu, bez gwarancji kontynuacji działalności przez przyszłych potomków. Ponadto, w następnych pokoleniach spadkobierców będzie przybywać, co może generować konflikty i utrudniać dalsze prowadzenie interesów. Remedium na tego typu sytuację ma stanowić fundacja rodzinna. Polski ustawodawca w tym zakresie nie zamierza wyważać otwartych drzwi, stąd też w projekcie ustawy o fundacjach rodzinnych można dopatrzyć się rozwiązań proponowanych w innych krajach.

Kontynuacja dzieła

Z uzasadnienia do projektu ustawy możemy wyczytać, iż w ciągu najbliższych pięciu lat sukcesję planuję ok. 57% firm rodzinnych, jednakże chęć prowadzenia firmy po rodzicach deklaruje jedynie ok. 8% jej następców. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy będzie sprzedaż rodzinnej firmy na rzecz innych podmiotów, które cenią sobie dobrze ukształtowaną strukturę organizacyjną oraz ugruntowaną pozycję na rynku opartą na solidnych fundamentach zaufania klientów. Innego rodzaju następstwem może być szybka konsumpcja majątku pozostawionego przez spadkodawcę. Kosztem takich poczynań jest jednak zaprzepaszczenie często wieloletniej, rodzinnej tradycji. Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji fundacji rodzinnej pozwoli na kontynuowanie dzieła i sukcesów fundatora przy jednoczesnym zapewnieniu godnego bytu jego najbliższym.

Alicja Stopyra, aplikantka adwokacka

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA