REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które firmy najczęściej decydują się na restrukturyzację?

Mariusz Grajda
Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.
Kto stawia na procesy restrukturyzacyjne?
Kto stawia na procesy restrukturyzacyjne?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Skala restrukturyzacji wśród krajowych przedsiębiorców jest barometrem kondycji polskiej gospodarki Niestety, niektóre wskaźniki nie wróżą optymistycznego zwrotu ku sprzyjającej koniunkturze.

Rośnie liczba restukturyzacji

Analitycy z MGW Corporate Consulting Group opracowali raport interpretujący dane z początku roku 2021 w temacie restrukturyzacji. Wnioski nie są optymistyczne.

REKLAMA

Według Mariusza Grajdy, Partnera Zarządzającego w MGW CCG sytuacja z I kwartału br. to kolejna odsłona skutków zarówno globalnej pandemii, jak i lokalnych rozwiązań sanitarnych oraz nadal utrzymujących się ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej. Do tej pory rekordowym pod względem otwartych postępowań restrukturyzacyjnych był IV kwartał roku 2020, jednak dynamika poprzedniego sezonu nabrała jeszcze większego tempa wraz z początkiem br. Monitor Sądowy i Gospodarczy podaje, że w I kwartale 2021 roku odnotowano 394 tego typu decyzji ze strony przedsiębiorców, co przekłada się na ponad 25-proc. wzrost względem wskaźników za poprzedni kwartał.

W których regionach przedsiębiorcy decydowali się na otwieranie postępowań restrukturyzacyjnych najczęściej?

REKLAMA

Nadal wątpliwej sławy liderem jest Mazowsze z wynikiem 95 spraw. Przypadek tego województwa nie dziwi ze względu na niezaprzeczalną pozycję biznesową Warszawy, dlatego też różnica między kolejną pozycją — Wielkopolską - jest jeszcze bardziej zarysowana, bowiem w zachodnim regionie kraju w I kwartale odnotowano “wyłącznie” 44 postępowania.

Niewiele mniej, bo o 2 potwierdzono na Śląsku. Dosyć wyrównane wyniki z kolei mają województwa północne. Niestety, znaczna część podmiotów nie wychodzi z kryzysu obronną ręką.

Szybka decyzja? Niekoniecznie

Ponadto, nadzieja całego sezonu covidowego na relatywnie niskokosztowe postępowanie restrukturyzacyjne w formule uproszczonego postępowania o zatwierdzeniu układu jak na razie nie zdaje egzaminu jakościowego. Do końca I kwartału br. sądy wydały postanowienia o zatwierdzenie układu w stosunku jedynie do 25 uproszczonych postępowań restrukturyzacyjnych, co stanowi nieco ponad 16 proc. wszystkich otwartych w badanym okresie postępowań tego typu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród zasadniczych przyczyn kryzysu UPOZU wymienia się m.in.

  • zbyt późne otwarcie postępowania,
  • zły dobór rodzaju postępowania,
  • niewłaściwe propozycje układowe,
  • brak przekonującego planu restrukturyzacyjnego.

Koniec końców wniosek nasuwa się jeden — znaczna część polskiego biznesu zmaga się zarówno z rekordową liczbą postępowań restrukturyzacyjnych, jak i najwyższym wskaźnikiem postępowań upadłościowych. Co ciekawe, wśród najczęściej pojawiających się w zestawieniach otwartych postępowań firm, czynnikiem przewodnim okazuje się wiek przedsiębiorstwa.

Kto stawia na procesy restrukturyzacyjne?

REKLAMA

O ile w ogólnym rozrachunku liczba postępowań restrukturyzacyjnych notuje kolejne rekordy, to stałą w strukturze przedsiębiorstw, które najczęściej decydują się na tego typu rozwiązania, jest co najmniej 10-letni staż na rynku. Co ciekawe, w kontekście konkretnych branż na prowadzenie wychodzi rolnictwo, które w I kwartale br. nie tylko ucierpiało na skutek pandemii (z 45-proc. wzrostem otwierania postępowań), ale również wcześniejszych zobowiązań finansowych (m.in. kredyty obrotowe, inwestycyjne i skupowe). To również przykład sektora, dla którego nie tyle obostrzenia były kolejnym ciosem wymierzonym w stronę swobody prowadzenia działalności operacyjnej, ile ogólne osłabienie rynku konsumpcyjnego i hurtowego.

Na procesy restrukturyzacyjne decydują się spółki z sektora przemysłowego, które także odnotowały wzrost o 45 proc., co jest najwyższym wynikiem od wejścia w życie ustawy Prawo Restrukturyzacyjne, a więc roku 2016. W tej kategorii prym wiodą firmy zajmujące się produkcją z metalu (ok. 16 proc.), ale również producenci mebli (blisko 10 proc.).

Nie jest to jednak sektor o najwyższym odsetku, ponieważ ten tytuł przejęli przedstawiciele „Pozostałych usług”. W tej grupie najczęściej wymienia się biura rachunkowe i podatkowe oraz firmy zajmujące się pozostałym doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania — oba segmenty po 23 proc.

Ciekawą grupą ze zbioru “Pozostałych działalności” są przedsiębiorstwa prowadzące działalność finansową (ponad 10 proc.), z czego 60 proc. to spółki o profilu holdingowo-finansowym, utrzymywane w ramach funduszy inwestycyjnych. Ich problemy niewątpliwie wynikają z pogorszenia tempa regulowania należności, co jest bezpośrednim skutkiem ogólnego letargu na polskiej scenie biznesowej.

Sytuacja krajowych przedsiębiorstw przechodzi kolejne załamanie, jednak dokładna interpretacja zjawisk z I kwartału br. może przyczynić się do oszacowania szans polskiej gospodarki na kolejne miesiące. Właśnie dzięki dokładnym analizom struktury postępowań restrukturyzacyjnych krajowy rynek jest w stanie wyznaczyć te przestrzenie, które najbardziej wymagają dodatkowego wsparcia.

Mariusz Grajda, Partner Zarządzający w MGW CCG

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA