REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedłużone sprawozdania finansowe. Terminy, warunki, wytyczne

Przedłużenie terminów na sporządzanie oraz zatwierdzanie sprawozdań finansowych
Przedłużenie terminów na sporządzanie oraz zatwierdzanie sprawozdań finansowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przedłużono termin na sporządzanie oraz zatwierdzenie sprawozdań finansowych za 2020 rok, a także złożenie przedmiotowych sprawozdań do właściwego rejestru lub organu. Sprawdź, kogo dotyczą zmiany.

W dniu 30 marca 2021 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 marca 2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 572), na mocy którego dla niektórych podmiotów został przedłużony termin na sporządzanie oraz zatwierdzenie sprawozdań finansowych za 2020 rok, a także złożenie przedmiotowych sprawozdań do właściwego rejestru lub organu.

REKLAMA

Sprawozdania spółek oraz organizacji non-profit

Na postawie powyższych regulacji przedłużony został termin na:

 • sporządzanie sprawozdań finansowych oraz sprawozdań z działalności o okres 3 miesięcy, tj. do dnia 30 czerwca 2021 roku (w jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym);
 • zatwierdzenie sprawozdań finansowych o okres 3 miesięcy, tj. do dnia 30 września 2021 roku (w jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym).

Odmienne terminy przewidziano dla jednostek sektora finansów publicznych, dla których termin na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdań przedłużono jedynie o 1 miesiąc.

Sprawozdania jednostek będących pod nadzorem KNF oraz grup kapitałowych bez zmian

REKLAMA

Powyższe przedłużone terminy nie obejmują podmiotów rynku finansowego (prowadzących działalność regulowaną zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym), dla których nie zdecydowano się na przedłużenie terminów związanych ze sprawozdaniami finansowymi.

Dodatkowo, powyższe zmiany nie dotyczą sprawozdań grup kapitałowych (skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności grupy kapitałowej). Powyższe oznacza, że w praktyce spółki należące do grupy kapitałowej będą musiały przygotować i zatwierdzić sprawozdania w pierwotnych terminach. W przeciwnym razie niemożliwe będzie terminowe sporządzenie sprawozdań skonsolidowanych grup kapitałowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złożenie sprawozdań do właściwego rejestru lub organu

Bez zmian pozostaje termin na złożenie rocznych sprawozdań finansowych oraz z działalności jednostki w rejestrze przedsiębiorców KRS - Zarząd ma na to 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Natomiast dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (prowadzących księgi rachunkowe i obowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego) termin na złożenie sprawozdań finansowych do Szefa KAS został przedłużony do dnia 31 lipca 2021 roku.

Przedłużenie innych terminów dla spółek i organizacji non-profit

W ramach powyższej regulacji wprowadzono też przedłużenie terminów na:

 • zakończenia inwentaryzacji o okres 90 dni, tj. do dnia 15 kwietnia 2021 roku (w jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym);
 • sporządzenia zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej o okres 90 dni, tj. do dnia 24 czerwca 2021 roku (w jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym).

Dla spółdzielni mieszkaniowych i organizacji non-profit przedłużenie terminu w wyjątkowych wypadkach

Dla niektórych jednostek, w tym spółdzielni mieszkaniowych oraz jednostek niebędących spółkami kapitałowymi, a także spółkami osobowymi kontrolowanymi przez spółki kapitałowe, np. organizacji non-profit, przewidziano możliwości przedłużenia terminu na zatwierdzenie rocznych sprawozdań finansowych aż do 6 tygodni od dnia ustania jednej z dwóch poniższych przesłanek:

 1. liczba członków organów zatwierdzających przewyższa ograniczenia w zakresie zgromadzeń, spotkań i zebrań (określone w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi);
 2. brak jest możliwości podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Patrycja Kapa, Aplikant adwokacki w Kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA