reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Zlecenie stałe dobrym sposobem na płacenie rachunków

Zlecenie stałe dobrym sposobem na płacenie rachunków

Odkąd banki wprowadziły usługę zlecenia stałego, nie musimy pamiętać o terminach płatności wszystkich rachunków. Zlecenia stałe to pewny sposób na regulację zobowiązań, pod warunkiem, że mamy wystarczające środki na koncie. Warto zaznajomić się ze zleceniami stałymi, jeżeli w równych odstępach czasu dokonujemy przelewów na tę samą kwotę.

Wydawanie pieniędzy wielu osobom sprawia przyjemność. Zwłaszcza, jeśli kupują coś, o czym od dawna marzyły. Niestety są też wydatki, które nie należą do przyjemnych. Często zaliczamy do nich comiesięczne rachunki za prąd i czynsz. Mimo to stosunkowo niechętnie korzystamy z usług bankowych, tj. zlecenia stałego czy polecenia zapłaty. Tymczasem dzięki nim możemy uwolnić się od comiesięcznego dyskomfortu, związanego z regulowaniem rachunków.

Zlecenie stałe jest bardzo prostą usługą. To nic innego jak przelew, który bank wykona wielokrotnie, zawsze na tą samą kwotę i do tego samego odbiorcy. W dyspozycji określa się również, kiedy takie przelewy mają być wykonywane. Sami decydujemy, czy przelew zawsze będzie wychodził tego samego dnia, czy raz na kilka miesięcy. Możemy też wskazać, kiedy taka usługa ma przestać działać.

Aby zlecenie stałe było realizowane, wystarczy ustanowić je raz, a później tylko pamiętać o tym, aby na koncie znajdowała się wystarczająca kwota. Możemy oczywiście zlecić kilka stałych przelewów, aby opłacić różne rachunki.

Dowiedz się także: Jak poznać swoją historię kredytową w BIK-u?

Jedynym ograniczeniem zlecenia stałego jest cykliczność przelewów. Za pomocą odpowiedniej dyspozycji jesteśmy w stanie dokonywać wyłącznie takich płatności, których kwota nie zmienia się w czasie i które odbywają się regularnie.

Jeśli chodzi o płatności, których kwoty się zmieniają np. opłata rachunków telefonicznych lub zapłata rachunków, które przychodzą nieregularnie to należy skorzystać z usługi polecenia przelewu. Polega ona na tym, że bank będzie przelewał z naszego konta pieniądze wskazanej przez nas firmie (np. operatorowi komórkowemu), wtedy gdy ta prześle do banku informację o wysokości wystawionego rachunku.

Polecamy serwis: Inwestycje

Ta usługa jest więc również bardzo wygodna. Wielu klientów banków podchodzi jednak do niej z pewną rezerwą. Obawiają się bowiem sytuacji, że firma, otrzymująca pieniądze w ten sposób, może zawyżać kwoty do zapłaty. Takie zagrożenie zostało jednak wyeliminowane.

Funkcjonuje zabezpieczenie transakcji, które polega na tym, że klient może złościć w banku polecenie zwrotu środków. Wtedy przelew jest anulowany i pieniądze wracają na konto. Gdyby ktoś chciał nas oszukać, to w ten sposób można łatwo odzyskać swoje pieniądze.

Banki oferują również inne usługi, które mogą ułatwić nasze życie lub pozwolić zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto sprawdzić, co poszczególne instytucje mają do zaoferowania. Pamiętajmy jednak, że czasem banki pobierają opłaty za rezygnację ze zleceń stałych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzięki zleceniu stałemu nie musimy pamiętać o płaceniu rachunków.
Dzięki zleceniu stałemu nie musimy pamiętać o płaceniu rachunków.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama