reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Jak poznać swoją historię kredytową w BIK-u?

Jak poznać swoją historię kredytową w BIK-u?

Czasem zastanawiamy się nad tym, czy mamy szansę na dostanie kredytu w banku. Istnieje prosty sposób na to, żeby dowiedzieć się o tym bez czekania na decyzję kredytową – wystarczy zweryfikować dane na temat swojej zdolności kredytowej. Własne możliwości kredytowe poznamy dzięki raportowi BIK.

Zdolność kredytowa informuje bank o tym, czy kredytobiorca jest w stanie spłacić kredyt, o który się ubiega, wraz z odsetkami, w ustalonym umową czasie. To od zdolności kredytowej zależy, jak wysoki będzie nasz kredyt gotówkowy, hipoteczny, samochodowy, a nawet limit na karcie kredytowej czy limit debetowy w koncie.

W sprawie uzyskania informacji o naszej historii kredytowej banki najczęściej zwracają się do Biura Informacji Kredytowej. Może to również zrobić każdy klient.

Rodzaje raportów BIK

Dla klienta indywidualnego BIK może przygotować dwie wersje raportu o jego historii i zdolności kredytowej. Mamy do wyboru Raport PLUS, który zawiera dane na temat naszej historii kredytowej, albo Raport PLUS z Informacją o Ocenie Punktowej – jest to odpowiednik wykazu, jaki zdobywają na nasz temat banki. Pierwszy wykaz kosztuje 30 zł, drugi – 35 zł. Raport można odebrać osobiście w BIK lub otrzymać go listem poleconym, przy czym wówczas musimy dołączyć do wniosku dowód wpłaty.

Sprawdź, który bank ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę kredytu mieszkaniowego!

Podanie można złożyć przez stronę www.bik.pl. Szczegółowy wniosek zostaje następnie wprowadzony do systemu, gdzie możemy na bieżąco orientować się, na jakim etapie realizacji aktualnie się znajduje. Wystarczy wybrać „Stan realizacji wniosku” i podać jego numer.

Raport BIK po zalogowaniu do systemu bankowości elektronicznej

Oddzielną możliwością jest podanie on-line o raport z BIK w serwisie bankowości elektronicznej iPKO PKO Banku Polskiego. Wówczas musimy wybrać opcję „Kredyty”, a następnie po lewej stronie – „Raport BIK”. Otrzymamy sprawozdanie albo w pliku, w formacie PDF, na nasze konto w serwisie, albo – w zależności od dokonanego przez nas wyboru – dostarczy go nam listonosz.

Transakcja jest potwierdzana standardowo kodem jednorazowym. Na numer telefonu otrzymujemy hasło dostępu do raportu PDF na koncie. Analogicznie działa zamówienie raportu BIK w Inteligo – logujemy się do systemu, wybieramy „Kredyty”, „Raport BIK” w lewym menu, określamy wersję raportu i formę jego dostarczenia, po czym autoryzujemy transakcję kodem jednorazowym, hasłem SMS-owym lub tokenem. Na nasz telefon przyjdzie SMS z dostępem do pliku PDF, jeśli taką formę dostarczenia raportu wybierzemy.

Raport możemy także zamówić przez serwis bankowości elektronicznej, jeżeli posiadamy konto w Meritum Banku. W tym celu logujemy się do systemu, wybieramy „Wnioski i dyspozycje”, a następnie „Raport kredytowy BIK”. Tutaj zaznaczamy wszystkie wymagane opcje, po czym dostaniemy kod autoryzacyjny, pod warunkiem, że poprosiliśmy o raport w formie PDF.

Polecamy serwis: Lokaty

Jakie informacje gromadzi BIK?

W BIK-u przechowywane są WSZYSTKIE informacje, dotyczące historii kredytowej klienta, przekazywane przez banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (tzw. SKOK-i). Zatem w BIK-u znajdują się informacje nie tylko o aktualnie i regularnie spłacanych kredytach, ale również o zaległych zobowiązaniach.

Raport warto zamówić z kilku powodów. Po pierwsze, dowiemy się, jak naszą zdolność przedstawia BIK potencjalnym kredytodawcom. Po drugie, jeśli znalazły się tam nieprawdziwe dane, możemy zwrócić się do odpowiedniego banku lub SKOK-u z prośbą, aby przesłał informację o tym z prośbą o zmianę do Biura Informacji Kredytowej. Po trzecie, przy zagubionym dokumencie tożsamości dowiemy się, czy nikt nie wykorzystał naszych danych do wzięcia kredytu.

Dlatego warto wydać te trzydzieści lub trzydzieści parę złotych i poznać swoją sytuację kredytową. Wtedy łatwiej nam będzie uwierzyć, że nasze szanse na kredyt są realne.

Eksperci TotalMoney.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmura i Partnerzy Radcowie Prawni Sp. p.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama