reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Ile wyniesie twoja zdolność kredytowa w 2012 roku?

Ile wyniesie twoja zdolność kredytowa w 2012 roku?

Nowe zapisy Rekomendacji S mogą stać się przyczyną problemów Polaków ze zdolnością kredytową. Czy warto porównać swoje potencjalne zdolności kredytowe w różnych bankach? Jak duże są różnice między poszczególnymi zdolnościami kredytowymi?

Początek 2012 r. przyniesie wejście w życie znowelizowanej Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany w zakresie analizy zdolności kredytowej. Będzie ona teraz badana w odniesieniu do kredytu, spłacanego przez nie więcej niż 25 lat. Zmienione zostaną także wskaźniki, określające stosunek dochodów klienta do posiadanych przez niego zobowiązań.

W przypadku kredytów złotowych utrzymane zostaną dotychczasowe poziomy 50% i 65%. Natomiast dla kredytów walutowych wskaźnik wynosić będzie 42%. Oznacza to, że na spłatę rat kredytów klient banku będzie mógł przeznaczyć maksymalnie 42% swoich dochodów netto.

Eksperci postanowili sprawdzić, na jak duży kredyt hipoteczny (w złotych i w euro) może teraz liczyć trzyosobowa rodzina w wieku 30 lat, mieszkająca w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców, osiągająca łączny dochód na poziomie 6000 zł netto, nieposiadająca innych zobowiązań, chcąca zaciągnąć kredyt z okresem spłaty 30 lat. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami rankingu.

Potrzebujesz kredytu hipotecznego? Nie szukaj więcej! Sprawdź darmowe porównanie!

Maksymalna kwota kredytu złotowego

Bankiem, który skłonny jest pożyczyć najwięcej, okazał się Bank Millennium. W jego przypadku maksymalna kwota kredytu może wynieść aż 612,3 tys. zł (dla kredytu ze wskaźnikiem LTV w wysokości 80%). Co ciekawe, w przypadku kredytu przy 100% LTV bank ten będzie mniej hojny i udzieli kredytu niższego o ponad 50 tys. zł.

Na drugim miejscu uplasował się Getin Bank z maksymalną kwotą kredytu, opiewającą na 597 tys. zł (niższą o 15,3 tys. zł niż w przypadku zwycięzcy). Trzecia pozycja, z maksymalną kwotą kredytu w wysokości 583,9 tys. zł, przypadła Bankowi Pocztowemu.

Ostatnią pozycję w zestawieniu zajął Credit Agricole Bank Polska. Nasza rodzinna mogłaby otrzymać w nim kredyt w wysokości 431 tys. zł, a więc niższy o 181,4 tys. zł od oferty Banku Millennium.

Maksymalna kwota kredytu w euro

Na wstępie trzeba wspomnieć o jednej kwestii – maksymalna kwota kredytu w euro, jaką może otrzymać nasza rodzina, jest o ponad 70 tys. zł niższa od maksymalnej kwoty kredytu w złotych.

Najwyższy kredyt w euro – 541,6 tys. zł – przy założeniach opisanych we wstępie, skłonny jest przyznać Bank Ochrony Środowiska. Na drugim miejscu, z maksymalną kwotą kredytu w wysokości 523,4 tys. zł, uplasował się Polbank EFG. Czołówkę zamyka PKO Bank Polski. W jego przypadku nasza rodzina może otrzymać kredyt hipoteczny w euro w wysokości 521,4 tys. zł.

Kredyt hipoteczny w euro – sprawdź, która oferta jest najtańsza!

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba o różnych zdolnościach kredytowych może wybrać najkorzystniejszą ofertę. Fot. Fotolia
Osoba o różnych zdolnościach kredytowych może wybrać najkorzystniejszą ofertę. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama