| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Ile wyniesie twoja zdolność kredytowa w 2012 roku?

Ile wyniesie twoja zdolność kredytowa w 2012 roku?

Nowe zapisy Rekomendacji S mogą stać się przyczyną problemów Polaków ze zdolnością kredytową. Czy warto porównać swoje potencjalne zdolności kredytowe w różnych bankach? Jak duże są różnice między poszczególnymi zdolnościami kredytowymi?

Początek 2012 r. przyniesie wejście w życie znowelizowanej Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany w zakresie analizy zdolności kredytowej. Będzie ona teraz badana w odniesieniu do kredytu, spłacanego przez nie więcej niż 25 lat. Zmienione zostaną także wskaźniki, określające stosunek dochodów klienta do posiadanych przez niego zobowiązań.

W przypadku kredytów złotowych utrzymane zostaną dotychczasowe poziomy 50% i 65%. Natomiast dla kredytów walutowych wskaźnik wynosić będzie 42%. Oznacza to, że na spłatę rat kredytów klient banku będzie mógł przeznaczyć maksymalnie 42% swoich dochodów netto.

Eksperci postanowili sprawdzić, na jak duży kredyt hipoteczny (w złotych i w euro) może teraz liczyć trzyosobowa rodzina w wieku 30 lat, mieszkająca w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców, osiągająca łączny dochód na poziomie 6000 zł netto, nieposiadająca innych zobowiązań, chcąca zaciągnąć kredyt z okresem spłaty 30 lat. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami rankingu.

Potrzebujesz kredytu hipotecznego? Nie szukaj więcej! Sprawdź darmowe porównanie!

Maksymalna kwota kredytu złotowego

Bankiem, który skłonny jest pożyczyć najwięcej, okazał się Bank Millennium. W jego przypadku maksymalna kwota kredytu może wynieść aż 612,3 tys. zł (dla kredytu ze wskaźnikiem LTV w wysokości 80%). Co ciekawe, w przypadku kredytu przy 100% LTV bank ten będzie mniej hojny i udzieli kredytu niższego o ponad 50 tys. zł.

Na drugim miejscu uplasował się Getin Bank z maksymalną kwotą kredytu, opiewającą na 597 tys. zł (niższą o 15,3 tys. zł niż w przypadku zwycięzcy). Trzecia pozycja, z maksymalną kwotą kredytu w wysokości 583,9 tys. zł, przypadła Bankowi Pocztowemu.

Ostatnią pozycję w zestawieniu zajął Credit Agricole Bank Polska. Nasza rodzinna mogłaby otrzymać w nim kredyt w wysokości 431 tys. zł, a więc niższy o 181,4 tys. zł od oferty Banku Millennium.

Maksymalna kwota kredytu w euro

Na wstępie trzeba wspomnieć o jednej kwestii – maksymalna kwota kredytu w euro, jaką może otrzymać nasza rodzina, jest o ponad 70 tys. zł niższa od maksymalnej kwoty kredytu w złotych.

Najwyższy kredyt w euro – 541,6 tys. zł – przy założeniach opisanych we wstępie, skłonny jest przyznać Bank Ochrony Środowiska. Na drugim miejscu, z maksymalną kwotą kredytu w wysokości 523,4 tys. zł, uplasował się Polbank EFG. Czołówkę zamyka PKO Bank Polski. W jego przypadku nasza rodzina może otrzymać kredyt hipoteczny w euro w wysokości 521,4 tys. zł.

Kredyt hipoteczny w euro – sprawdź, która oferta jest najtańsza!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »