reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Bank przeniesie bezpłatnie Twoje konto bankowe!

Bank przeniesie bezpłatnie Twoje konto bankowe!

Jeżeli myślisz poważnie o lepszym koncie bankowym, nie musisz tracić czasu na wizyty w starym banku i zmaganie się z urzędnikami. Twoim starym kontem bankowym zajmie się nowy bank. Przyjrzyj się więc swojemu aktualnemu kontu bankowemu – może już dziś warto pomyśleć o zmianie na lepsze?

Banki jeszcze aktywniej zachęcają do przenoszenia konta bankowego. Wprowadzają coraz atrakcyjniejsze oferty i promocje. Jednak wielu Polaków  pozostaje przy swoich starym i często drogich rachunkach.

Ewentualne kłopoty, związane z zamknięciem starego konta bankowego, są dla nich istotniejsze niż oczekiwane korzyści z otwarcia nowego. Jednym z takich problemów może być to, że zapomnimy poinformować jakąś osobę lub  instytucję o nowym numerze rachunku. Kłopotliwe staje się również przeniesienie zdefiniowanych odbiorców przelewów, zleceń stałych czy poleceń zapłaty.

Na domiar złego wizyta w oddziale banku w celu zamknięcia konta bankowego potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Nierzadko okazuje się bowiem, że stanęliśmy w kolejce do niewłaściwego okienka lub akurat system się zepsuł i należy przyjść innego dnia. Bankom nie zależy na tym, żeby ułatwiać zamykanie rachunków, więc zwykle tego nie robią.

Dowiedz się także: Które banki oferują dostęp do konta przez telefon?

Ekspert radzi, żeby do zamknięcia starego konta bankowego wykorzystać pomoc banku, do którego przenosimy rachunek. Zwykle taka usługa jest bezpłatna. Cała procedura polega na tym, że podczas otwierania konta bankowego podpisujemy pełnomocnictwo, które pozwoli bankowi załatwić nasze sprawy w starym banku.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Oprócz druku pełnomocnictwa wypełniamy też formularz, w którym wskazujemy, co nowy bank ma zrobić. Może on za nas wypowiedzieć umowę starego konta. Ma też prawo dokonać przeniesienia zdefiniowanych odbiorców przelewów, zleceń stałych czy poleceń zapłaty. Na naszą prośbę poinformuje również wskazane przez nas instytucje (np. pracodawcę czy Urząd Skarbowy) o tym, że mamy nowy numer konta.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż wszystkich wymaganych formalności dopełniamy podczas jednej wizyty w banku. Jedyny problem polega na tym, że w momencie przenoszenia konta możemy zapomnieć o ważnej osobie czy instytucji, która później przeleje nam pieniądze na stare konto bankowego. Aby tego uniknąć, lepiej nie zamykać od razu starego konta bankowego, lecz przez jakiś czas posiadać dwa.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowy bank jedynie przeniósł nasze usługi i poinformował wskazane instytucje. Nie ma obowiązku zamykania starego rachunku. Aby zminimalizować koszty, warto jednak zrezygnować z karty płatniczej do starego konta bankowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z kontami bankowymi jest problem, gdy likwidujemy rachunek. Fot. Fotolia
Z kontami bankowymi jest problem, gdy likwidujemy rachunek. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama