reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Które rachunki oszczędnościowe są najbardziej zyskowne?

Które rachunki oszczędnościowe są najbardziej zyskowne?

Coraz więcej można zarobić na koncie oszczędnościowym. Eksperci uczulają jednak na promocje, które często kończą się po kilku miesiącach. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać wysokie oprocentowanie w poszczególnych bankach?

Banki coraz chętniej podnoszą stawki na rachunkach oszczędnościowych. Chwilami ich oprocentowanie może konkurować z najlepszymi lokatami, dającymi zarobić powyżej 5 proc. w skali roku bez konieczności płacenia 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Jednak w zdecydowanej większości przypadków są to wyłącznie czasowe promocje, które mają zachęcić do założenia rachunku osobistego.

Najwyżej oprocentowany rachunek oszczędnościowy niezmiennie od miesięcy oferuje BNP Paribas, który płaci nominalnie 5,8 proc. w skali roku przy kapitalizacji dziennej. Bank gwarantuje utrzymanie stawki przez sześć kolejnych miesięcy. Jednak odsetki na „Koncie WIĘCEJ oszczędnościowym” są kapitalizowane wyłącznie w dni robocze, co obniża efektywne zyski. Dlatego wyższy zarobek, mimo niższego oprocentowania, są w stanie zapewnić rachunki oszczędnościowe w Deutsche Banku i Getin Banku. Pierwszy z nich poinformował, że podnosi stawkę do 5,67 proc. netto dla klientów, którzy zdecydują się założyć rachunek osobisty dbNET. Jednak w tym przypadku również nie brakuje haczyka, bo podwyższone oprocentowanie obowiązuje tylko do końca października br. Z kolei Getin Online (internetowy oddział Getin Banku) płaci 5,51 proc. netto w skali roku, ale oprocentowanie obowiązuje tylko do końca roku, a przystąpić do promocji można najpóźniej 31 sierpnia. W zamian bank wymaga, aby klient przez 12 kolejnych miesięcy przelewał wynagrodzenie i wykonywał co najmniej trzy transakcje kartą płatniczą w miesiącu. Niespełnienie warunków oznacza spadek oprocentowania do 4 proc. w skali roku.

Przeczytaj również: W którym banku założyć konto oszczędnościowe? – ranking z lipca 2011

Oferty spoza podium również nie są pozbawione dodatkowych, często dość wymagających, warunków. Na przykład ING Bank Śląski zapłaci 5,5 proc. na Otwartym Koncie Oszczędnościowym Direct, ale odsetki na rachunku kapitalizowane są co miesiąc, więc klient nie ma możliwości ominięcia podatku Belki. Podstawowa stawka konta dla salda 5 tys. zł w ING wynosi 3,25 proc., bonus 1,75 p.p. bank gwarantuje przez pół roku dla nowych rachunków, a kolejne 0,5 p.p. przeznaczone jest tylko dla osób, które stale zasilają ROR. Z kolei Kredyt Bank zastrzega, że aktualna stawka oprocentowania (4,45 proc. netto) obowiązuje do odwołania, ale nie później niż do końca bieżącego roku. Na dodatek bank każdego dnia zamiast kapitalizować należne odsetki, przelewa je na rachunek osobisty klienta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W umowach prowadzenia konta oszczędnościowego pojawia się coraz więcej gwiazdek i warunków do spełnienia.
W umowach prowadzenia konta oszczędnościowego pojawia się coraz więcej gwiazdek i warunków do spełnienia.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama