| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Którą lokatę bankową wybrać? – ranking z sierpnia 2011

Którą lokatę bankową wybrać? – ranking z sierpnia 2011

Aż 75% spośród 40 dostępnych ofert lokat bankowych uległo zmianie. Która instytucja wypadła najlepiej w rankingu? Ekspert doradza, który depozyt zasługuje na szczególną uwagę.

Najmniejsze zmiany zaszły w lokatach na 1 miesiąc. Tutaj dwa banki oferują lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek dające teraz 3,70% (Inteligo oraz Bank Pocztowy). Get Bank (dawny Allianz Bank) podniósł oprocentowanie Lokaty z codziennym zyskiem o 0,5% do 3,65%. Natomiast jak widzimy w zestawieniach na 3, 6 i 12 miesięcy, niemal wszystkie oferty - oprócz FM Lokaty z kapitalizacją dzienną na 6 miesięcy i dwunastomiesięcznej lokaty (Nie) Codziennej Invest Banku - zmieniły swoje oprocentowanie

Oprócz ofert Banku Pocztowego (1. miejsce), Inteligo (2. miejsce) i Get Banku (3. miejsce) w zestawieniu lokat 1-miesięcznych pozostałe produkty oferują kapitalizację na koniec okresu umownego. W zestawieniu na kwartał oraz pół roku wszystkie oferty to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Również na okres 1 roku najbardziej opłacalne propozycje stanowią lokaty z naliczanymi codziennie odsetkami. Najlepsze z nich są – Lokata Zyskowna Raiffeisen Banku na 3 miesiące (5,51%), Lokata internetowa z dzienną kapitalizacją odsetek Meritum Banku na pół roku (5,52%) i 12-miesięczna Lokata Idealna Idea Banku (5,85%).

Interesuje Cię lokata? Sprawdź te najlepsze!

Prawdopodobnie tendencja ta (przewaga lokat z dzienną kapitalizacją odsetek nad lokatami standardowymi) utrzyma się przynajmniej do końca bieżącego roku, kiedy lokaty z dzienną kapitalizacją mają zniknąć z rynku w wyniku zmian w ordynacji podatkowej. Tymczasem nadal opłaca się nam inwestować w tego rodzaju depozyty – polecamy zwłaszcza oferty, przekraczające próg inflacji. Tylko w ich przypadku możemy mieć pewność, że cokolwiek zarobiliśmy.

Sprawdź, które lokaty na rynku dadzą Ci najwięcej zysku!

Trudno w tej chwili wyrokować, jaka będzie dalsza sytuacja jeśli chodzi o inflację. Po kilku decyzjach Rady Polityki Pieniężnej sytuacja powinna się uspokoić, jednak na razie nie widać takiej tendencji. Inflacja – wg danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła w lipcu 4,1% w skali roku. Oprocentowanie lokat również podawane jest w skali roku. Jak łatwo się domyślić, w przypadku lokat z kapitalizacją dzienną zarobimy tylko „przebijając” poziom inflacji.
Dlatego warto inwestować raczej w lokaty z krótszym okresem depozytu, np. na miesiąc czy dwa miesiące; wtedy będziemy mogli elastycznie reagować na wszelkie niekorzystne zmiany na rynku.

Eksperci TotalMoney.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »