| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie zakupy > Na co uważać podczas wymiany waluty w kantorze?

Na co uważać podczas wymiany waluty w kantorze?

Zanim udamy się do kantoru w celu wymiany waluty, powinniśmy dokładnie sprawdzić aktualny kurs. Co zrobić, żeby nie dać się oszukać? Ekspert przestrzega przed nieuczciwymi chwytami, stosowanymi przez sprzedawców.

Do końca wakacji pozostało już niewiele czasu. Wielu wracających z zagranicznych wojaży i tych, którzy dopiero się na nie wybierają, odwiedza kantory, alby sprzedać lub kupić walutę. Jeśli jednak na co dzień nie mają do czynienia z przeliczeniami walutowymi, to mogą dać się naciągnąć na niekorzystny kurs.

Eksperci radzą, by wymiany walut nie dokonywać w miejscach często odwiedzanych przez turystów (np. na lotnisku). Choć jest to wygodne, to w takich kantorach kursy są zwykle mniej atrakcyjne. Ich właściciele zdają sobie bowiem sprawę z tego, że często jesteśmy w stanie skorzystać z gorszych kursów, aby uniknąć tracenia czasu na poszukiwanie korzystniejszej oferty.

Nie zawsze wiemy też, jak porównywać oferty kantorów. Częstym błędem jest kierowanie się kursem sprzedaży w momencie, gdy chcemy sprzedać pozostałą po wakacjach walutę. Tą niewiedzę czasami wykorzystują kantory. Przed wejściem wywieszają atrakcyjny kurs sprzedaży. Wymiana waluty na złote odbywa się jednak po kursie kupna, który u nieuczciwego sprzedawcy może być o kilkadziesiąt groszy niższy.

Przeczytaj także: Jakie mogą być skutki dodatkowego poluzowania polityki pieniężnej USA?

Aby klient nie zorientował się, stosowane bywają też wizualne sztuczki. Dla przykładu, jeśli kurs sprzedaży dolara wynosi 2,91 zł, to kantor ustala kurs kupna na poziomie 2,19 zł. Sztuczka polega więc na przestawieniu cyfr tak, aby klient nie zauważył, że kurs jest niekorzystny. Taka zamiana cyfr powoduje, że procentowa różnica między kursem sprzedaży i kupna wynosi aż 32%. Tymczasem standardowo jest to ok. 3,5%, czyli kurs kupna powinien wynosić ok. 2,81 zł. Wymieniając 500 dolarów w takim kantorze, stracimy więc ok. 300 zł.

Polecamy serwis: Kursy walut

Zawsze należy dokładnie sprawdzić kursy i policzyć, jaką kwotę powinniśmy otrzymać po wymianie. Jeśli mamy problem, żeby zapamiętać, który kurs służy do wymiany złotych na walutę, a który w drugą stronę, jest na to łatwy sposób. Z dwóch kursów kantorowych dla danej waluty zawsze jeden jest niższy (kurs kupna), a drugi wyższy (kurs sprzedaży). Nas dotyczy zawsze ten, który w danej sytuacji jest nas mniej korzystny.

Dla przykładu, kupując walutę obcą, chcielibyśmy, aby nas obowiązywał kurs kupna. Jest on niższy, więc walutę kupilibyśmy taniej. Niestety kantor dokona przeliczenia po wyższym kursie (sprzedaży). Jeśli chcemy sprzedać walutę obcą, chcielibyśmy dostać za nią możliwie najwyższą cenę. W tym przypadku kantor dokona jednak przeliczenia po niższym kursie, czyli kursie kupna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »