| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Czy Ben Bernanke wyciągnie asa z rękawa?

Czy Ben Bernanke wyciągnie asa z rękawa?

Po dzisiejszym wystąpieniu Bena Bernanke można spodziewać się wszystkiego – zarówno worka z prezentami, jak i kota w worku. Jaką niespodziankę naszykuje inwestorom szef FED?

Ostatnie dane makro z USA były na tyle słabe, że powstała silna presja na Bena Bernanke, który będzie musiał coś dać inwestorom, wygłodniałym dobrych informacji. Największy problem tkwi w rynkowej grze oczekiwania-reakcje, bo analizując wypowiedzi różnych finansistów, widać, że nie ma żadnego konsensusu rynkowego, w odniesieniu do którego można będzie ustalić, czy rynki dostały tyle, ile chciały, więcej niż oczekiwały czy mniej niż powinny. W tej chwili wszyscy wydają się zrzucać odpowiedzialność i konkrety na „Bena Wszechmogącego”, ale kredyt zaufania wynika nie z wiary w to, że ten człowiek doskonale wie, co zrobić, a z przekonania, że w ciągu ostatnich kilku lat umyślnie nie skrzywdził inwestorów, więc myśląc prawem serii nie zrobi tego również dziś.

Przeczytaj także: Na którym koncie oszczędnościowym zarobimy najwięcej? – ranking z sierpnia 2011 r.

Teoretycznie Bernanke ma nieograniczone możliwości działania, ale w praktyce trudno oczekiwać, żeby zapowiedział kolejne QE, bo przy rekordowo niskich rentownościach amerykańskich 10-letnich obligacji, kolejne puste pieniądze nie wpłyną na stymulację, a jedynie na stagnację. Ponadto zrównałoby to z ziemią reputację FED i jego członków, którzy już kilkukrotnie opowiadali się za ograniczeniem dalszej kreacji gotówki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby dużo słów i mało treści z powtarzającą się frazą, że kolejne niestandardowe narzędzia czekają w pogotowiu. Dzięki temu FED kupuje trochę czasu i nie zamyka sobie żadnego z wyborów na przyszłość. Do tego optymistom pozwoli to wierzyć, że strażnik nadal czuwa i wkroczy do akcji, jeżeli zajdzie taka potrzeba, a pesymistów postawi w niekomfortowej sytuacji dalszego zgadywania, co też może kryć się pod tym zagadkowym stwierdzeniem.

Polecamy serwis: Kursy walut

Weryfikacja tych stwierdzeń i obietnic przyjdzie szybko, bo w kolejnym tygodniu otrzymamy aktualne informacje o stanie amerykańskiego przemysłu (ISM-produkcja) oraz rynku pracy. Gdyby stan gospodarki nadal rozczarowywał, gracze głośno zaczną dopominać się zdecydowanych reakcji FED i konkretów. I lepiej, żeby wtedy Bernanke nie musiał robić dobrej miny do złej sytuacji i stosować strategii „nikt nie da wam tyle, ile ja mogę obiecać”.

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zapowiedź kolejnego programu QE wydaje się mało prawdopodobna.
Zapowiedź kolejnego programu QE wydaje się mało prawdopodobna.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »