reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Kiedy opłaca się kupić walutę na spłatę kredytu w CHF u konkurencji?

Kiedy opłaca się kupić walutę na spłatę kredytu w CHF u konkurencji?

Czy opłaca się kupić franka w obcym banku, aby spłacić ratę kredytu w CHF? Czy z opcji kupna można skorzystać jednorazowo? Ile kosztuje przelew międzybankowy? Ekspertka opowiada, w jaki sposób skorzystać z ustawy antyspreadowej.

Od piątku koniec z monopolem banku na sprzedaż waluty koniecznej do spłaty kredytu walutowego. W życie wchodzi ustawa „O zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw”, a z nią wolność w zakupie waluty na spłatę raty kredytu. Jak wynika z naszych analiz zdecydowanie warto z niej skorzystać.

Pod rządami nowych przepisów klient nie będzie ponosił jakichkolwiek kosztów za zmianę sposobu spłaty. Co do formalności, jak na razie nie wiadomo, czy w banku należy wcześniej zgłosić zamiar spłaty kredytu walutą i czy trzeba podpisać aneks do umowy kredytowej. A jeśli tak, to z jakim wyprzedzeniem. Ustawa nie zastrzega także jasno możliwości spłaty kredytu walutowego gotówką w kasach banku. Z ustawy „O zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw” nie wynika również wprost, czy klient będzie mógł zmieniać sposób spłaty gdy np. nie zdąży lub zapomni kupić walutę, czy wystarczy, że przeleje złotówki, tak aby kredytujący bank przeliczył je sobie po swoich kursach. Dotychczasowa praktyka jest bowiem różnorodna. Gdy np. w: DnB Nord, Kredyt Banku, Lukasie, Getin Noble Banku, mBanku, MultiBanku i PKO BP klient miał dowolność spłaty, ale już w Millennium, Polbanku, Raiffeisenie czy DB PBC decyzja o spłacie w walucie była nieodwracalna i banki te nie chciały już przyjmować równowartości raty w złotych.

W DnB Nord już 40 proc. klientów spłacających kredyty walutowe oddaje bankowi raty w walucie. „Zakładamy, że po wejściu nowych przepisów odsetek ten się zwiększy” – mówi Joanna Górecka z DnB Nord. Zastrzega jednak, że klient, zainteresowany spłatą kredytu w taki sposób, będzie musiał podpisać bezpłatny aneks. Na pytanie o to, z jakim wyprzedzeniem trzeba to zrobić, przedstawicielka banku odpowiada, że już kolejną ratę bezpośrednio po aneksie będzie można oddać w walucie.

Przeczytaj także: Dlaczego za cenne zakupy warto płacić kartą?

Tylko skąd ją wziąć? Klient może pójść do kantoru, skorzystać z walutowej platformy internetowej, bankowej lub pozabankowej, albo po prostu kupić walutę w innym banku niż ten, w którym spłaca kredyt.

Wystarczy rzut oka na bankowe tabele kursów walut, aby dostrzec ogromne różnice w wycenie. W piątek 19 sierpnia kurs sprzedaży, w najdroższym banku, Getin Noble Banku, wynosił 3,924 zł – był o niemal 18 groszy wyższy niż w banku, gdzie franka sprzedawano najtaniej, czyli w Citi Handlowym, gdzie opiewał na 3,748 zł. Średni kurs sprzedaży franka w przedstawionych bankach osiągnął tego dnia poziom 3,827 zł (średni kurs NBP natomiast wyniósł 3,697 zł).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama