REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy uda się powstrzymać przyrost zadłużenia w strefie euro?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Niepopularne społecznie działania, mające ograniczyć przyrost zadłużenia, zapowiedzieli Włosi, Portugalczycy, a nawet Brytyjczycy.
Niepopularne społecznie działania, mające ograniczyć przyrost zadłużenia, zapowiedzieli Włosi, Portugalczycy, a nawet Brytyjczycy.

REKLAMA

REKLAMA

Kraje strefy euro przystąpiły do wyścigu na cięcia budżetowe. Czy uda się wprowadzić w życie ambitne plany i ograniczyć nadmierny deficyt? Eksperci optymistycznie patrzą w przyszłość. Pytanie tylko, czy za ich wzrokiem podąży społeczeństwo.

Na początku rzut oka na polityczny kalendarz – 16 sierpnia planowane jest spotkanie niemieckiej kanclerz – Angeli Merkel z francuskim prezydentem – Nicholasem Sarkozym, którego tematem ma być zacieśnienie współpracy fiskalnej w strefie euro, przyspieszenie reform, a także uzgodnienie działań w kwestii szybkiej implementacji ustaleń, przyjętych podczas euro-szczytu z 21 lipca. Dzień później francuski minister finansów, a także minister ds. budżetowych, mają zaprezentować dodatkowe działania, zmierzające do szybszego ograniczenia nadmiernego deficytu budżetowego. Z kolei, najpóźniej 18 sierpnia rząd premiera Silvio Berlusconiego ma uchwalić nowy program oszczędnościowy, który doprowadzi do zbilansowania włoskiego budżetu do końca 2013 r. (taki ambitny cel postawił sobie minister finansów, Giulio Tremonti). Wdrożenie nowych oszczędności zapowiedzieli już Portugalczycy, a o swojej determinacji w kwestii reform zapewnił nawet brytyjski premier, David Cameron. Widać, zatem, że politycy zdają sobie sprawę z tego, co dzieje się na rynkach finansowych i chcą stanąć na wysokości zadania, podejmując mało popularne społecznie działania. Teoretycznie łatwiej jest wtedy o zrozumienie takich posunięć przez przeciętnych obywateli… W związku z tym inwestorzy powinni być podbudowani i tak pewnie będzie, gdyż rynek w krótkim terminie potrzebuje korekty. W czym tkwi jednak większy problem?

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak duża jest skala kryzysu dłużnego krajów PIGS?

„Oszczędności nie są jedynie receptą na większe cierpienie w obecnej chwili, ale receptą na większe cierpienie w przyszłości. Nie zapewnia się bazy do wzrostu gospodarczego, mając ujemny wzrost gospodarczy” – to słowa amerykańskiego noblisty, Josepha Stiglitza, które padły kilka dni temu w kontekście publicznej debaty po obniżce ratingu USA. Niemniej można je odnieść do każdego rynku i każdej gospodarki – są też dość kontrowersyjne. Bo łatwo jest o teorię, gorzej o sensowne rozwiązania praktyczne. Trudno zgodzić się ze Stiglitzem. Niemniej decydenci będą mieć w najbliższych latach coraz większy ból głowy. Można odnieść wrażenie, że swoisty wyścig na wysokość cięć budżetowych, wspierany przez rynkową histerię, spowodowaną możliwością konkretnych działań agencji ratingowych (gdyby oszczędności nie było), doprowadzi do długotrwałej stagnacji w gospodarkach, które będą te oszczędności wdrażać. Przed najtrudniejszym zadaniem staną kraje PIIGS, które mogą nie zdołać zahamować przyrostu swojego zadłużenia i w efekcie za kilka lat zostaną zmuszone do jego restrukturyzacji (tak jak teraz Grecja). Mniejsze, ale też widoczne problemy dotkną też rozwinięte gospodarki, takie jak Wielka Brytania, Francja czy USA, na które będą teraz zwrócone oczy wielu analityków. Temat ten najpewniej powróci za kilka miesięcy i będzie mocnym pretekstem do kontynuacji zapoczątkowanej już, negatywnej tendencji na rynkach – ucieczki inwestorów od ryzykownych aktywów.

Polecamy serwis: Lokaty

W krótkim okresie rynek najpewniej kupi zapewnienia polityków, iż będzie lepiej. W nadchodzących dniach inwestorzy mogą też pomału dyskontować zbliżające się, coroczne sympozjum FED w Jackson Hole, które rozpoczyna się 26 sierpnia. Szef FED może tam ogłosić program kolejnego wykupu aktywów (QE3), co – podobnie jak miało to miejsce rok temu – mogłoby wyraźnie poprawić globalne nastroje. Wprawdzie podczas ostatniego głosowania FOMC ujawniło się aż 3 dysydentów, którzy mieli przeciwne zdanie, to jednak już dwóch z nich (Richard Fisher i Narayana Kocherlakota) zapowiada większą współpracę z szefem FED (za wydaniem Wall Street Journal z 11 sierpnia). Tym samym ewentualny program QE3 nie wydaje się być zagrożony, chociaż nie ma do końca pewności, czy jego skala zadowoli rynki finansowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst jest fragmentem tygodniowego raportu DM BOŚ z rynków zagranicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA