Kategorie

Kiedy najlepiej jest wysłać przelew?

Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Znając godziny sesji wychodzących i przychodzących, możemy zrobić przelew o najbardziej dogodnej porze.
inforCMS
Dla osób, składających dyspozycję przelewu, kluczowe znaczenie ma to, kiedy następują sesje wychodzące i przychodzące. Dlaczego w niektórych bankach robienie przelewu w piątek mija się z celem? Eksperci tłumaczą, jaką drogę muszą przebyć pieniądze, które zamierzamy przekierować na inne konto.

Wystarczy wpisać numer konta, kwotę, kliknąć i pieniądze przekazywane są na konto odbiorcy. Ale jak to wygląda w praktyce i dlaczego niektóre przelewy nadane w piątek realizowane są w tym samym dniu, a inne dopiero w poniedziałek?

Reklama

By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba prześledzić drogę, jaką „pokonuje” przelew, gdy odbiorca ma konto w innym banku niż my. Jest poniedziałek - za kilka minut zegar wybije godzinę siódmą. Przygotowujemy przelew. Po kilku chwilach jest gotowy. Klikamy wyślij, potwierdzamy i...odbiorca może czekać na pieniądze. Ale zanim to nastąpi, wysłanych zostanie kilka ważnych informacji.

Po pierwsze, nasza dyspozycja musi zostać przetworzona przez bank. Informacja o przelewie wyjdzie podczas najbliższej sesji wychodzącej. Kiedy to będzie? Zwykle między 7 a 9 rano. Najwcześniej przekazanie odpowiednich danych następuje w Multibanku. Pierwszy transfer rusza tutaj już o 5.55. Z kolei pierwsza sesja wychodząca w Banku Citi Handlowym odbywa się o 7.00, w BPH 20 minut później, a w Inteligo pomiędzy 7.00 a 7.30. W innych bankach następuje to zwykle o ósmej. Potem informacje są przekazywane do Krajowej Izby Rozliczeniowej (w skrócie KIR).

Dowiedz się także: Które konto osobiste wybrać dla dziecka?

W zależności od tego, do której sesji rozliczeniowej trafi nasz przelew, będziemy mogli oczekiwać go wcześniej lub później. Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce. Zgodnie z naszym założeniem, robimy przelew przed siódmą rano. Przelew „załapie się” więc na pierwszą sesję KIR, razem ze wszystkimi z dnia poprzedniego, nadanymi po godzinie 16. Jeśli więc zlecimy w naszym banku przelew do godziny 9.30, o 10.30 zostanie on rozliczony, zaś o 11 przekazany do banku odbiorcy.

Jeżeli uda nam się nadać przelew bardzo wcześnie rano, istnieje prawie stuprocentowa pewność, że trafi on do odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Weźmy pod uwagę bank X. Sesje wychodzące mamy w godz. 7.00 – 7.30, o 11.30 i 15.00, a przychodzące o 10.30, o 14.30 i 17.30. Będziemy chcieli wysłać pieniądze do banku Y, w którym sesje wychodzące są o 6.00, 10.00 i 13.30, a sesje przychodzące mamy o godzinie 12.00, 15.00 i 18.15, sytuacja wygląda następująco:
Jeżeli przelew wyślemy o godzinie 12.00, pieniądze „wyjdą” z banku o 15.00, a do banku Y trafią o 18.15. A co, jeśli będziemy chcieli przelać te środki w drugą stronę? Załóżmy, że przelew „puszczamy” o godzinie 13.00. Z banku Y pieniądze wysyłane są podczas najbliższej sesji, czyli o 13.30. Bank X otwiera wrota swego systemu w sesji przychodzącej o 14.30. Czyli gotówka powinna być na koncie o tej porze (lub kilka minut później). Jeżeli przelew nie „załapał” się na tę sesję (co się zdarza), na pewno zostanie wysłany o godzinie 17.30.

Polecamy serwis: Kredyty

Przelewy w piątek

Reklama

A co, jeśli chcemy przekazać drugiej osobie pieniądze, by na pewno otrzymała je przed weekendem? Trzeba je koniecznie przelać rano, gdyż jeśli zrobimy to dopiero w drugiej sesji rozrachunkowej, bank odbiorcy może ich nie otrzymać. Jeśli jakimś cudem nie uda się rozliczyć pieniędzy do 15.00, na pewno przyjdą na konto odbiorcy w poniedziałek i to niekoniecznie rano...

Nie znaczy to, że pieniądze będą w tym czasie krążyć między bankami. Najczęściej zostają one odjęte od naszego salda, ale wychodzą i zostają zaksięgowane dopiero podczas pierwszej sesji. Jeśli więc nie zdążymy przed południem w piątek, nie ma sensu robić przelewu później. Lepiej zaczekać do poniedziałku. Ten sam efekt osiągniemy, nadając przelew rano, po weekendzie. Jeśli nasze konto jest oprocentowane, pieniądze jeszcze przez dwa dni będą pracowały na nasze zyski.

Analitycy Comperia.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?