REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej wybrać?

Obsługa elektroniczna konta stała się już standardem, teraz lepiej przyjrzeć się, jakie dodatkowe usługi może zaoferować nam bank.
Obsługa elektroniczna konta stała się już standardem, teraz lepiej przyjrzeć się, jakie dodatkowe usługi może zaoferować nam bank.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś prawie każde konto może być obsługiwane przez Internet, a podział na klasyczne konta osobiste i konta internetowe powoli traci rację bytu. Czy warto wybrać ofertę z dodatkami? Eksperci radzą, w którym banku opłaca się otworzyć rachunek.

Sposób oceny poszczególnych ofert

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowując ranking kont osobistych z dostępem do Internetu, wzięto pod uwagę poziom kosztów, związanych z obsługą i korzystaniem z konta, czyli: koszt prowadzenia rachunku, opłaty za przelewy internetowe do innego banku oraz opłaty za korzystanie z karty debetowej. Zwracano także uwagę na wysokość prowizji za wypłatę gotówki z bankomatu, który nie należy ani do naszego banku, ani do sieci partnerskich. Założono także, że dany rachunek będzie naszym głównym kontem, „zasilanym” miesięczną pensją – minimum 1500 zł – i z którego będziemy aktywnie korzystać, używając między innymi karty debetowej, dołączonej do konta.

Oceniając konta, uwzględniono „nowy” parametr, jakim są bonusy do konta. Mowa tutaj o usługach dodatkowych, takich jak: zwrot części wydatków, dokonanych za pomocą karty, premie za aktywne korzystanie z konta czy też usługi typu: concierge, opieka medyczna, ubezpieczenie assistance. Większość kont internetowych jest bezpłatna bądź też opłaty za ich prowadzenie zaliczają się do minimalnych, a to powoduje, że dodatkowy bonus jest istotnym wyróżnieniem i może mieć znaczenie dla klienta.

Konto na plus

REKLAMA

Założenia, jakie przyjęto przy ocenie konta, są proste i przejrzyste. Oceniając każde z 28 kont, przyznawano po 1 punkcie za „darmowość”, w przypadku kryteriów dotyczących opłat i prowizji, związanych z kontem. Dla przykładu, jeśli dany parametr, np. przelewy przez Internet, był darmowy, przyznawano 1 punkt. Każda, nawet najmniejsza opłata w ramach ocenianej kategorii, skutkowała brakiem punktów. Np. w BZ WBK opłata rzędu 0,5 zł. za przelew zewnętrzny wiąże się z brakiem punktów w tej kategorii. Może wydawać się to niektórym nieco niesprawiedliwe, bowiem 1,50 zł opłaty za kartę debetową w przypadku konta Nordea Spectrum nie jest równe opłacie 5 zł. w przypadku konta osobistego Alior Bank. Z drugiej strony, w przypadku aż 18 kont bankowych nie jest pobierana żadna opłata za korzystanie z karty debetowej i takie proklienckie podejście premiowano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uznano także, iż jednym z ważniejszych elementów, wpływających na ocenę konta, jest możliwość otworzenia darmowego konto oszczędnościowego. Przyznawano za to 0,5 pkt, a drugie 0,5 pkt., jeśli oprocentowanie takiego konta jest na poziomie nie niższym niż 3%. Jak się okazało, z otworzeniem darmowego rachunku oszczędnościowego w żadnym z banków problemu nie ma. W sześciu bankach natomiast, oprocentowanie darmowego konta oszczędnościowego było poniżej 3%.

Porównaj konta osobiste i wybierz najlepsze dla siebie!

Za każdy bonus, dodatek do konta, przyznawano także 0,5 pkt., niezależnie od tego, czy można na nim realnie zarobić, np. dostając premię dla klienta lub atrakcyjne oprocentowanie konta osobistego, czy też otrzymać inne korzyści, takie jak pakiet concierge i usługi medyczne. Uwzględniano przy tym tylko te bonusy, które dostaniemy niezależnie od momentu, w którym otworzymy konto. Nie brano pod uwagę takich ofert jak krótkoterminowe, podwyższone oprocentowanie na koncie czy też gotówka „do ręki” za otworzenie rachunku.

Najlepsze konto osobiste z możliwością obsługi elektronicznej

Konta, z dostępem przez Internet, oferują nam łatwy i szybki dostęp przez 24 godziny na dobę do naszej gotówki. Przyzwyczajono nas już też do tego, że za to, co robimy sami, czyli np. przelewy przez Internet, nie ponosimy opłat. Podobnie jest z otworzeniem konta, jego prowadzeniem, a także coraz częściej – z wypłatami ze wszystkich bankomatów w kraju. Są to już stałe, klasyczne elementy oferty dobrego konta internetowego.

Konta bankowe, spełniające powyższe kryteria, proponuje 7 banków: Deutsche Bank, ING Bank Śląski, Citi Handlowy, Bank Millennium, Getin Noble Bank, Idea Bank, a przede wszystkim zwycięzca rankingu eurobank. Odświeżone „Konto online” wrocławskiego banku uzyskało w naszym zestawieniu największą liczbę punktów. Eurobank w ramach „Konta online” udostępnia oprocentowanie konta osobistego na bardzo atrakcyjnym poziomie 3,5%. Klienci, którzy liczą na jeszcze wyższe oprocentowanie, mogą otworzyć konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 4,05%. Zaletą konta eurobanku jest też program premiowy „kupujesz – zyskujesz”. Dzięki niemu dostaniemy 0,5% zwrotu od płatności internetowych oraz od każdej transakcji bezgotówkowej dokonanej za pomocą karty debetowej wydanej do „Konta online”. Maksymalna premia przyznana nam w ramach programu może wynieść nawet 750 zł rocznie. To wszystko dostajemy w zamian za spełnienie jednego z kilku opcjonalnych warunków.

Trzy konta zajęły ex aequo drugie miejsce. Są to „Konto osobiste” (Alior Bank), „Dobre konto” (Bank Millennium) oraz „Konto Skarbonkowe” (Getin Noble Bank). Każde z nich oferuje dodatek do konta. W przypadku Alior Banku jest ich aż trzy - pakiet usług assistance, usługa concierge, oraz 4% na lokacie nocnej, gdzie „zarabia” połowa naszych środków z konta osobistego. Minusem oferty Alior Bank jest miesięczna opłata za kartę debetową w postaci 5 zł. Dwie pozostałe pozycje z drugiego miejsca są w pełni darmowe i każde z nich oferuje dodatek, na którym możemy zarobić.

W przypadku „Dobrego konta” Banku Millennium dostaniemy zwrot w postaci 3% za każdą transakcję dokonaną kartą w sklepach spożywczych oraz na stacjach benzynowych, jednak maksymalnie do 50 zł miesięcznie. Co ciekawe limitu maksymalnego zwrotu z tytułu premii nie posiada „Konto Skarbonkowe” Getin Banku. Jeśli skusimy się na ten produkt, to bank będzie nam płacił 1 zł za podstawowe transakcje z użyciem konta (np. transakcje kartą płatniczą powyżej 100 zł, transakcje kartą kredytową powyżej 100 zł, założenie każdej lokaty, wpłynięcie pensji, spłata karty kredytowej).

Chcesz oszczędzać? Wybierz najlepsze konto oszczędnościowe!

Aż 6 banków zdobyło po 5 punktów, zajmując tym samym trzecie miejsce. Co ciekawe, tylko 2 z nich oferują dodatki do konta w formie pakietów assistance oraz usługę concierge. Są to „Konto Kapitalne” Banku BPH oraz „Konto z Pakietem L” Banku BNP Paribas Fortis. Niestety, w przypadku tych kont bankowych przyjdzie nam zapłacić za prowadzenie rachunku – odpowiednio 9,99 zł i 15 zł.

Pozostałe 4 konta z trzeciego miejsca należą do banków: Citi Handlowego, Deutsche Banku PBC, Idea Banku oraz ING Banku Śląskiego. Godne odnotowania jest to, że wybrane w badaniu, podstawowe opłaty, są bezpłatne. W Citi Handlowym, by móc cieszyć się darmowym kontem, musimy posiadać stałe wpływy w wysokości 1500 zł miesięcznie. W przypadku konta „dbNET”, oferowanego przez Deutsche Bank, dostajemy rachunek, który prowadzony jest przez bank za darmo, zaś jeśli wykonamy przynajmniej jedną transakcję kartą debetową, nie ponosimy żadnych opłat z tytułu użytkowania karty do konta. Dodatkowa zaleta to brak opłat za korzystanie z bankomatów na całym świecie. Jest to konto idealne dla osób, posługujących się narzędziami bankowości elektronicznej, a także dla tych, którzy często podróżują. Nie można zapomnieć też o walorze oszczędnościowym, bowiem otwierając to konto, otrzymamy również dobrze oprocentowanie Konto oszczędnościowe. Obecne oprocentowanie konta to 4,05%.

Kontem, na które na pewno należy zwrócić uwagę, jest oferta niedawnego debiutanta na rynku – Idea Banku. Podstawowe transakcje bankowe w przypadku „Konta Idealnego” są bezpłatne, do tego możemy otworzyć darmowe konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek, które pozwoli nam zaoszczędzić do 4% w skali roku. To wszystko bez konieczności spełniania warunków takich jak minimalna wpłata na konto czy minimalna ilość operacji. Jak na debiutanta, naprawdę nieźle.

Wszystkie porównane banki oferują darmowe otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego przy wybranych kontach. Znaczna większość z nich jest oprocentowana powyżej poziomu 3%. Jedynie 6 spośród 28 porównanych banków oferuje dziś mniejsze oprocentowanie.

Warto też wspomnieć, że – jeśli chodzi o bankomaty – mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem na rynku. Coraz więcej banków nie pobiera prowizji nie tylko za wypłaty ze swoich własnych oddziałów, ale także nawiązuje współpracę z sieciami, należącymi do innych banków (jak np. PKO BP i BZ WBK) bądź sieciami niezależnymi, jak Euronet.

Zmiana konta osobistego

Zaprezentowane zestawienie pokazuje, że konkurencja na rynku kont osobistych jest naprawdę duża. Różnice w przypadku rachunków z pierwszych miejsc są naprawdę niewielkie. To, które konto będzie dla nas najlepsze, zależy głównie od naszych potrzeb. Dla wielu z nas kluczowe będą elementy oszczędnościowe, dla innych niskie koszty korzystania z konta, a dla jeszcze innych – dodatki do konta. Na pewno rozczarowuje mocno fakt, że w na pierwszych miejscach rankingu nie ma banków, które posiadają największą sieć detaliczną w naszym kraju, a co się z tym wiąże największą ilość otwartych rachunków. Może działania konkurencji sprawią, że zarówno PKO Bank Polski, jak i Pekao SA, dostosują swoje konta osobiste, dostępne przez Internet, do bieżących standardów.

Pełny ranking kont osobistych (pdf - 392 KB)

Przeczytaj również: Ranking kont osobistych z dostępem przez Internet 2011 z pełną wersją tabelki

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA