REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej wybrać?

Obsługa elektroniczna konta stała się już standardem, teraz lepiej przyjrzeć się, jakie dodatkowe usługi może zaoferować nam bank.
Obsługa elektroniczna konta stała się już standardem, teraz lepiej przyjrzeć się, jakie dodatkowe usługi może zaoferować nam bank.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś prawie każde konto może być obsługiwane przez Internet, a podział na klasyczne konta osobiste i konta internetowe powoli traci rację bytu. Czy warto wybrać ofertę z dodatkami? Eksperci radzą, w którym banku opłaca się otworzyć rachunek.

Sposób oceny poszczególnych ofert

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowując ranking kont osobistych z dostępem do Internetu, wzięto pod uwagę poziom kosztów, związanych z obsługą i korzystaniem z konta, czyli: koszt prowadzenia rachunku, opłaty za przelewy internetowe do innego banku oraz opłaty za korzystanie z karty debetowej. Zwracano także uwagę na wysokość prowizji za wypłatę gotówki z bankomatu, który nie należy ani do naszego banku, ani do sieci partnerskich. Założono także, że dany rachunek będzie naszym głównym kontem, „zasilanym” miesięczną pensją – minimum 1500 zł – i z którego będziemy aktywnie korzystać, używając między innymi karty debetowej, dołączonej do konta.

Oceniając konta, uwzględniono „nowy” parametr, jakim są bonusy do konta. Mowa tutaj o usługach dodatkowych, takich jak: zwrot części wydatków, dokonanych za pomocą karty, premie za aktywne korzystanie z konta czy też usługi typu: concierge, opieka medyczna, ubezpieczenie assistance. Większość kont internetowych jest bezpłatna bądź też opłaty za ich prowadzenie zaliczają się do minimalnych, a to powoduje, że dodatkowy bonus jest istotnym wyróżnieniem i może mieć znaczenie dla klienta.

Konto na plus

REKLAMA

Założenia, jakie przyjęto przy ocenie konta, są proste i przejrzyste. Oceniając każde z 28 kont, przyznawano po 1 punkcie za „darmowość”, w przypadku kryteriów dotyczących opłat i prowizji, związanych z kontem. Dla przykładu, jeśli dany parametr, np. przelewy przez Internet, był darmowy, przyznawano 1 punkt. Każda, nawet najmniejsza opłata w ramach ocenianej kategorii, skutkowała brakiem punktów. Np. w BZ WBK opłata rzędu 0,5 zł. za przelew zewnętrzny wiąże się z brakiem punktów w tej kategorii. Może wydawać się to niektórym nieco niesprawiedliwe, bowiem 1,50 zł opłaty za kartę debetową w przypadku konta Nordea Spectrum nie jest równe opłacie 5 zł. w przypadku konta osobistego Alior Bank. Z drugiej strony, w przypadku aż 18 kont bankowych nie jest pobierana żadna opłata za korzystanie z karty debetowej i takie proklienckie podejście premiowano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uznano także, iż jednym z ważniejszych elementów, wpływających na ocenę konta, jest możliwość otworzenia darmowego konto oszczędnościowego. Przyznawano za to 0,5 pkt, a drugie 0,5 pkt., jeśli oprocentowanie takiego konta jest na poziomie nie niższym niż 3%. Jak się okazało, z otworzeniem darmowego rachunku oszczędnościowego w żadnym z banków problemu nie ma. W sześciu bankach natomiast, oprocentowanie darmowego konta oszczędnościowego było poniżej 3%.

Porównaj konta osobiste i wybierz najlepsze dla siebie!

Za każdy bonus, dodatek do konta, przyznawano także 0,5 pkt., niezależnie od tego, czy można na nim realnie zarobić, np. dostając premię dla klienta lub atrakcyjne oprocentowanie konta osobistego, czy też otrzymać inne korzyści, takie jak pakiet concierge i usługi medyczne. Uwzględniano przy tym tylko te bonusy, które dostaniemy niezależnie od momentu, w którym otworzymy konto. Nie brano pod uwagę takich ofert jak krótkoterminowe, podwyższone oprocentowanie na koncie czy też gotówka „do ręki” za otworzenie rachunku.

Najlepsze konto osobiste z możliwością obsługi elektronicznej

Konta, z dostępem przez Internet, oferują nam łatwy i szybki dostęp przez 24 godziny na dobę do naszej gotówki. Przyzwyczajono nas już też do tego, że za to, co robimy sami, czyli np. przelewy przez Internet, nie ponosimy opłat. Podobnie jest z otworzeniem konta, jego prowadzeniem, a także coraz częściej – z wypłatami ze wszystkich bankomatów w kraju. Są to już stałe, klasyczne elementy oferty dobrego konta internetowego.

Konta bankowe, spełniające powyższe kryteria, proponuje 7 banków: Deutsche Bank, ING Bank Śląski, Citi Handlowy, Bank Millennium, Getin Noble Bank, Idea Bank, a przede wszystkim zwycięzca rankingu eurobank. Odświeżone „Konto online” wrocławskiego banku uzyskało w naszym zestawieniu największą liczbę punktów. Eurobank w ramach „Konta online” udostępnia oprocentowanie konta osobistego na bardzo atrakcyjnym poziomie 3,5%. Klienci, którzy liczą na jeszcze wyższe oprocentowanie, mogą otworzyć konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 4,05%. Zaletą konta eurobanku jest też program premiowy „kupujesz – zyskujesz”. Dzięki niemu dostaniemy 0,5% zwrotu od płatności internetowych oraz od każdej transakcji bezgotówkowej dokonanej za pomocą karty debetowej wydanej do „Konta online”. Maksymalna premia przyznana nam w ramach programu może wynieść nawet 750 zł rocznie. To wszystko dostajemy w zamian za spełnienie jednego z kilku opcjonalnych warunków.

Trzy konta zajęły ex aequo drugie miejsce. Są to „Konto osobiste” (Alior Bank), „Dobre konto” (Bank Millennium) oraz „Konto Skarbonkowe” (Getin Noble Bank). Każde z nich oferuje dodatek do konta. W przypadku Alior Banku jest ich aż trzy - pakiet usług assistance, usługa concierge, oraz 4% na lokacie nocnej, gdzie „zarabia” połowa naszych środków z konta osobistego. Minusem oferty Alior Bank jest miesięczna opłata za kartę debetową w postaci 5 zł. Dwie pozostałe pozycje z drugiego miejsca są w pełni darmowe i każde z nich oferuje dodatek, na którym możemy zarobić.

W przypadku „Dobrego konta” Banku Millennium dostaniemy zwrot w postaci 3% za każdą transakcję dokonaną kartą w sklepach spożywczych oraz na stacjach benzynowych, jednak maksymalnie do 50 zł miesięcznie. Co ciekawe limitu maksymalnego zwrotu z tytułu premii nie posiada „Konto Skarbonkowe” Getin Banku. Jeśli skusimy się na ten produkt, to bank będzie nam płacił 1 zł za podstawowe transakcje z użyciem konta (np. transakcje kartą płatniczą powyżej 100 zł, transakcje kartą kredytową powyżej 100 zł, założenie każdej lokaty, wpłynięcie pensji, spłata karty kredytowej).

Chcesz oszczędzać? Wybierz najlepsze konto oszczędnościowe!

Aż 6 banków zdobyło po 5 punktów, zajmując tym samym trzecie miejsce. Co ciekawe, tylko 2 z nich oferują dodatki do konta w formie pakietów assistance oraz usługę concierge. Są to „Konto Kapitalne” Banku BPH oraz „Konto z Pakietem L” Banku BNP Paribas Fortis. Niestety, w przypadku tych kont bankowych przyjdzie nam zapłacić za prowadzenie rachunku – odpowiednio 9,99 zł i 15 zł.

Pozostałe 4 konta z trzeciego miejsca należą do banków: Citi Handlowego, Deutsche Banku PBC, Idea Banku oraz ING Banku Śląskiego. Godne odnotowania jest to, że wybrane w badaniu, podstawowe opłaty, są bezpłatne. W Citi Handlowym, by móc cieszyć się darmowym kontem, musimy posiadać stałe wpływy w wysokości 1500 zł miesięcznie. W przypadku konta „dbNET”, oferowanego przez Deutsche Bank, dostajemy rachunek, który prowadzony jest przez bank za darmo, zaś jeśli wykonamy przynajmniej jedną transakcję kartą debetową, nie ponosimy żadnych opłat z tytułu użytkowania karty do konta. Dodatkowa zaleta to brak opłat za korzystanie z bankomatów na całym świecie. Jest to konto idealne dla osób, posługujących się narzędziami bankowości elektronicznej, a także dla tych, którzy często podróżują. Nie można zapomnieć też o walorze oszczędnościowym, bowiem otwierając to konto, otrzymamy również dobrze oprocentowanie Konto oszczędnościowe. Obecne oprocentowanie konta to 4,05%.

Kontem, na które na pewno należy zwrócić uwagę, jest oferta niedawnego debiutanta na rynku – Idea Banku. Podstawowe transakcje bankowe w przypadku „Konta Idealnego” są bezpłatne, do tego możemy otworzyć darmowe konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek, które pozwoli nam zaoszczędzić do 4% w skali roku. To wszystko bez konieczności spełniania warunków takich jak minimalna wpłata na konto czy minimalna ilość operacji. Jak na debiutanta, naprawdę nieźle.

Wszystkie porównane banki oferują darmowe otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego przy wybranych kontach. Znaczna większość z nich jest oprocentowana powyżej poziomu 3%. Jedynie 6 spośród 28 porównanych banków oferuje dziś mniejsze oprocentowanie.

Warto też wspomnieć, że – jeśli chodzi o bankomaty – mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem na rynku. Coraz więcej banków nie pobiera prowizji nie tylko za wypłaty ze swoich własnych oddziałów, ale także nawiązuje współpracę z sieciami, należącymi do innych banków (jak np. PKO BP i BZ WBK) bądź sieciami niezależnymi, jak Euronet.

Zmiana konta osobistego

Zaprezentowane zestawienie pokazuje, że konkurencja na rynku kont osobistych jest naprawdę duża. Różnice w przypadku rachunków z pierwszych miejsc są naprawdę niewielkie. To, które konto będzie dla nas najlepsze, zależy głównie od naszych potrzeb. Dla wielu z nas kluczowe będą elementy oszczędnościowe, dla innych niskie koszty korzystania z konta, a dla jeszcze innych – dodatki do konta. Na pewno rozczarowuje mocno fakt, że w na pierwszych miejscach rankingu nie ma banków, które posiadają największą sieć detaliczną w naszym kraju, a co się z tym wiąże największą ilość otwartych rachunków. Może działania konkurencji sprawią, że zarówno PKO Bank Polski, jak i Pekao SA, dostosują swoje konta osobiste, dostępne przez Internet, do bieżących standardów.

Pełny ranking kont osobistych (pdf - 392 KB)

Przeczytaj również: Ranking kont osobistych z dostępem przez Internet 2011 z pełną wersją tabelki

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA