Kategorie

Które konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej wybrać?

Obsługa elektroniczna konta stała się już standardem, teraz lepiej przyjrzeć się, jakie dodatkowe usługi może zaoferować nam bank.
Obsługa elektroniczna konta stała się już standardem, teraz lepiej przyjrzeć się, jakie dodatkowe usługi może zaoferować nam bank.
Dziś prawie każde konto może być obsługiwane przez Internet, a podział na klasyczne konta osobiste i konta internetowe powoli traci rację bytu. Czy warto wybrać ofertę z dodatkami? Eksperci radzą, w którym banku opłaca się otworzyć rachunek.

Sposób oceny poszczególnych ofert

Reklama

Przygotowując ranking kont osobistych z dostępem do Internetu, wzięto pod uwagę poziom kosztów, związanych z obsługą i korzystaniem z konta, czyli: koszt prowadzenia rachunku, opłaty za przelewy internetowe do innego banku oraz opłaty za korzystanie z karty debetowej. Zwracano także uwagę na wysokość prowizji za wypłatę gotówki z bankomatu, który nie należy ani do naszego banku, ani do sieci partnerskich. Założono także, że dany rachunek będzie naszym głównym kontem, „zasilanym” miesięczną pensją – minimum 1500 zł – i z którego będziemy aktywnie korzystać, używając między innymi karty debetowej, dołączonej do konta.

Oceniając konta, uwzględniono „nowy” parametr, jakim są bonusy do konta. Mowa tutaj o usługach dodatkowych, takich jak: zwrot części wydatków, dokonanych za pomocą karty, premie za aktywne korzystanie z konta czy też usługi typu: concierge, opieka medyczna, ubezpieczenie assistance. Większość kont internetowych jest bezpłatna bądź też opłaty za ich prowadzenie zaliczają się do minimalnych, a to powoduje, że dodatkowy bonus jest istotnym wyróżnieniem i może mieć znaczenie dla klienta.

Konto na plus

Reklama

Założenia, jakie przyjęto przy ocenie konta, są proste i przejrzyste. Oceniając każde z 28 kont, przyznawano po 1 punkcie za „darmowość”, w przypadku kryteriów dotyczących opłat i prowizji, związanych z kontem. Dla przykładu, jeśli dany parametr, np. przelewy przez Internet, był darmowy, przyznawano 1 punkt. Każda, nawet najmniejsza opłata w ramach ocenianej kategorii, skutkowała brakiem punktów. Np. w BZ WBK opłata rzędu 0,5 zł. za przelew zewnętrzny wiąże się z brakiem punktów w tej kategorii. Może wydawać się to niektórym nieco niesprawiedliwe, bowiem 1,50 zł opłaty za kartę debetową w przypadku konta Nordea Spectrum nie jest równe opłacie 5 zł. w przypadku konta osobistego Alior Bank. Z drugiej strony, w przypadku aż 18 kont bankowych nie jest pobierana żadna opłata za korzystanie z karty debetowej i takie proklienckie podejście premiowano.

Uznano także, iż jednym z ważniejszych elementów, wpływających na ocenę konta, jest możliwość otworzenia darmowego konto oszczędnościowego. Przyznawano za to 0,5 pkt, a drugie 0,5 pkt., jeśli oprocentowanie takiego konta jest na poziomie nie niższym niż 3%. Jak się okazało, z otworzeniem darmowego rachunku oszczędnościowego w żadnym z banków problemu nie ma. W sześciu bankach natomiast, oprocentowanie darmowego konta oszczędnościowego było poniżej 3%.

Porównaj konta osobiste i wybierz najlepsze dla siebie!

Za każdy bonus, dodatek do konta, przyznawano także 0,5 pkt., niezależnie od tego, czy można na nim realnie zarobić, np. dostając premię dla klienta lub atrakcyjne oprocentowanie konta osobistego, czy też otrzymać inne korzyści, takie jak pakiet concierge i usługi medyczne. Uwzględniano przy tym tylko te bonusy, które dostaniemy niezależnie od momentu, w którym otworzymy konto. Nie brano pod uwagę takich ofert jak krótkoterminowe, podwyższone oprocentowanie na koncie czy też gotówka „do ręki” za otworzenie rachunku.

Najlepsze konto osobiste z możliwością obsługi elektronicznej

Konta, z dostępem przez Internet, oferują nam łatwy i szybki dostęp przez 24 godziny na dobę do naszej gotówki. Przyzwyczajono nas już też do tego, że za to, co robimy sami, czyli np. przelewy przez Internet, nie ponosimy opłat. Podobnie jest z otworzeniem konta, jego prowadzeniem, a także coraz częściej – z wypłatami ze wszystkich bankomatów w kraju. Są to już stałe, klasyczne elementy oferty dobrego konta internetowego.

Konta bankowe, spełniające powyższe kryteria, proponuje 7 banków: Deutsche Bank, ING Bank Śląski, Citi Handlowy, Bank Millennium, Getin Noble Bank, Idea Bank, a przede wszystkim zwycięzca rankingu eurobank. Odświeżone „Konto online” wrocławskiego banku uzyskało w naszym zestawieniu największą liczbę punktów. Eurobank w ramach „Konta online” udostępnia oprocentowanie konta osobistego na bardzo atrakcyjnym poziomie 3,5%. Klienci, którzy liczą na jeszcze wyższe oprocentowanie, mogą otworzyć konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 4,05%. Zaletą konta eurobanku jest też program premiowy „kupujesz – zyskujesz”. Dzięki niemu dostaniemy 0,5% zwrotu od płatności internetowych oraz od każdej transakcji bezgotówkowej dokonanej za pomocą karty debetowej wydanej do „Konta online”. Maksymalna premia przyznana nam w ramach programu może wynieść nawet 750 zł rocznie. To wszystko dostajemy w zamian za spełnienie jednego z kilku opcjonalnych warunków.

Trzy konta zajęły ex aequo drugie miejsce. Są to „Konto osobiste” (Alior Bank), „Dobre konto” (Bank Millennium) oraz „Konto Skarbonkowe” (Getin Noble Bank). Każde z nich oferuje dodatek do konta. W przypadku Alior Banku jest ich aż trzy - pakiet usług assistance, usługa concierge, oraz 4% na lokacie nocnej, gdzie „zarabia” połowa naszych środków z konta osobistego. Minusem oferty Alior Bank jest miesięczna opłata za kartę debetową w postaci 5 zł. Dwie pozostałe pozycje z drugiego miejsca są w pełni darmowe i każde z nich oferuje dodatek, na którym możemy zarobić.

W przypadku „Dobrego konta” Banku Millennium dostaniemy zwrot w postaci 3% za każdą transakcję dokonaną kartą w sklepach spożywczych oraz na stacjach benzynowych, jednak maksymalnie do 50 zł miesięcznie. Co ciekawe limitu maksymalnego zwrotu z tytułu premii nie posiada „Konto Skarbonkowe” Getin Banku. Jeśli skusimy się na ten produkt, to bank będzie nam płacił 1 zł za podstawowe transakcje z użyciem konta (np. transakcje kartą płatniczą powyżej 100 zł, transakcje kartą kredytową powyżej 100 zł, założenie każdej lokaty, wpłynięcie pensji, spłata karty kredytowej).

Chcesz oszczędzać? Wybierz najlepsze konto oszczędnościowe!

Aż 6 banków zdobyło po 5 punktów, zajmując tym samym trzecie miejsce. Co ciekawe, tylko 2 z nich oferują dodatki do konta w formie pakietów assistance oraz usługę concierge. Są to „Konto Kapitalne” Banku BPH oraz „Konto z Pakietem L” Banku BNP Paribas Fortis. Niestety, w przypadku tych kont bankowych przyjdzie nam zapłacić za prowadzenie rachunku – odpowiednio 9,99 zł i 15 zł.

Pozostałe 4 konta z trzeciego miejsca należą do banków: Citi Handlowego, Deutsche Banku PBC, Idea Banku oraz ING Banku Śląskiego. Godne odnotowania jest to, że wybrane w badaniu, podstawowe opłaty, są bezpłatne. W Citi Handlowym, by móc cieszyć się darmowym kontem, musimy posiadać stałe wpływy w wysokości 1500 zł miesięcznie. W przypadku konta „dbNET”, oferowanego przez Deutsche Bank, dostajemy rachunek, który prowadzony jest przez bank za darmo, zaś jeśli wykonamy przynajmniej jedną transakcję kartą debetową, nie ponosimy żadnych opłat z tytułu użytkowania karty do konta. Dodatkowa zaleta to brak opłat za korzystanie z bankomatów na całym świecie. Jest to konto idealne dla osób, posługujących się narzędziami bankowości elektronicznej, a także dla tych, którzy często podróżują. Nie można zapomnieć też o walorze oszczędnościowym, bowiem otwierając to konto, otrzymamy również dobrze oprocentowanie Konto oszczędnościowe. Obecne oprocentowanie konta to 4,05%.

Kontem, na które na pewno należy zwrócić uwagę, jest oferta niedawnego debiutanta na rynku – Idea Banku. Podstawowe transakcje bankowe w przypadku „Konta Idealnego” są bezpłatne, do tego możemy otworzyć darmowe konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek, które pozwoli nam zaoszczędzić do 4% w skali roku. To wszystko bez konieczności spełniania warunków takich jak minimalna wpłata na konto czy minimalna ilość operacji. Jak na debiutanta, naprawdę nieźle.

Wszystkie porównane banki oferują darmowe otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego przy wybranych kontach. Znaczna większość z nich jest oprocentowana powyżej poziomu 3%. Jedynie 6 spośród 28 porównanych banków oferuje dziś mniejsze oprocentowanie.

Warto też wspomnieć, że – jeśli chodzi o bankomaty – mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem na rynku. Coraz więcej banków nie pobiera prowizji nie tylko za wypłaty ze swoich własnych oddziałów, ale także nawiązuje współpracę z sieciami, należącymi do innych banków (jak np. PKO BP i BZ WBK) bądź sieciami niezależnymi, jak Euronet.

Zmiana konta osobistego

Zaprezentowane zestawienie pokazuje, że konkurencja na rynku kont osobistych jest naprawdę duża. Różnice w przypadku rachunków z pierwszych miejsc są naprawdę niewielkie. To, które konto będzie dla nas najlepsze, zależy głównie od naszych potrzeb. Dla wielu z nas kluczowe będą elementy oszczędnościowe, dla innych niskie koszty korzystania z konta, a dla jeszcze innych – dodatki do konta. Na pewno rozczarowuje mocno fakt, że w na pierwszych miejscach rankingu nie ma banków, które posiadają największą sieć detaliczną w naszym kraju, a co się z tym wiąże największą ilość otwartych rachunków. Może działania konkurencji sprawią, że zarówno PKO Bank Polski, jak i Pekao SA, dostosują swoje konta osobiste, dostępne przez Internet, do bieżących standardów.

Pełny ranking kont osobistych (pdf - 392 KB)

Przeczytaj również: Ranking kont osobistych z dostępem przez Internet 2011 z pełną wersją tabelki

Eksperci TotalMoney.pl

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.