| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Które konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej wybrać?

Które konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej wybrać?

Dziś prawie każde konto może być obsługiwane przez Internet, a podział na klasyczne konta osobiste i konta internetowe powoli traci rację bytu. Czy warto wybrać ofertę z dodatkami? Eksperci radzą, w którym banku opłaca się otworzyć rachunek.

Przygotowując ranking kont osobistych z dostępem do Internetu, wzięto pod uwagę poziom kosztów, związanych z obsługą i korzystaniem z konta, czyli: koszt prowadzenia rachunku, opłaty za przelewy internetowe do innego banku oraz opłaty za korzystanie z karty debetowej. Zwracano także uwagę na wysokość prowizji za wypłatę gotówki z bankomatu, który nie należy ani do naszego banku, ani do sieci partnerskich. Założono także, że dany rachunek będzie naszym głównym kontem, „zasilanym” miesięczną pensją – minimum 1500 zł – i z którego będziemy aktywnie korzystać, używając między innymi karty debetowej, dołączonej do konta.

Oceniając konta, uwzględniono „nowy” parametr, jakim są bonusy do konta. Mowa tutaj o usługach dodatkowych, takich jak: zwrot części wydatków, dokonanych za pomocą karty, premie za aktywne korzystanie z konta czy też usługi typu: concierge, opieka medyczna, ubezpieczenie assistance. Większość kont internetowych jest bezpłatna bądź też opłaty za ich prowadzenie zaliczają się do minimalnych, a to powoduje, że dodatkowy bonus jest istotnym wyróżnieniem i może mieć znaczenie dla klienta.

Założenia, jakie przyjęto przy ocenie konta, są proste i przejrzyste. Oceniając każde z 28 kont, przyznawano po 1 punkcie za „darmowość”, w przypadku kryteriów dotyczących opłat i prowizji, związanych z kontem. Dla przykładu, jeśli dany parametr, np. przelewy przez Internet, był darmowy, przyznawano 1 punkt. Każda, nawet najmniejsza opłata w ramach ocenianej kategorii, skutkowała brakiem punktów. Np. w BZ WBK opłata rzędu 0,5 zł. za przelew zewnętrzny wiąże się z brakiem punktów w tej kategorii. Może wydawać się to niektórym nieco niesprawiedliwe, bowiem 1,50 zł opłaty za kartę debetową w przypadku konta Nordea Spectrum nie jest równe opłacie 5 zł. w przypadku konta osobistego Alior Bank. Z drugiej strony, w przypadku aż 18 kont bankowych nie jest pobierana żadna opłata za korzystanie z karty debetowej i takie proklienckie podejście premiowano.

Uznano także, iż jednym z ważniejszych elementów, wpływających na ocenę konta, jest możliwość otworzenia darmowego konto oszczędnościowego. Przyznawano za to 0,5 pkt, a drugie 0,5 pkt., jeśli oprocentowanie takiego konta jest na poziomie nie niższym niż 3%. Jak się okazało, z otworzeniem darmowego rachunku oszczędnościowego w żadnym z banków problemu nie ma. W sześciu bankach natomiast, oprocentowanie darmowego konta oszczędnościowego było poniżej 3%.

Porównaj konta osobiste i wybierz najlepsze dla siebie!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »