REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto wybrać oprocentowanie oparte o WIBOR lub wskaźnik wzrostu cen?

Michał Sadrak
Oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR pozwala uchronić nasze oszczędności przed inflacją.
Oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR pozwala uchronić nasze oszczędności przed inflacją.

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja na poziomie 5 proc. stanowi wyzwanie dla osób, które pragną uchronić swoje oszczędności. Zdaniem ekspertów antyinflacyjna lokata przyniesie zwrot, znajdujący się 1,5 p.p. powyżej wskaźnika wzrostu cen, oprocentowanie zeszłorocznych obligacji Skarbu Państwa jest na poziomie 7,5 proc., a dłużne papiery korporacyjne przynoszą zyski rzędu 14,44 proc. Gdzie warto ulokować swoje pieniądze?

Rynek lokat

REKLAMA

Najwyższa od sierpnia 2001 r. inflacja zasiała ziarno niepokoju wśród amatorów bezpiecznego oszczędzania na bankowych lokatach. Sens powierzania oszczędności bankom po raz kolejny stanął pod znakiem zapytania, bo tylko w czterech z nich udało się ochronić realną wartość zdeponowanych w maju ubiegłego roku środków. A to z pewnością nie pozostaje bez wpływu na skłonność do oszczędzania. Decyzję o całkowitej rezygnacji z odkładania wolnych środków lepiej wycofać, bo wciąż istnieją formy lokowania, które chronią przed inflacją. Zamiast pozostawać na łasce banków, wystarczy uzależnić wysokość odsetek od wskaźnika wzrostu cen lub stawki WIBOR, która odzwierciedla koszt pieniądza na rynku międzybankowym.

Najświeższym rozwiązaniem, które ma na celu chronić siłę nabywczą zdeponowanych w banku oszczędności, jest dwuletnia Lokata Antyinflacyjna o zmiennym oprocentowaniu, wprowadzona przez Idea Bank. Instytucja zobowiązuje się powiększać wskaźnik inflacji z poprzedniego miesiąca, ogłoszony przez Główny Urząd Statystyczny, o 1,5 p.p. premii i zachęca możliwością cokwartalnego zerwania lokaty bez utraty naliczonych odsetek. Z kolei Meritum Bank oferuje dwu- i trzyletni depozyt z oprocentowaniem, uzależnionym od sześciomiesięcznej stawki WIBOR. Premia wynosi odpowiednio 1 i 1,1 p.p., a oprocentowanie jest zmieniane co kwartał. Lokaty obu banków charakteryzują się kapitalizacją dzienną, więc klienci powinni mieć na uwadze plany Ministerstwa Finansów, które zakładają zmianę zasad zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku, określone w ordynacji podatkowej, począwszy od 1 stycznia 2012 r.. Od stawek rynku międzybankowego oprocentowanie wybranych lokat uzależniają również Bank BGŻ, Invest-Bank i Santander Consumer Bank. We wszystkich trzech przypadkach podstawą oprocentowania jest nie WIBOR, a WIBID – stawka niższa.

Przeczytaj również: Jaka decyzja zapadła w sprawie lokat antypodatkowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek obligacji

REKLAMA

Ubogą ofertę lokat ze zmiennym oprocentowaniem znacznie wyprzedzają obligacje. Konsumenci mogą wybierać zarówno wśród papierów Skarbu Państwa, jak i notowanych na rynku Catalyst obligacji spółdzielczych, komunalnych oraz korporacyjnych. Zyskowność cztero- i dziesięcioletnich obligacji, emitowanych przez Skarb Państwa, uzależniona jest od wskaźnika inflacji. Obecnie przy kupnie czteroletnich papierów, oprocentowanie w pierwszym (rocznym) okresie odsetkowym wynosi 5 proc. i składa się z 4,5 proc. inflacji oraz 0,5 p.p. marży. Ale już w kolejnych trzech latach marża będzie wyższa, bo wyniesie 2,5 p.p. W przypadku obligacji emerytalnych (dziesięcioletnich), kupowanych w czerwcu br., marża w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 1,25 p.p. ponad kwietniową inflację (4,5 proc. r/r), a w następnych latach – 3 p.p. Z reguły atrakcyjność obligacji skarbowych, indeksowanych wzrostem cen, rozpoczyna się od drugiego roku, bo wtedy ich marże są znacznie wyższe. Kupione w maju ubiegłego roku obligacje Skarbu Państwa, podobnie jak w przypadku większość lokat, przyniosły realną stratę.

Jednak wysoka inflacja w kwietniu br. i rozpoczęcie kolejnego okresu odsetkowego (z wyższymi marżami) skutkują oprocentowaniem o wiele atrakcyjniejszym od bankowych depozytów. Stawka na czteroletnich obligacjach z maja 2010 r. wynosi 6,8 proc., a na dziesięcioletnich – 7,3 proc. Jeszcze wyższym (o 0,2 p.p.) oprocentowaniem mogą cieszyć się klienci, którzy pożyczyli środki Skarbowi Państwa w czerwcu ubiegłego roku. Koszt przedterminowego wykupu obligacji 4-letnich to 1 zł, a dla obligacji emerytalnych 2 zł. W ofercie papierów skarbowych ze zmiennym oprocentowaniem można znaleźć również obligacje na krótszy termin – trzyletnie, oparte o WIBOR, ale o niższej zyskowności.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Papiery notowane na rynku Catalyst

REKLAMA

Zakup papierów dłużnych, notowanych na rynku Catalyst, w przeciwieństwie do obligacji Skarbu Państwa, wymaga rachunku maklerskiego, a czasem również odrobiny wiedzy. Jest to rozwiązanie bardziej pracochłonne, ale w zamian za włożony wysiłek inwestorzy otrzymują wyższe odsetki. Zdecydowana większość papierów o zmiennym oprocentowaniu oparta jest na sześciomiesięcznej stawce WIBOR. Przeciętna marża dla obligacji banków spółdzielczych wynosi obecnie 3,27 proc. ponad WIBOR 6M. Na obligacjach komunalnych można teoretycznie (bo ciężko kupić na rynku papiery po cenie nominalnej) zarobić o 2,89 p.p. więcej niż wynosi półroczna stawka rynku międzybankowego. Wśród obligacji komunalnych, tylko Gmina Ustronie Morskie ustala oprocentowanie na podstawie trzymiesięcznego WIBOR-u. Najzyskowniejszą grupą papierów, notowanych na Catalyst, są obligacje korporacyjne (emitowane przez spółki), gdzie premia ponad półroczny WIBOR wynosi 4,66 p.p. i 6,47 p.p. ponad kwartalny. Rekordzista (Navi Group S.A.) płaci nawet 10 p.p. ponad WIBOR 3M. Dłużne papiery korporacyjne należą do najmniej bezpiecznego rodzaju obligacji detalicznych, więc niezbędna może okazać się umiejętność analizy sprawozdań finansowych. O ryzyku, jakie niesie za sobą inwestycja w papiery korporacyjne, przekonali się obligatariusze spółki Anti S.A., która niedawno odroczyła termin wykupu obligacji.

O ile założenie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem lub inwestycja w obligacje Skarbu Państwa do skomplikowanych nie należą, to już w przypadku papierów, notowanych na rynku Catalyst, należy znać podstawy obrotu, liczenia rentowności inwestycji czy chociażby wybrać odpowiedni moment na zakup. Nabycie tej wiedzy do trudnych nie należy, a na pewno prowadzi do większej niezależności, ponieważ nie trzeba już pozostawać na łasce banku, dla którego zapewnienie klientom ochrony przed inflacją do celów pierwszorzędnych nie należy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA