reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Jaka decyzja zapadła w sprawie lokat antypodatkowych?

Jaka decyzja zapadła w sprawie lokat antypodatkowych?

Ministerstwo Finansów jest skłonne pójść na ustępstwa i odroczyć termin likwidacji lokat antybelkowych do 1 stycznia 2012 roku. Niestety osoby, które zdecydują się na utworzenie depozytów z dzienną kapitalizacją odsetek, nie będą już mogły liczyć na okres przejściowy w nowym roku podatkowym. Do czego dąży MF? Poznaj propozycje zmian okiem eksperta.

W lutym resort finansów opublikował wstępne założenia zmian ordynacji podatkowej, które mają na celu wyeliminowanie depozytów antybelkowych, uszczelnienie systemu podatkowego, a przede wszystkim zwiększenie przychodów fiskusa. Wstępna koncepcja zmian zakładała, że odsetki od depozytów i podatek będą zaokrąglane do pełnego grosza w górę, a nie do pełnego złotego, jak dotychczas. W efekcie na dobre zniknęłaby możliwość omijania 19-proc. podatku od dochodów kapitałowych. W nowym projekcie ta część pozostała niezmieniona.

Modyfikacji uległy natomiast dwa istotne elementy – wejście w życie nowych przepisów oraz zmiana w zakresie już istniejących umów produktów depozytowych. Na wniosek PKPP Lewiatan i Związku Banków Polskich termin obowiązywania nowych warunków miałby rozpocząć się nie 1 lipca br., ale 1 stycznia 2012 roku. Klienci zyskują więcej czasu na oszczędzanie bez podatku, a banki – dłuższy okres dostosowawczy. 

Dowiedz się także: Dlaczego za niecałe pół roku banki wycofają oferty z lokatami antypodatkowymi?

Pewnie nie bez znaczenia w tym przypadku było podważanie konstytucyjności dokonywania zmian w trakcie trwania roku podatkowego. Więcej czasu to dobra wiadomość dla konsumentów. Ale jest też zła, bo w nowym projekcie, w przeciwieństwie do poprzedniego, resort finansów nie wspomina już o okresie przejściowym dla umów, zawartych przed dniem wejścia zmian w życie. A to oznacza, że lokaty założone przed 1 stycznia 2012 roku, z początkiem nowego roku stracą antypodatkową formę, ponieważ podatek będzie naliczany według nowych zasad. Tak duża zmiana w nastawieniu Ministerstwa Finansów do depozytów z dzienną kapitalizacją odsetek może być spowodowana ofensywą banków, rozpoczętą zaraz po ogłoszeniu pierwszej wersji projektu, 10 lutego 2011 roku. Od tego czasu kolejne instytucje finansowe rozszerzyły ofertę lokat antybelkowych i w oczekiwaniu na następne kroki MF, chętniej niż dotychczas proponowały krótkoterminowe depozyty.

Polecamy serwis: Kredyty

Nowy projekt zmian w zakresie zaokrąglania podstawy opodatkowania (odsetek) i podatku, to odroczenie wyroku w sprawie lokat antybelkowych. Klienci zyskują dodatkowe pół roku. Ale jeśli nowe przepisy wejdą w życie w niezmienionej formie, konsumenci stracą możliwość omijania podatku nawet na założonych już lokatach. Nowa wersja proponowanych zmian może spowodować większy nacisk na oferowanie depozytów, które będą kończyć się jeszcze przed 1 stycznia 2012 roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W związku z zarzutami niekonstytucyjności, istniejące produkty depozytowe z dzienną kapitalizacją odsetek nie stracą racji bytu 1 lipca br.
W związku z zarzutami niekonstytucyjności, istniejące produkty depozytowe z dzienną kapitalizacją odsetek nie stracą racji bytu 1 lipca br.

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama