REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które oferty depozytowe były najlepsze w lutym?

Michał Sadrak
W lutym aż dwanaście banków wprowadziło nowe oferty depozytowe.
W lutym aż dwanaście banków wprowadziło nowe oferty depozytowe.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian, mających na celu likwidację lokat antypodatkowych. Eksperci zauważają, że efekt jest odwrotny od zamierzonego. Banki stworzyły kolejne oferty depozytowe, z których można skorzystać, zanim nowe przepisy wejdą w życie. Którą z nich warto wybrać?

REKLAMA

Od początku lutego dwanaście banków zmieniło ofertę depozytową. To pierwszy tak obfity w zmiany miesiąc, licząc od początku 2010 roku. Wszystko za sprawą Ministerstwa Finansów, które przygotowało projekt zmian do zasad zaokrąglania określonych w ordynacji podatkowej. Zgodnie z nowym podejściem podstawa opodatkowania i podatek byłyby od 1 lipca br. zaokrąglane już nie do pełnego złotego, ale do jednego grosza w górę. A to zaowocuje całkowitym wyeliminowaniem lokat antypodatkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Instytucje finansowe próbują wykorzystać pozostały czas, czyli cztery miesiące i oferują nowe lokaty. Te, w połączeniu z pierwszą podwyżką stóp i oczekiwaniami wobec kolejnych, powodują, że małymi kroczkami rośnie przeciętne oprocentowanie depozytów. Średnie stawki na kwartalnych, półrocznych i rocznych lokatach są zbliżone do poziomów z drugiego kwartału 2010 roku. Najlepiej wypadają lokaty dwuletnie, których przeciętne oprocentowanie jest już najwyższe od dwóch lat.

Jeszcze przed upublicznieniem przez Ministerstwo Finansów nowego projektu ING Bank Śląski wprowadził półroczną lokatę antybelkową, a Getin Bank i Idea Bank obniżyły oprocentowanie oferowanych depozytów. Natomiast już po ujrzeniu przez projekt światła dziennego instytucje finansowe przystąpiły do ofensywy. AIG Bank, który od 1 marca, w wyniku połączenia, działa już pod nazwą Santander Consumer Bank, uzupełnił ofertę o antypodatkowe depozyty. Podobnie zrobił Bank Pocztowy, rozszerzając listę produktów o kwartalną lokatę z kapitalizacją dzienną. Warunki trzymiesięcznych depozytów w wyniku promocji poprawił również Meritum Bank. W lutym za oszczędności klientów więcej zaczął też płacić Raiffeisen Bank. Zmiany nie ominęły Banku BGŻ, Banku Polskiej Spółdzielczości, Noble Banku i Kredyt Banku. Ten ostatni obniżył stawkę na polisach lokacyjnych – produkcie, który od 1 lipca prawdopodobnie będzie jedynym rozwiązaniem depozytowym, pozwalającym ominąć płacenie 19 proc. podatku Belki.

Przeczytaj również: Dlaczego lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek są najlepsze?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany z ubiegłego miesiąca pozostały bez wpływu na czołówkę jednomiesięcznych lokat. Z kolei dzięki wyższej stawce Meritum Bank przelicytował konkurentów i zajmuje pierwsze miejsce wśród kwartalnych i półrocznych lokat. Podobnie jak przed miesiącem, grono liderów w niemal każdej kategorii depozytów składa się wciąż z tych samych instytucji. Jedyny wyjątek stanowi Santander Consumer Bank, który „wdarł się” do pierwszej piątki półrocznych lokat.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Zmiany, zaproponowane przez Ministerstwo Finansów, na razie znajdują się wyłącznie w fazie projektowej. Klienci nie mogą więc mieć pewności, że lokaty założone przed 1 lipca będą traktowane na dotychczasowych zasadach. W projekcie znalazła się informacja o przepisach przejściowych i zgodnie z nimi nowe zasady zaokrągleń dotyczyłyby tylko depozytów, zakładanych po raz pierwszy. Ostatnia ofensywa banków na rynku lokat antypodatkowych może jednak spowodować, że resort finansów zechce pozbyć się przepisów przejściowych.

Istotę problemu oddają wyliczenia. Najlepsza dziś antypodatkowa lokata daje zarobić 5,45 proc. netto, czyli jest porównywalna z tradycyjnym depozytem na 6,91 proc. Gdyby jednak już od 1 lipca zmianie uległy przepisy, które dodatkowo nie zawierałyby okresu przejściowego, zysk byłby porównywalny ze zwykłą lokatą na 6,15 proc., którego i tak nie oferuje żadna instytucja na tradycyjnym depozycie. Próbę uniknięcia odpływu depozytów po ewentualnym wyeliminowaniu przepisu przejściowego podjął Idea Bank. Instytucja zaoferowała roczną, dwuletnią i trzyletnią lokatę z kapitalizacją dzienną, która gwarantuje klientowi utrzymanie zysku na poziomie 6 proc. brutto, niezależnie od zmian w ordynacji podatkowej. To pierwsze tego typu rozwiązanie, ale już w najbliższych dniach prawdopodobnie pojawi się w kolejnej instytucji.

Projekt zmian, który ma za zadanie uszczelnić system podatkowy i zwiększyć przychody fiskusa, z perspektywy przeciętnego oprocentowania depozytów na razie okazał się korzystny. To oczywiście tylko krótkoterminowy efekt, bo w dłuższym okresie klienci mogą wykazywać mniejszą skłonność do oszczędzania. Sytuację amatorów lokat może poprawić dopiero wzrost stóp procentowych, i to tylko pod warunkiem, że znajdzie odbicie w oprocentowaniu depozytów.

Michał Sadrak, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA