Kategorie

Dlaczego lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek są najlepsze?

Podatek Belki łatwo ominąć.
Podatek Belki łatwo ominąć.
Zarabialibyśmy więcej na lokatach terminowych z kapitalizacją na koniec okresu depozytu, gdyby nie to, że odlicza się od nich podatek od zysków kapitałowych, zwany powszechnie „podatkiem Belki”. Można jednak uniknąć płacenia podatku, otwierając tzw. lokatę antybelkową.

W tym przypadku mamy do czynienia z dzienną kapitalizacją odsetek i zbyt małym zyskiem, aby naliczać od niego wspomniany podatek. Na pytania, w jaki sposób efektywnie korzystać z takich depozytów i w których bankach można założyć lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek, odpowiada poniższy artykuł. Każdy z nas może wybrać produkty oszczędnościowe, których konstrukcja umożliwi ominięcie podatku Belki, a tym samym pozwoli na osiągniecie wyższego zwrotu z inwestycji.

Mechanizm działania lokaty antybelkowej

Lokata antybelkowa pozwala ominąć wymóg oddawania 19% zysków kapitałowych. Według ustawy zysk do 2 zł 49 groszy nie jest objęty podatkiem. Dlatego bankowcy zdecydowali się stworzyć lokaty, z których zysk nie przekraczałby kwoty 2,49 zł. Jest to możliwe przy kapitalizacji dziennej, odpowiedniej kwocie kapitału i umiejętnie dobranemu oprocentowaniu.

Ranking lokat - porównaj i załóż najlepszą dostępną lokatę przez internet!

Zalety lokat z dzienną kapitalizacjią

Reklama

W większości przypadków nie zapłacimy podatku od naszych zysków, czyli zarobimy na starcie o 19% więcej niż na zwykłej lokacie. Reklamując lokaty z kapitalizacją dzienną, banki informują, ile zarobilibyśmy na porównywalnej lokacie terminowej z naliczaniem odsetek na koniec okresu depozytu. Dla przykładu na najwyżej oprocentowanej „Lokacie na start” w Getin Banku, przy oprocentowaniu wynoszącym 5,64%, zarobimy w przybliżeniu tyle co na lokacie terminowej z oprocentowaniem 7%, z kapitalizacją na koniec okresu depozytu.

Co więcej, mimo ograniczeń związanych z wysokością deponowanych kwot, większość banków pozwala nam założyć kilka lokat równocześnie, dzięki czemu nasze środki będą mogły w pełni „procentować”. Taką możliwość daje np. Meritum Bank. Tylko od nas zależy, jaką ilość lokat z dzienną kapitalizacją założymy, korzystając z usług tej instytucji. Możemy np. wybrać lokatę Meritum Zysku w Internecie.


Polecamy serwis: Budżet domowy

Wiodące lokaty z codziennymi odsetkami

Zdecydowanie najlepsze oferty lokat z dzienną kapitalizacją odsetek przygotowały cztery banki: Getin Bank, FM Bank, Meritum Bank i Allianz Bank. Najwyżej oprocentowane lokaty z dzienną kapitalizacją proponuje Getin Bank. Pierwsze miejsce z wynikiem 5,64% w skali roku, co odpowiada standardowej lokacie, oprocentowanej na 7%, zajęła Lokata na start. Co ważne, lokaty w Getin Banku można założyć tylko przez Internet. Wysoko oprocentowane są również oferty z rocznym okresem umowy depozytu. Jeśli możemy sobie pozwolić na dłuższy termin depozytu, zyskujemy więcej.

Najlepsze oferty lokat z dzienną kapitalizacją odsetek (kwota 5000 zł)

Lp.Nazwa lokaty (nazwa banku)Oprocentowanie nominalne (w %)Porównywalne oprocentowanie lokat zkapitalizacją na koniec okresu depozytu (w %)Okres depozytu (w miesiącach)
1Lokatana start (Getin Bank)5,647,002
2LokataCodzienna (Getin Bank)5,256,6512
3LokataInternetowa z dzienną kapitalizacją (Meritum Bank)5,106,4612
4Allianzlokata zcodziennym zyskiem (Allianz Bank)5,066,4112
5FMLokata zkapitalizacją dzienną (FM Bank)5,006,3312
6LokataPracowita zdzienną kapitalizacją (BPH)4,806,0712
7lokatazkapitalizacją dzienną (eurobank)4,305,409
8LokataeConstans(Kredyt Bank)4,295,306
9LokataPoranna(Lukas Bank)4,105,065
10Dobolokata(Inteligo)4,105,066

Dzienna kapitalizacja – czysty zysk

Oferty z dzienną kapitalizacją odsetek stają się powoli standardem na naszym rynku bankowym. Nieopodatkowane, przynoszą dużo wyższe zyski niż lokaty tradycyjne. Niektóre oferty, takie jak Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną Meritum Banku czy wspomniana Lokata na Start Getin Banku, wyróżniają się na tle innych. Zwykle istnieje ograniczenie dla wysokości kwot depozytu w granicach od 10 000 zł do 20 000 zł. Banki wychodzą jednak naprzeciw swoim klientom, proponując otwieranie kilku lokat jednocześnie. Jest to w tej chwili jedna z najbardziej opłacalnych form oszczędzania przy założeniu bezpiecznego inwestowania kapitału.

Eksperci TotalMoney.pl

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.