reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Dlaczego lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek są najlepsze?

Dlaczego lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek są najlepsze?

Zarabialibyśmy więcej na lokatach terminowych z kapitalizacją na koniec okresu depozytu, gdyby nie to, że odlicza się od nich podatek od zysków kapitałowych, zwany powszechnie „podatkiem Belki”. Można jednak uniknąć płacenia podatku, otwierając tzw. lokatę antybelkową.

W tym przypadku mamy do czynienia z dzienną kapitalizacją odsetek i zbyt małym zyskiem, aby naliczać od niego wspomniany podatek. Na pytania, w jaki sposób efektywnie korzystać z takich depozytów i w których bankach można założyć lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek, odpowiada poniższy artykuł. Każdy z nas może wybrać produkty oszczędnościowe, których konstrukcja umożliwi ominięcie podatku Belki, a tym samym pozwoli na osiągniecie wyższego zwrotu z inwestycji.

Lokata antybelkowa pozwala ominąć wymóg oddawania 19% zysków kapitałowych. Według ustawy zysk do 2 zł 49 groszy nie jest objęty podatkiem. Dlatego bankowcy zdecydowali się stworzyć lokaty, z których zysk nie przekraczałby kwoty 2,49 zł. Jest to możliwe przy kapitalizacji dziennej, odpowiedniej kwocie kapitału i umiejętnie dobranemu oprocentowaniu.

Ranking lokat - porównaj i załóż najlepszą dostępną lokatę przez internet!

W większości przypadków nie zapłacimy podatku od naszych zysków, czyli zarobimy na starcie o 19% więcej niż na zwykłej lokacie. Reklamując lokaty z kapitalizacją dzienną, banki informują, ile zarobilibyśmy na porównywalnej lokacie terminowej z naliczaniem odsetek na koniec okresu depozytu. Dla przykładu na najwyżej oprocentowanej „Lokacie na start” w Getin Banku, przy oprocentowaniu wynoszącym 5,64%, zarobimy w przybliżeniu tyle co na lokacie terminowej z oprocentowaniem 7%, z kapitalizacją na koniec okresu depozytu.

Co więcej, mimo ograniczeń związanych z wysokością deponowanych kwot, większość banków pozwala nam założyć kilka lokat równocześnie, dzięki czemu nasze środki będą mogły w pełni „procentować”. Taką możliwość daje np. Meritum Bank. Tylko od nas zależy, jaką ilość lokat z dzienną kapitalizacją założymy, korzystając z usług tej instytucji. Możemy np. wybrać lokatę Meritum Zysku w Internecie.


Polecamy serwis: Budżet domowy

Zdecydowanie najlepsze oferty lokat z dzienną kapitalizacją odsetek przygotowały cztery banki: Getin Bank, FM Bank, Meritum Bank i Allianz Bank. Najwyżej oprocentowane lokaty z dzienną kapitalizacją proponuje Getin Bank. Pierwsze miejsce z wynikiem 5,64% w skali roku, co odpowiada standardowej lokacie, oprocentowanej na 7%, zajęła Lokata na start. Co ważne, lokaty w Getin Banku można założyć tylko przez Internet. Wysoko oprocentowane są również oferty z rocznym okresem umowy depozytu. Jeśli możemy sobie pozwolić na dłuższy termin depozytu, zyskujemy więcej.

Lp.Nazwa lokaty (nazwa banku)Oprocentowanie nominalne (w %)Porównywalne oprocentowanie lokat zkapitalizacją na koniec okresu depozytu (w %)Okres depozytu (w miesiącach)
1Lokatana start (Getin Bank)5,647,002
2LokataCodzienna (Getin Bank)5,256,6512
3LokataInternetowa z dzienną kapitalizacją (Meritum Bank)5,106,4612
4Allianzlokata zcodziennym zyskiem (Allianz Bank)5,066,4112
5FMLokata zkapitalizacją dzienną (FM Bank)5,006,3312
6LokataPracowita zdzienną kapitalizacją (BPH)4,806,0712
7lokatazkapitalizacją dzienną (eurobank)4,305,409
8LokataeConstans(Kredyt Bank)4,295,306
9LokataPoranna(Lukas Bank)4,105,065
10Dobolokata(Inteligo)4,105,066

Oferty z dzienną kapitalizacją odsetek stają się powoli standardem na naszym rynku bankowym. Nieopodatkowane, przynoszą dużo wyższe zyski niż lokaty tradycyjne. Niektóre oferty, takie jak Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną Meritum Banku czy wspomniana Lokata na Start Getin Banku, wyróżniają się na tle innych. Zwykle istnieje ograniczenie dla wysokości kwot depozytu w granicach od 10 000 zł do 20 000 zł. Banki wychodzą jednak naprzeciw swoim klientom, proponując otwieranie kilku lokat jednocześnie. Jest to w tej chwili jedna z najbardziej opłacalnych form oszczędzania przy założeniu bezpiecznego inwestowania kapitału.

Eksperci TotalMoney.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama