| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Dlaczego lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek są najlepsze?

Dlaczego lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek są najlepsze?

Zarabialibyśmy więcej na lokatach terminowych z kapitalizacją na koniec okresu depozytu, gdyby nie to, że odlicza się od nich podatek od zysków kapitałowych, zwany powszechnie „podatkiem Belki”. Można jednak uniknąć płacenia podatku, otwierając tzw. lokatę antybelkową.

W tym przypadku mamy do czynienia z dzienną kapitalizacją odsetek i zbyt małym zyskiem, aby naliczać od niego wspomniany podatek. Na pytania, w jaki sposób efektywnie korzystać z takich depozytów i w których bankach można założyć lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek, odpowiada poniższy artykuł. Każdy z nas może wybrać produkty oszczędnościowe, których konstrukcja umożliwi ominięcie podatku Belki, a tym samym pozwoli na osiągniecie wyższego zwrotu z inwestycji.

Lokata antybelkowa pozwala ominąć wymóg oddawania 19% zysków kapitałowych. Według ustawy zysk do 2 zł 49 groszy nie jest objęty podatkiem. Dlatego bankowcy zdecydowali się stworzyć lokaty, z których zysk nie przekraczałby kwoty 2,49 zł. Jest to możliwe przy kapitalizacji dziennej, odpowiedniej kwocie kapitału i umiejętnie dobranemu oprocentowaniu.

Ranking lokat - porównaj i załóż najlepszą dostępną lokatę przez internet!

W większości przypadków nie zapłacimy podatku od naszych zysków, czyli zarobimy na starcie o 19% więcej niż na zwykłej lokacie. Reklamując lokaty z kapitalizacją dzienną, banki informują, ile zarobilibyśmy na porównywalnej lokacie terminowej z naliczaniem odsetek na koniec okresu depozytu. Dla przykładu na najwyżej oprocentowanej „Lokacie na start” w Getin Banku, przy oprocentowaniu wynoszącym 5,64%, zarobimy w przybliżeniu tyle co na lokacie terminowej z oprocentowaniem 7%, z kapitalizacją na koniec okresu depozytu.

Co więcej, mimo ograniczeń związanych z wysokością deponowanych kwot, większość banków pozwala nam założyć kilka lokat równocześnie, dzięki czemu nasze środki będą mogły w pełni „procentować”. Taką możliwość daje np. Meritum Bank. Tylko od nas zależy, jaką ilość lokat z dzienną kapitalizacją założymy, korzystając z usług tej instytucji. Możemy np. wybrać lokatę Meritum Zysku w Internecie.


Polecamy serwis: Budżet domowy

Zdecydowanie najlepsze oferty lokat z dzienną kapitalizacją odsetek przygotowały cztery banki: Getin Bank, FM Bank, Meritum Bank i Allianz Bank. Najwyżej oprocentowane lokaty z dzienną kapitalizacją proponuje Getin Bank. Pierwsze miejsce z wynikiem 5,64% w skali roku, co odpowiada standardowej lokacie, oprocentowanej na 7%, zajęła Lokata na start. Co ważne, lokaty w Getin Banku można założyć tylko przez Internet. Wysoko oprocentowane są również oferty z rocznym okresem umowy depozytu. Jeśli możemy sobie pozwolić na dłuższy termin depozytu, zyskujemy więcej.

Lp.Nazwa lokaty (nazwa banku)Oprocentowanie nominalne (w %)Porównywalne oprocentowanie lokat zkapitalizacją na koniec okresu depozytu (w %)Okres depozytu (w miesiącach)
1Lokatana start (Getin Bank)5,647,002
2LokataCodzienna (Getin Bank)5,256,6512
3LokataInternetowa z dzienną kapitalizacją (Meritum Bank)5,106,4612
4Allianzlokata zcodziennym zyskiem (Allianz Bank)5,066,4112
5FMLokata zkapitalizacją dzienną (FM Bank)5,006,3312
6LokataPracowita zdzienną kapitalizacją (BPH)4,806,0712
7lokatazkapitalizacją dzienną (eurobank)4,305,409
8LokataeConstans(Kredyt Bank)4,295,306
9LokataPoranna(Lukas Bank)4,105,065
10Dobolokata(Inteligo)4,105,066

Oferty z dzienną kapitalizacją odsetek stają się powoli standardem na naszym rynku bankowym. Nieopodatkowane, przynoszą dużo wyższe zyski niż lokaty tradycyjne. Niektóre oferty, takie jak Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną Meritum Banku czy wspomniana Lokata na Start Getin Banku, wyróżniają się na tle innych. Zwykle istnieje ograniczenie dla wysokości kwot depozytu w granicach od 10 000 zł do 20 000 zł. Banki wychodzą jednak naprzeciw swoim klientom, proponując otwieranie kilku lokat jednocześnie. Jest to w tej chwili jedna z najbardziej opłacalnych form oszczędzania przy założeniu bezpiecznego inwestowania kapitału.

Eksperci TotalMoney.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »