REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które produkty strukturyzowane oparte na surowcach przyniosły największe zyski w 2010 r.?

Marcin Krasoń

REKLAMA

REKLAMA

Produkty strukturyzowane, oparte na notowaniach surowców, przyniosły zarobek sięgający 15 proc. Surowce stają się coraz bardziej ponętną opcją dla inwestorów. Wystarczy prześledzić ich notowania z ostatniego roku: wartość złota wzrosła o 23 proc., kontrakty terminowe na ropę Brent podrożały o 27 proc., miedź zyskała na wartości przeszło32 proc., a srebro – 67 proc.

REKLAMA

Nie można jednak zapominać, że po każdej hossie przychodzi bessa. Zamiast dużych zarobków można ponieść sporą stratę. Tym, którzy nie są na nią przygotowani, w sukurs idą produkty strukturyzowane – bezpieczne inwestycje na różnych rynkach i w rozmaite sektory. Pamiętajmy tylko, że nie ma nic za darmo. Kosztem bezpieczeństwa jest ograniczony zysk, który w najlepszych przypadkach wynosi 15-20 proc. w skali roku.

REKLAMA

Z zakończonych w 2010 roku struktur, opartych na notowaniach surowców, najwyższy zysk przyniosły Obligacje Strukturyzowane Koszyk Rolno-Spożywczy, przygotowane przez Citi Handlowy dla zamożnych klientów. W trzy lata można było na nich zarobić 47,43 proc., średnio 15,81 proc. rocznie. Dochody z obligacji obciążone są 19-proc. podatkiem od zysków kapitałowych, który można ominąć, inwestując w struktury w formie polisy na życie i dożycie. Tak skonstruowany został produkt Mocca, przygotowany przez New World Alternative Investments i dostępny m.in. w Expanderze. Jego nieopodatkowany zysk, 15,6 proc. rocznie – 39 proc. za 2,5-roczny okres inwestycji – porównać można z wynikiem, wynoszący 19,26 proc. per annum z inwestycji, podlegającej obciążeniu podatkiem Belki.

Kolejne przykłady atrakcyjnych struktur surowcowych to Lokata Inwestycyjna Cappuccino II z oferty MultiBanku, Lokata Inwestycyjna 1Y Złoto Citi Handlowego i ILT Agro-Zysk Plus ING Banku Śląskiego. Wszystkie one pozwoliły zarobić więcej niż 10 proc. w skali roku.

Dowiedz się także: Które debiuty na GPW były najbardziej udane w 2010 r.?

Oczywiście w mijających 12 miesiącach nie zabrakło również nieudanych rozwiązań. Tylko co trzecia, surowcowa struktura w 2010 roku zakończyła się zwrotem kapitału. Wśród nich znalazły się m.in. po dwie lokaty MultiBanku i ING Banku Śląskiego oraz trzy Citi Handlowego, co pokazuje, że w poszczególnych bankach można znaleźć mocne i słabe propozycje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

REKLAMA

Struktur surowcowych nie ma na rynku zbyt wiele. Średnio oparta jest na nich co szósta oferta. Większą popularnością cieszą się kursy walut i indeksy giełdowe. Mimo to wybranie produktu strukturyzowanego, który ma realną szansę wygenerowania atrakcyjnego zysku, nie jest takie trudne, jeśli zastosować się do kilku, podstawowych zasad.

Na pewno trzeba trzymać się z daleka od propozycji, które w optymistycznym scenariuszu dadzą zarobić niewiele więcej ponad to, ile można zyskać na dzięki zwykłym, bankowym lokatom. Ofert dających 7 proc. w skali roku nadal nie brakuje, ale czy taka nadwyżka jest wystarczająca wobec nad bankowego depozytu? Inwestowanie w takie produkty nie jest warte zachodu. Uważajmy też na oferty struktur z nisko ustawioną barierą knock-out. Działają one w ten sposób, że inwestor zarabia na wzroście indeksu, ale tylko do pewnego momentu. Gdy wzrost przekroczy barierę, klient najczęściej nie otrzymuje nic, mimo że indeks dalej rośnie. Jeśli np. bariera wynosi 30 czy 35 proc. w skali roku dla instrumentu, którego historia pokazuje, że niejednokrotnie notował wyższe wzrosty, lepiej odpuścić sobie taką inwestycję .

Absolutnie najważniejsze przykazanie mówi, aby inwestować tylko w to, co rozumiemy. Postawa taka pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, np. gdy okaże się, że zamiast zysków mamy tylko zwrot zainwestowanego kapitału. Dużo kontrowersji budzą powszechne na rynku multisektorowe strategie, przygotowywane przez zagraniczne banki inwestycyjne indeksy, które mają rosnąć w każdych warunkach rynkowych. W rzeczywistości najczęściej ich wyniki zbliżone są do zera. Podobnie jest na rynku surowców. Mimo imponujących zysków z samych surowców, wiele z nich nie sprawdza się. Np. notowania Risk Stabilised CYD MarketNeutral Plus 1, dziecko firmy CYD Research GmbH, spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o niecały 1 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA