REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które produkty strukturyzowane oparte na surowcach przyniosły największe zyski w 2010 r.?

Marcin Krasoń

REKLAMA

REKLAMA

Produkty strukturyzowane, oparte na notowaniach surowców, przyniosły zarobek sięgający 15 proc. Surowce stają się coraz bardziej ponętną opcją dla inwestorów. Wystarczy prześledzić ich notowania z ostatniego roku: wartość złota wzrosła o 23 proc., kontrakty terminowe na ropę Brent podrożały o 27 proc., miedź zyskała na wartości przeszło32 proc., a srebro – 67 proc.

REKLAMA

Nie można jednak zapominać, że po każdej hossie przychodzi bessa. Zamiast dużych zarobków można ponieść sporą stratę. Tym, którzy nie są na nią przygotowani, w sukurs idą produkty strukturyzowane – bezpieczne inwestycje na różnych rynkach i w rozmaite sektory. Pamiętajmy tylko, że nie ma nic za darmo. Kosztem bezpieczeństwa jest ograniczony zysk, który w najlepszych przypadkach wynosi 15-20 proc. w skali roku.

REKLAMA

Z zakończonych w 2010 roku struktur, opartych na notowaniach surowców, najwyższy zysk przyniosły Obligacje Strukturyzowane Koszyk Rolno-Spożywczy, przygotowane przez Citi Handlowy dla zamożnych klientów. W trzy lata można było na nich zarobić 47,43 proc., średnio 15,81 proc. rocznie. Dochody z obligacji obciążone są 19-proc. podatkiem od zysków kapitałowych, który można ominąć, inwestując w struktury w formie polisy na życie i dożycie. Tak skonstruowany został produkt Mocca, przygotowany przez New World Alternative Investments i dostępny m.in. w Expanderze. Jego nieopodatkowany zysk, 15,6 proc. rocznie – 39 proc. za 2,5-roczny okres inwestycji – porównać można z wynikiem, wynoszący 19,26 proc. per annum z inwestycji, podlegającej obciążeniu podatkiem Belki.

Kolejne przykłady atrakcyjnych struktur surowcowych to Lokata Inwestycyjna Cappuccino II z oferty MultiBanku, Lokata Inwestycyjna 1Y Złoto Citi Handlowego i ILT Agro-Zysk Plus ING Banku Śląskiego. Wszystkie one pozwoliły zarobić więcej niż 10 proc. w skali roku.

Dowiedz się także: Które debiuty na GPW były najbardziej udane w 2010 r.?

Oczywiście w mijających 12 miesiącach nie zabrakło również nieudanych rozwiązań. Tylko co trzecia, surowcowa struktura w 2010 roku zakończyła się zwrotem kapitału. Wśród nich znalazły się m.in. po dwie lokaty MultiBanku i ING Banku Śląskiego oraz trzy Citi Handlowego, co pokazuje, że w poszczególnych bankach można znaleźć mocne i słabe propozycje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

REKLAMA

Struktur surowcowych nie ma na rynku zbyt wiele. Średnio oparta jest na nich co szósta oferta. Większą popularnością cieszą się kursy walut i indeksy giełdowe. Mimo to wybranie produktu strukturyzowanego, który ma realną szansę wygenerowania atrakcyjnego zysku, nie jest takie trudne, jeśli zastosować się do kilku, podstawowych zasad.

Na pewno trzeba trzymać się z daleka od propozycji, które w optymistycznym scenariuszu dadzą zarobić niewiele więcej ponad to, ile można zyskać na dzięki zwykłym, bankowym lokatom. Ofert dających 7 proc. w skali roku nadal nie brakuje, ale czy taka nadwyżka jest wystarczająca wobec nad bankowego depozytu? Inwestowanie w takie produkty nie jest warte zachodu. Uważajmy też na oferty struktur z nisko ustawioną barierą knock-out. Działają one w ten sposób, że inwestor zarabia na wzroście indeksu, ale tylko do pewnego momentu. Gdy wzrost przekroczy barierę, klient najczęściej nie otrzymuje nic, mimo że indeks dalej rośnie. Jeśli np. bariera wynosi 30 czy 35 proc. w skali roku dla instrumentu, którego historia pokazuje, że niejednokrotnie notował wyższe wzrosty, lepiej odpuścić sobie taką inwestycję .

Absolutnie najważniejsze przykazanie mówi, aby inwestować tylko w to, co rozumiemy. Postawa taka pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, np. gdy okaże się, że zamiast zysków mamy tylko zwrot zainwestowanego kapitału. Dużo kontrowersji budzą powszechne na rynku multisektorowe strategie, przygotowywane przez zagraniczne banki inwestycyjne indeksy, które mają rosnąć w każdych warunkach rynkowych. W rzeczywistości najczęściej ich wyniki zbliżone są do zera. Podobnie jest na rynku surowców. Mimo imponujących zysków z samych surowców, wiele z nich nie sprawdza się. Np. notowania Risk Stabilised CYD MarketNeutral Plus 1, dziecko firmy CYD Research GmbH, spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o niecały 1 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA