REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkty strukturyzowane z dobrymi wynikami w I pół. 2010

Marcin Krasoń

REKLAMA

REKLAMA

Po pierwszym półroczu 2010 roku Ci, którzy zainwestowali w produkty strukturyzowane, mogli cieszyć się zyskami. Najlepsze ze struktur osiągnęły stopę zwrotu w wysokości prawie 20 proc. Z kolei średnia stopa zwrotu wyniosła ponad 4,3 proc. w skali roku.

Takich wyników jeszcze nie było. Ponad 35 proc. zakończonych inwestycji w struktury dało stopę zwrotu co najmniej 5 proc. w skali roku (co można przyjąć za poziom bankowych lokat), a prawie co czwarty produkt przyniósł co najmniej 10 proc. per annum, co jest już wynikiem satysfakcjonującym.

REKLAMA

Większość struktur zakończonych z najlepszym wynikiem (14 na 15 najlepszych) to produkty o konstrukcji autocall. Inwestycje nominalnie trwają np. trzy lub cztery lata, ale w określonych przypadkach mogą zakończyć się przed czasem z zyskiem. Szansę na to mają co rok lub co pół roku. Właśnie taką konstrukcję miały najlepsze w pierwszym półroczu 2010 roku AutoCall69 – WIG20 T1 z oferty Citi Handlowego i KBC Poland Jumper 1 FIZ oferowany przez KBC TFI.

Warto zwrócić uwagę na kwestię podatku od zysków kapitałowych, bo bez tego mamy do czynienia z porównywaniem nieporównywalnego. W większości analizowanych przez Open Finance produktów trzeba było go odprowadzić, ale na liście znajdują się przygotowane w formie polisy na życie i dożycie perełki, w których zysk jest z podatku Belki zwolniony. To np. Speedway przygotowany przez Wealth Solutions oraz Nord 5 Plus od Banku DnB Nord. Aby ich wyniki (odpowiednio 15 i 12 proc.) porównać z resztą należałoby stopę zwrotu podzielić przez 0,81. Otrzymujemy wówczas 18,52 i 14,81 proc. w skali roku, co sprawia, że tak naprawdę to Speedway dał zarobić najwięcej.

Przeczytaj także: Podatek Belki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Największy wpływ na polepszenie wyników struktur miały rosnące indeksy giełdowe. Zdecydowana większość najlepszych zakończonych struktur oparta była właśnie na indeksach. Z kolei na gorszą część wyników wpłynęły wiosenne zawirowania w strefie euro. Przez nie bardzo wiele struktur Raiffeisena czy Banku Zachodniego WBK opartych na kursach walut zakończyło się bez premii, na szczęście dla inwestorów miały 100-proc. ochronę kapitału.

Trzeba przy tym zaznaczyć konsekwencję dwóch wymienionych banków. Zarówno BZ WBK jak i Raiffeisen, mimo paru niepowodzeń, regularnie oferują klientom kolejne serie podobnych produktów. Dzięki takiemu podejściu klienci rozumieją czym są struktury, jak działają i dlaczego raz przynoszą zysk, a innym razem nie. Podobnie działa np. Deutsche Bank PBC, systematycznie przygotowujący kolejne edycje certyfikatów strukturyzowanych. Coraz śmielej poczynają sobie niewielkie banki, takie jak DnB Nord. Ostatnio uaktywnił się największy polski bank, PKO BP, który zapowiedział, że zamierza być ważnym graczem na tym rynku – a dotąd jego struktury pojawiały się od przypadku do przypadku.

Polecamy: Kalkulator zysków z lokaty

W najbliższych miesiącach nadal będą kończyć się struktury oparte na indeksach giełdowych, które rozpoczęły się w okresach spadków i będą dawać dobre wyniki. Uspokoiła się trochę sytuacja na rynku walutowym, zatem krótkoterminowe struktury oparte na walutach wkrótce znów zaczną przynosić zyski.

REKLAMA

Złą wiadomością jest za to fakt, że w ciągu najbliższego roku zaczną zapadać produkty oparte na tajemniczych strategiach przygotowywanych przez zachodnie banki inwestycyjne, tzw. „blackboxach”. Są to indeksy i strategie oparte na wielu rynkach (np. akcji, surowców, nieruchomości itd), których celem jest przynoszenie dodatnich stóp zwrotu w każdych warunkach. Jednak większość z nich się nie sprawdza i banki będą miały problem z wytłumaczeniem się przed klientami, dlaczego coś, co miało zawsze zarabiać, nie zarobiło w ogóle.

Jednym z istotnych problemów rynku struktur nadal jest brak informacji. Wszyscy chętnie chwalą się małymi sukcesami, ale niektóre banki nie udzielają informacji pozwalającej na ocenienie ogółu ich poczynań na rynku produktów strukturyzowanych. Poza otwartym na komunikację Wealth Solutions, trudno współpracuje się także z małymi butikami inwestycyjnymi, które nie będąc bankami, nie mają praktycznie żadnych obowiązków informacyjnych.

//g5.infor.pl/p/_files/99000/wyniki_struktur_zestawienie_51908.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Wyniki produktów strukturyzowanych I-VI 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA