REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkty strukturyzowane z dobrymi wynikami w I pół. 2010

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Krasoń

REKLAMA

REKLAMA

Po pierwszym półroczu 2010 roku Ci, którzy zainwestowali w produkty strukturyzowane, mogli cieszyć się zyskami. Najlepsze ze struktur osiągnęły stopę zwrotu w wysokości prawie 20 proc. Z kolei średnia stopa zwrotu wyniosła ponad 4,3 proc. w skali roku.

Takich wyników jeszcze nie było. Ponad 35 proc. zakończonych inwestycji w struktury dało stopę zwrotu co najmniej 5 proc. w skali roku (co można przyjąć za poziom bankowych lokat), a prawie co czwarty produkt przyniósł co najmniej 10 proc. per annum, co jest już wynikiem satysfakcjonującym.

REKLAMA

Większość struktur zakończonych z najlepszym wynikiem (14 na 15 najlepszych) to produkty o konstrukcji autocall. Inwestycje nominalnie trwają np. trzy lub cztery lata, ale w określonych przypadkach mogą zakończyć się przed czasem z zyskiem. Szansę na to mają co rok lub co pół roku. Właśnie taką konstrukcję miały najlepsze w pierwszym półroczu 2010 roku AutoCall69 – WIG20 T1 z oferty Citi Handlowego i KBC Poland Jumper 1 FIZ oferowany przez KBC TFI.

Warto zwrócić uwagę na kwestię podatku od zysków kapitałowych, bo bez tego mamy do czynienia z porównywaniem nieporównywalnego. W większości analizowanych przez Open Finance produktów trzeba było go odprowadzić, ale na liście znajdują się przygotowane w formie polisy na życie i dożycie perełki, w których zysk jest z podatku Belki zwolniony. To np. Speedway przygotowany przez Wealth Solutions oraz Nord 5 Plus od Banku DnB Nord. Aby ich wyniki (odpowiednio 15 i 12 proc.) porównać z resztą należałoby stopę zwrotu podzielić przez 0,81. Otrzymujemy wówczas 18,52 i 14,81 proc. w skali roku, co sprawia, że tak naprawdę to Speedway dał zarobić najwięcej.

Przeczytaj także: Podatek Belki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Największy wpływ na polepszenie wyników struktur miały rosnące indeksy giełdowe. Zdecydowana większość najlepszych zakończonych struktur oparta była właśnie na indeksach. Z kolei na gorszą część wyników wpłynęły wiosenne zawirowania w strefie euro. Przez nie bardzo wiele struktur Raiffeisena czy Banku Zachodniego WBK opartych na kursach walut zakończyło się bez premii, na szczęście dla inwestorów miały 100-proc. ochronę kapitału.

Trzeba przy tym zaznaczyć konsekwencję dwóch wymienionych banków. Zarówno BZ WBK jak i Raiffeisen, mimo paru niepowodzeń, regularnie oferują klientom kolejne serie podobnych produktów. Dzięki takiemu podejściu klienci rozumieją czym są struktury, jak działają i dlaczego raz przynoszą zysk, a innym razem nie. Podobnie działa np. Deutsche Bank PBC, systematycznie przygotowujący kolejne edycje certyfikatów strukturyzowanych. Coraz śmielej poczynają sobie niewielkie banki, takie jak DnB Nord. Ostatnio uaktywnił się największy polski bank, PKO BP, który zapowiedział, że zamierza być ważnym graczem na tym rynku – a dotąd jego struktury pojawiały się od przypadku do przypadku.

Polecamy: Kalkulator zysków z lokaty

W najbliższych miesiącach nadal będą kończyć się struktury oparte na indeksach giełdowych, które rozpoczęły się w okresach spadków i będą dawać dobre wyniki. Uspokoiła się trochę sytuacja na rynku walutowym, zatem krótkoterminowe struktury oparte na walutach wkrótce znów zaczną przynosić zyski.

REKLAMA

Złą wiadomością jest za to fakt, że w ciągu najbliższego roku zaczną zapadać produkty oparte na tajemniczych strategiach przygotowywanych przez zachodnie banki inwestycyjne, tzw. „blackboxach”. Są to indeksy i strategie oparte na wielu rynkach (np. akcji, surowców, nieruchomości itd), których celem jest przynoszenie dodatnich stóp zwrotu w każdych warunkach. Jednak większość z nich się nie sprawdza i banki będą miały problem z wytłumaczeniem się przed klientami, dlaczego coś, co miało zawsze zarabiać, nie zarobiło w ogóle.

Jednym z istotnych problemów rynku struktur nadal jest brak informacji. Wszyscy chętnie chwalą się małymi sukcesami, ale niektóre banki nie udzielają informacji pozwalającej na ocenienie ogółu ich poczynań na rynku produktów strukturyzowanych. Poza otwartym na komunikację Wealth Solutions, trudno współpracuje się także z małymi butikami inwestycyjnymi, które nie będąc bankami, nie mają praktycznie żadnych obowiązków informacyjnych.

//g5.infor.pl/p/_files/99000/wyniki_struktur_zestawienie_51908.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Wyniki produktów strukturyzowanych I-VI 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA