reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Jak sprawdzać wysokość oprocentowania lokat antybelkowych

Jak sprawdzać wysokość oprocentowania lokat antybelkowych

Większość banków oferuje już depozyty z dzienną kapitalizacją, czyli takie, które pozwalają uniknąć podatku Belki. Czy są one jednak lepsze od lokat tradycyjnych? Jak obliczyć wysokość faktycznego oprocentowania, aby sprawdzić czy rzeczywiście się opłacają?

Antypodatkowe depozyty stały się standardem w polskiej bankowości. Takie lokaty ma w swojej ofercie szesnaście banków, w pięciu znajdziemy konta oszczędnościowe pozwalające uniknąć podatku Belki, a w dwóch ROR-y z dzienną kapitalizacją. W sumie więc 20 banków ma w ofercie takie produkty.

Depozyty z dzienną kapitalizacją pozwalają uniknąć 19-proc. podatku od zysków kapitałowych dzięki zasadzie zaokrągleń. Po pierwsze, do pełnego złotego zaokrąglana jest podstawa opodatkowania, czyli naliczone przezbank odsetki i dopiero od tej kwoty liczy się podatek. Jeśli po jednymdniu oszczędzania bank dopisał nam 2,49 zł, to podatek liczy się od 2zł. Po drugie, sam podatek też jest zaokrąglany – od 2 zł to 38 gr, alepo zaokrągleniu w dół wyniesie ostatecznie 0 zł. Dopiero jeśli banknaliczy nam odsetki sięgające co najmniej 2,50 zł, to mamy zaokrągleniedo góry, czyli do 3 zł i podatek wynoszący 1 zł (po zaokrągleniu też dogóry 57 gr).

Widać więc, że odpowiedni dobór kwoty na koncie oszczędnościowym pozwoli uniknąć płacenia podatku. I to jest właśnie bardzo istotny element przy produktach z dzienną kapitalizacją. Trzeba pilnować wysokości wpłaty, tak by odsetki nie przekraczały wspomnianych 2,49 zł.

W przypadku antypodatkowych depozytów klienci banków mogą czuć się nieco zagubieni, jeśli chodzi o wysokość faktycznego oprocentowania. W reklamach banków roi się przecież od dziwnych równań, gdzie na przykład 5,5 może być większe niż 6,8. Na szczęście nie jest to wcale takie trudne. Dla depozytów z dzienną kapitalizacją wysokość oprocentowania będzie stawką netto, bo w tym przypadku podatku nie zapłacimy (oczywiście o ile wpłacimy odpowiednią kwotę). Jeśli zaś chodzi o reklamy tradycyjnych lokat, to banki podają oprocentowanie brutto, czyli takie, przed odliczeniem podatku Belki.

Polecamy: Kalkulator zysków z lokaty

Jeśli więc zastanawiamy się pomiędzy dwoma lokatami: antypodatkową i tradycyjną, to trzeba porównywać odpowiednią wysokość oprocentowania: netto lub brutto. W przypadku depozytów z dzienną kapitalizacją, banki często same wyliczają oprocentowanie brutto (i chwalą się nim w reklamach), czyli podają oprocentowanie tradycyjnej lokaty z podatkiem, która przyniosłaby identyczny zysk jak depozyt antypodatkowy. Tu jednak kryje się haczyk, bo banki różnie wyliczają tę stawkę brutto. Część z nich po prostu dolicza podatek, inne dodają jeszcze efekt dziennej kapitalizacji. Dopisywane codziennie odsetki dłużej pracują na konto klienta, niż te dodane na koniec okresu oszczędzania. Efektywne oprocentowanie jest więc wyższe.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama