REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy to koniec wojny na konta internetowe

Marcin Cieszyński

REKLAMA

REKLAMA

Większość dostępnych na rynku ofert kont internetowych jest już do siebie bardzo podobna. Od wprowadzenia rekomendacji ZBP o dobrych praktykach przy przenoszeniu kont osobistych banki mocno postawiły na rachunki prowadzone przez bankowość elektroniczną.

W ciągu kilku miesięcy większość taryf opłat i prowizji była zmieniana przez kolejne banki, które wprowadzały darmowe prowadzenie rachunków (choć często pod warunkiem stałych miesięcznych przychodów w odpowiedniej kwocie), darmowe przelewy internetowe, obniżały koszty miesięczne użytkowania kart debetowych i wiele innych.

REKLAMA

Czym różnią się dziś konta?

REKLAMA

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na koszty związane z utrzymaniem karty debetowej – zwykle przy kilku transakcjach bezgotówkowych (lub wykonaniu transakcji na odpowiednio wysoką kwotę) opłaty te nie są pobierane lub są niższe. Jednak większość banków nadal każe nam za nią zapłacić.

Większość banków pobiera również całkiem wysoką opłatę za korzystanie z bankomatów niewskazanych przez bank jako darmowe. Często również prowizja od wypłaty gotówkowej w obcym bankomacie podana jest w procentach – czyli im więcej wybierasz, tym więcej za to zapłacisz. Rekordziści mają nawet 4% od wysokości kwoty wybieranej lub minimum 6 zł. Także warto na to uważać.

Ile kosztuje konto internetowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W skali miesiąca naprawdę niedużo – do 20 zł. Przy odpowiednim i umiejętnym korzystaniu z rachunku może być nawet zupełnie darmowe, jak w przypadku dbNET (Deutsche Bank) i Konta Direct (ING Bank Śląski). Nie korzystając z bankomatów obcych pula darmowych rachunków powiększa się kolejno o: E-KONTO WYJĄTKOWE (Bank Ochrony Środowiska), Getin24 ROR, Konto Inteligo (Inteligo), LUKAS e-Konto (Lukas Bank), Konto Internetowe (Bank Millennium), Sezam Direct (Bank BPH). Jak więc widać, warto znać opłaty które dotyczą naszego rachunku – wówczas możemy korzystać z niego do woli, nie martwiąc się żadnymi opłatami.

Otwórz najlepsze, naprawdę darmowe konto dbNET! Sprawdź szczegóły! 

Aby tak się jednak stało, musimy pamiętać o kilku innych prostych zasadach. Przede wszystkim, nie powinniśmy korzystać z placówek banku (a już zwłaszcza obcego!) w przypadku wypłat gotówkowych lub wykonywania przelewów. Kosztowne jest również wykonywanie operacji poprzez telefonicznego konsultanta. Przelewów dokonujemy przez system bankowości elektronicznej, o ile tylko istnieje w danej chwili taka możliwość. By nie płacić za kartę, należy pamiętać o wykonaniu odpowiedniej ilości transakcji bezgotówkowych lub w odpowiednio wysokich kwotach, w zależności od konta.

Porównanieaktualnych ofert kont internetowych
Bank/ Nazwa kontaKosztmiesięcznyMiesięcznaopłata za prowadzenie rachunkuPrzelewwewnętrzny /przelew zewnętrzny przez InternetOpłatamiesięcznaza kartę debetowąWypłatygotówkowe z bankomatówwłasnych / obcych
1DeutscheBank/ dbNET0 zł0zł0zł / 0 zł0 zł
0 zł / 0 zł
2INGBank Śląski/ Konto Direct0 zł0zł0zł / 0 zł0 zł0 zł / 0 zł
3NordeaBank/ Nordea Spektrum1,5 zł0zł0zł / 0 zł1,50 zł0 zł / 0 zł
4VolkswagenBank / e-direct3 zł0zł0zł / 0 zł0 złod 400 zł -
0zł
do 400 zł -
1,50 zł
5mBank/eKONTO5 zł5zł*0zł / 0 zł0 zł0 zł / 0 zł*
6BankBGŻ/ Plan Internetowy5 zł5 zł**0 zł / 0 zł0 zł0zł / 0 zł**
7CitiHandlowy/ CitiOne Direct8,98zł0zł0 zł / 0 zł2,99 zł0zł/5,99 zł 1
8Inteligo/Konto Inteligo10 zł0zł 20zł / 0 zł0 zł0 zł / 5 zł
9MillenniumBank / Konto Internetowe10 zł0zł0zł / 0 zł0 zł0 zł / 5 zł
10MeritumBank/ MeritumKonto Zarabiające 10 zł0zł0 zł / 0 zł0 złod500 zł -
0 zł
do 500 zł -
5 zł
11BankBPH/ Sezam Direct12 zł0zł0zł / 0 zł0 zł0 zł / 6 zł
12BZWBK/ Konto24.pl12 zł0zł0zł / 0,50 zł1 zł0 zł / 5 zł
13GetinBank/ Getin24 ROR15 zł0zł0zł / 0 zł0 zł0 zł / 2% kwoty(min. 5 zł)
14BOŚBank/ E-KONTO WYJĄTKOWE18 zł0zł0zł / 0 zł0 zł0 zł / 3% kwoty(min. 4 zł)
15LukasBank/ LUKAS e-Konto18 zł0zł0zł / 0 zł0 zł0 zł / 3% kwoty(min. 5 zł)
16PekaoSA/ Eurokonto Net27,99zł0zł0zł / 0 zł1,99 zł0 zł / 4%kwoty (min. 6 zł)
*) pod uwagę brano jedyniekonta zaktywną usługą "Wypłaty ze wszystkich bankomatów"
**) pod uwagę brano jedynie konta z aktywną usługą wypłat z wszystkichbankomatów
1) pierwszadarmowa, pozostałe wg podanej stawki
2) w przypadku salda 100zł i więcej pod koniec cyklu rozliczeniowego opłata nie jest pobierana
Stan na dzień: 21.06.2010 r.
Założenia: na konto wpływają co miesiąc środki z tytułu wynagrodzenia w wysokości 2 500 zł, wykonywanych jest 5 operacji bezgotówkowych na łączną kwotę 500 zł, dwukrotnie wybierana jest gotówka z bankomatu własnego (jeden raz 100 zł, drugi 500 zł) i dwukrotniego z obcego (po 100 i 500 zł), wykonywane są trzy przelewy internetowe - w tym dwa do innego banku.

Wejdź i sprawdź najczęściej wybierane konta bankowe!

To już koniec walki…

W tej chwili większość banków obniżyła opłaty związane z prowadzeniem rachunku internetowego do poziomu, za którym czeka je dopłacanie do nich. Dlatego wielce prawdopodobnym jest, że okres dynamicznych przemian na rynku rachunków osobistych prowadzonych przez bankowość elektroniczną właśnie się kończy. Niemniej nadal pozostaje kilka kwestii dyskusyjnych, jak np. oprocentowanie środków na rachunkach na 0% (rekompensowane często, na szczęście, dodawaniem do nich wysoko oprocentowanych kont oszczędnościowych), czy wysokie prowizje od wypłat z bankomatów obcych i korzystania z bankowości drogą klasyczną – poprzez telefonicznego konsultanta lub oddział banku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA