REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone przenoszenie kont nie powoduje exodusu

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance

REKLAMA

REKLAMA

Po rekomendacji Związku Banków Polskich dzięki której ułatwione ma być przenoszenie kont między bankami nie widać zwiększonego przepływu klientów. Posiadacze kont w co dziesiątym banku zastanawiają się nad zmianą rachunku.

Wprawdzie wciąż w zdecydowanej większości banków (87 proc.) nie widać, aby ułatwienia w przenoszeniu kont między bankami wpłynęły na faktyczną mobilność klientów. Jednak w co dziesiątym banku można już odczuć skutki tego kroku – wynika z przedstawionych w tym tygodniu badań Pentora na temat rekomendacji Związku Banków Polskich dotyczącej ROR-ów.

REKLAMA

Bankom opłaciło się skorzystać z darmowej reklamy

Gold Finance sprawdził bezpośrednio w bankach, jak wygląda sytuacja z przenoszeniem kont według uproszczonej procedury. Zainteresowaliśmy się też, jaki wpływ na rynek miały informacje podawane w mediach, zachęcające klientów do zmiany konta, z którego są niezadowoleni. Banki, które wykorzystały szum medialny i szybko wyszły z promocją i kampanią reklamową swoich ROR-ów, skorzystały z sytuacji i odnotowały atrakcyjny przyrost liczby kont. Zaprocentowała też nadgorliwość i przygotowanie bardziej wyśrubowanych standardów w przenoszeniu kont z innego banku, niż te zawarte w rekomendacji ZBP. W efekcie szczególnie zadowoleni z obrotu sprawy są: BZ WBK, Nordea, MultiBank, czy BPH.

Wyszukiwarka kont osobistych

Według Pentora, największą mobilność zdają się wykazywać klienci banków notowanych na giełdzie - w 14 proc. placówek zauważono większą skłonność do przenoszenia kont niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najmniejszą aktywnością pod tym względem wykazują się klienci banków spółdzielczych (5 proc. placówek). Jak podaje Związek Banków Polskich, w I kwartale tego roku zgodnie z procedurami wyznaczonymi przez nową rekomendację konto zmieniło 3307 osób. Przy czym z każdym miesiącem liczba ta się podwajała – mówi Norbert Jeziolowicz, z ZBP. Na tle liczby wszystkich rachunków to nadal bardzo mało.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiesz liczyć? Licz na siebie

Wiele osób, otwierając nowy rachunek, wciąż woli samodzielnie dopilnować wszystkich formalności z tym związanych – zauważa Monika Szlosek, dyrektor Departamentu Bankowości Detalicznej Deutsche Bank PBC. Do przenoszenia rachunku zniechęcać też może konieczność wypełnienia formularza, w którym należy podać szczegóły dotyczące płatności, w tym np. zleceń stałych – dodaje Szlosek. Trzeba tam wpisać własnoręcznie zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Operacja ta właściwie byłaby dużo prostsza, gdyby wykonać ją w domu, na ekranie monitora, po zalogowaniu się na nowe konto. Między innymi dlatego jest to przede wszystkim usługa dla osób korzystających z tradycyjnych kont bankowych. Osoby otwierające nowe konto w Internecie szybciej poradzą sobie same – zwraca uwagę Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. Z drugiej jednak strony, klient może przy okazji korzystania z ułatwiającej przenoszenie konta procedury poprosić bank o powiadomienie o zmianie rachunku bankowego ZUS, Urząd Skarbowy, pracodawców, itd. A to przecież bardzo zniechęca do wszelkich zmian numeru rachunku. Tu jednak od razu pojawia się ryzyko. Czy na przykład Urząd Skarbowy uhonoruje informację z banku, zamiast tej przekazanej na swoim formularzem przeznaczonym do tego celu?

Nowa usługa wciąż mało znana

Zdaniem Tomasza Geburczyka, dyrektora segmentów klientów indywidualnych w BZ WBK, możliwe, że potrzeba czasu, aby upowszechniła się wiedza o istnieniu takiego uproszczonego procesu. BZ WBK obecnie aktywnie promuje konto i za otwarcie rachunku daje nowym klientom 100 zł. Dziennie przychodzi do banku średnio 2,5 tys. nowych klientów, tymczasem w całym I kwartale z ułatwień rekomendacji skorzystało około 800 osób. Niewykluczone, że obawiali się, że zanim uda się przenieść konto, skończy się promocja i 100 zł przejdzie im koło nosa.

Czytaj też: Jak przenieść rachunek bankowy

Czas przeniesienia rachunku zależy bowiem od czasu oczekiwania na informacje z poprzedniego banku. Termin określony Rekomendacją ZBP na przekazanie informacji to 7 dni, ale zdarza się, że jest przekraczany. Cały proces, jak informują banki, trwa od 10 dni do dwóch tygodni, ale potrafi też przeciągnąć się do ponad trzech tygodni.

Nie pamiętamy swojego podpisu sprzed lat

Spytaliśmy banki, jakie są najczęściej spotykane problemy w dopełnianiu formalności za klienta. Dominują niezgodność podpisu, złożonego przez klienta na dokumentacji, dotyczącej przeniesienia rachunku z Kartą Wzorów Podpisów w dotychczasowym banku, a także niewystarczające środki na pokrycie opłat i prowizji w „starym banku”. Problemem jest również wykorzystany limit kredytowy w rachunku, (nie każdy nowy bank „weźmie” klienta z długiem) i niezgodność danych na wniosku z danymi w dotychczasowym banku. Zdarza się także, że wniosek dotyczy innego typu rachunku, niż ROR-u lub podpisany jest przez pełnomocnika, który nie posiada uprawnień do rozwiązania umowy rachunku. W efekcie np. w ING Banku Śląskim na 244 wnioski o przeniesienie konta w I kwartale roku udało się to zrobić w 184 przypadkach. W Citibanku Handlowym w I kwartale 2010 r. w ramach procesu określonego w Rekomendacji ZBP zgłosiło się 89 osób. Pomyślnie procedury przeszło 71.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA