reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Czy podatek Belki to zawsze 19%

Czy podatek Belki to zawsze 19%

Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. W praktyce jednak okazuje się, że kwota naliczonego podatku może być wyższa lub niższa.

Podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych, opodatkowane są dochody z odsetek bankowych, dochody z odsetek i dyskonta obligacji, dochody z funduszy inwestycyjnych orazdochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Stawka podatkuwynosi 19%. Z wyjątkiem dochodów z odplatanego zbycia papierówwartościowych, podatek ma charakter ryczałtowy. Dochód wypłacanyposiadaczowi obligacji, lokaty bankowejczy jednostek uczestnictwa w funduszu, jest pomniejszany o kwotęnależnego podatku. A to oznacza, że naliczenia podatku dokonuje bankczy biuro maklerskie, które przekazuje również podatek do urzęduskarbowego. Dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wykazujesię w specjalnym zeznaniu podatkowym.

Mimo, że stawka podatku Belki wynosi 19%, to w praktyce kwota naliczonego podatku może być zarówno wyższa, jak i niższa niż 19%.W niektórych przypadkach podatek w ogóle może nie być naliczony. Wynikato z zaokrągleń, które są stosowane przy obliczaniu podatku. Zarównodochód, np. odsetkowy, jak i podatek są zaokrąglane zawsze do pełnychzłotych. Oznacza to, że groszowe końcówki odsetek i podatku wynoszące50 groszy i więcej, zostają zaokrąglone w górę,  natomiast końcówki poniżej 50 groszy są obcinane.

Prześledźmy to na przykładzie dochodu z lokaty bankowej.Jeśli naliczone odsetki wynoszą 2,57 zł, to podatek jest naliczany od 3zł. Natomiast w przypadku odsetek wynoszących 2,47 zł podstawaopodatkowania wynosi 2 zł. Od zaokrąglonych do pełnych złotych odseteknaliczany jest dopiero podatek według 19-proc. stawki. Otrzymany wynikjest jednak ponownie zaokrąglany do pełnych złotych. Jeśli więc odsetkiwyniosły 2,57 zł, to podatek naliczony jest od 3 zł, czyli powinienwynosić 0,57 zł, jednak po zaokrągleniu otrzymujemy kwotę 1zł, któratrafia do urzędu skarbowego. W przypadku odsetek wynoszących 2,47 zł,podatek jest naliczany od 2 zł, czyli powinien wynosić 0,48 zł, jednakzaokrąglenie tej sumy daje kwotę zero, czyli podatek w ogóle nie jestnaliczany.

Z powyższego przykładu wynika,że chociaż stawka podatku wynosi 19%, to faktyczna kwota podatku możeod tej stawki odbiegać. 1 zł podatku od 2,57 zł naliczonych odsetekdaje bowiem aż 38,9% ich sumy . Inaczej będzie w przypadku odsetekwynoszących 7,45 zł. Tu też podatek wynosi 1 zł, co stanowi 13,4%wartości naliczonych odsetek.

Z tych kalkulacji wynika, że dopóki wartość naliczonych odsetek nie przekracza sumy 2,49 zł, podatek Belki nie zostanie naliczony.Wykorzystując tę informację można dokonywać wyboru depozytu bankowegotak, aby ograniczyć kwotę płaconego podatku. Generalnie im niższa jestkwota depozytu i wartość oprocentowania oraz im częstsza kapitalizacjaodsetek, tym większe szanse na to, że kwota naliczonych odsetek będzienie większa niż 2,49 zł. Przykładowo, jeżeli oprocentowanie konta oszczędnościowegowynosi 5% i kapitalizacja jest miesięczna, to w przypadku, gdy nakoncie zdeponowana jest kwota 1000 zł, to kwota miesięcznych odsetekwynosi 4,17 zł, zatem podatek zostanie naliczony od 4 zł. Jednak, gdykwota depozytu wynosi 600 zł, to kwota naliczonych odsetek wynosiniespełna 2,5 zł, zatem podatek nie zostanie naliczony.

reklama

Czytaj także

Autor:

Expander

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama