REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatek Belki to zawsze 19%

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. W praktyce jednak okazuje się, że kwota naliczonego podatku może być wyższa lub niższa.

REKLAMA

Podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych, opodatkowane są dochody z odsetek bankowych, dochody z odsetek i dyskonta obligacji, dochody z funduszy inwestycyjnych orazdochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Stawka podatkuwynosi 19%. Z wyjątkiem dochodów z odplatanego zbycia papierówwartościowych, podatek ma charakter ryczałtowy. Dochód wypłacanyposiadaczowi obligacji, lokaty bankowejczy jednostek uczestnictwa w funduszu, jest pomniejszany o kwotęnależnego podatku. A to oznacza, że naliczenia podatku dokonuje bankczy biuro maklerskie, które przekazuje również podatek do urzęduskarbowego. Dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wykazujesię w specjalnym zeznaniu podatkowym.

REKLAMA

Mimo, że stawka podatku Belki wynosi 19%, to w praktyce kwota naliczonego podatku może być zarówno wyższa, jak i niższa niż 19%.W niektórych przypadkach podatek w ogóle może nie być naliczony. Wynikato z zaokrągleń, które są stosowane przy obliczaniu podatku. Zarównodochód, np. odsetkowy, jak i podatek są zaokrąglane zawsze do pełnychzłotych. Oznacza to, że groszowe końcówki odsetek i podatku wynoszące50 groszy i więcej, zostają zaokrąglone w górę,  natomiast końcówki poniżej 50 groszy są obcinane.

REKLAMA

Prześledźmy to na przykładzie dochodu z lokaty bankowej.Jeśli naliczone odsetki wynoszą 2,57 zł, to podatek jest naliczany od 3zł. Natomiast w przypadku odsetek wynoszących 2,47 zł podstawaopodatkowania wynosi 2 zł. Od zaokrąglonych do pełnych złotych odseteknaliczany jest dopiero podatek według 19-proc. stawki. Otrzymany wynikjest jednak ponownie zaokrąglany do pełnych złotych. Jeśli więc odsetkiwyniosły 2,57 zł, to podatek naliczony jest od 3 zł, czyli powinienwynosić 0,57 zł, jednak po zaokrągleniu otrzymujemy kwotę 1zł, któratrafia do urzędu skarbowego. W przypadku odsetek wynoszących 2,47 zł,podatek jest naliczany od 2 zł, czyli powinien wynosić 0,48 zł, jednakzaokrąglenie tej sumy daje kwotę zero, czyli podatek w ogóle nie jestnaliczany.

Z powyższego przykładu wynika,że chociaż stawka podatku wynosi 19%, to faktyczna kwota podatku możeod tej stawki odbiegać. 1 zł podatku od 2,57 zł naliczonych odsetekdaje bowiem aż 38,9% ich sumy . Inaczej będzie w przypadku odsetekwynoszących 7,45 zł. Tu też podatek wynosi 1 zł, co stanowi 13,4%wartości naliczonych odsetek.

Z tych kalkulacji wynika, że dopóki wartość naliczonych odsetek nie przekracza sumy 2,49 zł, podatek Belki nie zostanie naliczony.Wykorzystując tę informację można dokonywać wyboru depozytu bankowegotak, aby ograniczyć kwotę płaconego podatku. Generalnie im niższa jestkwota depozytu i wartość oprocentowania oraz im częstsza kapitalizacjaodsetek, tym większe szanse na to, że kwota naliczonych odsetek będzienie większa niż 2,49 zł. Przykładowo, jeżeli oprocentowanie konta oszczędnościowegowynosi 5% i kapitalizacja jest miesięczna, to w przypadku, gdy nakoncie zdeponowana jest kwota 1000 zł, to kwota miesięcznych odsetekwynosi 4,17 zł, zatem podatek zostanie naliczony od 4 zł. Jednak, gdykwota depozytu wynosi 600 zł, to kwota naliczonych odsetek wynosiniespełna 2,5 zł, zatem podatek nie zostanie naliczony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA