Kategorie

Czy podatek Belki to zawsze 19%

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Jarosław Sadowski
Jarosław Sadowski
Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.
inforCMS
Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. W praktyce jednak okazuje się, że kwota naliczonego podatku może być wyższa lub niższa.
Reklama

Podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych, opodatkowane są dochody z odsetek bankowych, dochody z odsetek i dyskonta obligacji, dochody z funduszy inwestycyjnych orazdochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Stawka podatkuwynosi 19%. Z wyjątkiem dochodów z odplatanego zbycia papierówwartościowych, podatek ma charakter ryczałtowy. Dochód wypłacanyposiadaczowi obligacji, lokaty bankowejczy jednostek uczestnictwa w funduszu, jest pomniejszany o kwotęnależnego podatku. A to oznacza, że naliczenia podatku dokonuje bankczy biuro maklerskie, które przekazuje również podatek do urzęduskarbowego. Dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wykazujesię w specjalnym zeznaniu podatkowym.

Mimo, że stawka podatku Belki wynosi 19%, to w praktyce kwota naliczonego podatku może być zarówno wyższa, jak i niższa niż 19%.W niektórych przypadkach podatek w ogóle może nie być naliczony. Wynikato z zaokrągleń, które są stosowane przy obliczaniu podatku. Zarównodochód, np. odsetkowy, jak i podatek są zaokrąglane zawsze do pełnychzłotych. Oznacza to, że groszowe końcówki odsetek i podatku wynoszące50 groszy i więcej, zostają zaokrąglone w górę,  natomiast końcówki poniżej 50 groszy są obcinane.

Reklama

Prześledźmy to na przykładzie dochodu z lokaty bankowej.Jeśli naliczone odsetki wynoszą 2,57 zł, to podatek jest naliczany od 3zł. Natomiast w przypadku odsetek wynoszących 2,47 zł podstawaopodatkowania wynosi 2 zł. Od zaokrąglonych do pełnych złotych odseteknaliczany jest dopiero podatek według 19-proc. stawki. Otrzymany wynikjest jednak ponownie zaokrąglany do pełnych złotych. Jeśli więc odsetkiwyniosły 2,57 zł, to podatek naliczony jest od 3 zł, czyli powinienwynosić 0,57 zł, jednak po zaokrągleniu otrzymujemy kwotę 1zł, któratrafia do urzędu skarbowego. W przypadku odsetek wynoszących 2,47 zł,podatek jest naliczany od 2 zł, czyli powinien wynosić 0,48 zł, jednakzaokrąglenie tej sumy daje kwotę zero, czyli podatek w ogóle nie jestnaliczany.

Z powyższego przykładu wynika,że chociaż stawka podatku wynosi 19%, to faktyczna kwota podatku możeod tej stawki odbiegać. 1 zł podatku od 2,57 zł naliczonych odsetekdaje bowiem aż 38,9% ich sumy . Inaczej będzie w przypadku odsetekwynoszących 7,45 zł. Tu też podatek wynosi 1 zł, co stanowi 13,4%wartości naliczonych odsetek.

Z tych kalkulacji wynika, że dopóki wartość naliczonych odsetek nie przekracza sumy 2,49 zł, podatek Belki nie zostanie naliczony.Wykorzystując tę informację można dokonywać wyboru depozytu bankowegotak, aby ograniczyć kwotę płaconego podatku. Generalnie im niższa jestkwota depozytu i wartość oprocentowania oraz im częstsza kapitalizacjaodsetek, tym większe szanse na to, że kwota naliczonych odsetek będzienie większa niż 2,49 zł. Przykładowo, jeżeli oprocentowanie konta oszczędnościowegowynosi 5% i kapitalizacja jest miesięczna, to w przypadku, gdy nakoncie zdeponowana jest kwota 1000 zł, to kwota miesięcznych odsetekwynosi 4,17 zł, zatem podatek zostanie naliczony od 4 zł. Jednak, gdykwota depozytu wynosi 600 zł, to kwota naliczonych odsetek wynosiniespełna 2,5 zł, zatem podatek nie zostanie naliczony.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.