| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Jak oszczędzać bez podatku Belki

Jak oszczędzać bez podatku Belki

Ktoś, kto nie chce dzielić się z fiskusem zyskami ze swoich oszczędności, ma do wyboru sporo możliwości niepłacenia 19-proc. podatku Belki. Banki coraz częściej oferują produkty „antypodatkowe” – wynika z analizy Open Finance.

Euro Bank wprowadził właśnie dzienną kapitalizację odsetek na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu jego klienci nie tylko zarabiają więcej – bo im częściej bank dopisuje odsetki, tym ich zysk jest większy – ale i mogą uniknąć płacenia podatku. Wszystko dzięki… zaokrąglaniu. Podstawa opodatkowania – czyli w tym przypadku naliczone przez bank odsetki – zaokrąglane są bowiem do pełnych złotych i dopiero od takiej kwoty oblicza się 19-proc. taksę. Przykładowo – jeśli po jednym dniu oszczędzania bank dopisze nam 2,49 zł, to i tak podatek będzie liczony od kwoty 2 zł. Wedle powyższej zasady zaokrągla się także naliczony podatek i dzięki temu można go uniknąć. Pokazuje to nasza symulacja: od zaokrąglonych odsetek w wysokości 2 zł taksa wynosi 0,39 zł – czyli po zaokrągleniu – zero złotych. Dopiero odsetki w wysokości 2,50 zł zostałyby zaokrąglone „w górę” do 3 zł, podobnie jak podatek od nich (z 0,57 do 1 zł). A więc to, czy podatek zapłacimy, zależy od kwoty złożonej na rachunku.

Teoretycznie, chcąc uniknąć podatku, na koncie należałoby trzymać maksymalnie 15 027,64 zł. Teoretycznie, bo w praktyce powinna być to kwota nieco mniejsza, skoro już po jednym dniu oszczędzania – i dopisaniu odsetek – ten limit zostałby przekroczony (odsetki byłyby zaokrąglone „do góry”, co oznaczałoby konieczność zapłaty podatku). Na rachunek trzeba byłoby więc trzymać nieco mniej i pilnować, by kwota oszczędności nie przekroczyła wspomnianego limitu. W przypadku tych, którzy dysponują większymi oszczędnościami, istnieje możliwość założenia nawet pięciu rachunków oszczędnościowych w Euro Banku (z oprocentowaniem sięgającym 6,06 proc. – to najwięcej na rynku).

Ten sam mechanizm wykorzystywany jest jeszcze w przypadku dwóch innych produktów: na lokacie nocnej w Alior Banku i „Lok@acie internetowej 10D” w Banku Pocztowym. Tak na marginesie, to właśnie Alior Bank jako pierwszy wcielił w życie pomysł dziennej wypłaty odsetek i czerpania korzyści podatkowych z zaokrągleń. Obecnie jego lokata nocna jest oprocentowana na 6,5 proc., ale trzeba pamiętać, że można na niej ulokować jedynie połowę środków znajdujących się na rachunku. Podatku nie zapłaci klient, który na koncie będzie trzymał nie więcej niż 28 020,76 zł – ale i on będzie musiał pamiętać, że jeśli nic z tymi oszczędnościami nie zrobi, to podatku nie zapłaci tylko pierwszego dnia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK