REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędzać bez podatku Belki

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Ktoś, kto nie chce dzielić się z fiskusem zyskami ze swoich oszczędności, ma do wyboru sporo możliwości niepłacenia 19-proc. podatku Belki. Banki coraz częściej oferują produkty „antypodatkowe” – wynika z analizy Open Finance.

REKLAMA

Euro Bank wprowadził właśnie dzienną kapitalizację odsetek na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu jego klienci nie tylko zarabiają więcej – bo im częściej bank dopisuje odsetki, tym ich zysk jest większy – ale i mogą uniknąć płacenia podatku. Wszystko dzięki… zaokrąglaniu. Podstawa opodatkowania – czyli w tym przypadku naliczone przez bank odsetki – zaokrąglane są bowiem do pełnych złotych i dopiero od takiej kwoty oblicza się 19-proc. taksę. Przykładowo – jeśli po jednym dniu oszczędzania bank dopisze nam 2,49 zł, to i tak podatek będzie liczony od kwoty 2 zł. Wedle powyższej zasady zaokrągla się także naliczony podatek i dzięki temu można go uniknąć. Pokazuje to nasza symulacja: od zaokrąglonych odsetek w wysokości 2 zł taksa wynosi 0,39 zł – czyli po zaokrągleniu – zero złotych. Dopiero odsetki w wysokości 2,50 zł zostałyby zaokrąglone „w górę” do 3 zł, podobnie jak podatek od nich (z 0,57 do 1 zł). A więc to, czy podatek zapłacimy, zależy od kwoty złożonej na rachunku.

REKLAMA

Teoretycznie, chcąc uniknąć podatku, na koncie należałoby trzymać maksymalnie 15 027,64 zł. Teoretycznie, bo w praktyce powinna być to kwota nieco mniejsza, skoro już po jednym dniu oszczędzania – i dopisaniu odsetek – ten limit zostałby przekroczony (odsetki byłyby zaokrąglone „do góry”, co oznaczałoby konieczność zapłaty podatku). Na rachunek trzeba byłoby więc trzymać nieco mniej i pilnować, by kwota oszczędności nie przekroczyła wspomnianego limitu. W przypadku tych, którzy dysponują większymi oszczędnościami, istnieje możliwość założenia nawet pięciu rachunków oszczędnościowych w Euro Banku (z oprocentowaniem sięgającym 6,06 proc. – to najwięcej na rynku).

REKLAMA

Ten sam mechanizm wykorzystywany jest jeszcze w przypadku dwóch innych produktów: na lokacie nocnej w Alior Banku i „Lok@acie internetowej 10D” w Banku Pocztowym. Tak na marginesie, to właśnie Alior Bank jako pierwszy wcielił w życie pomysł dziennej wypłaty odsetek i czerpania korzyści podatkowych z zaokrągleń. Obecnie jego lokata nocna jest oprocentowana na 6,5 proc., ale trzeba pamiętać, że można na niej ulokować jedynie połowę środków znajdujących się na rachunku. Podatku nie zapłaci klient, który na koncie będzie trzymał nie więcej niż 28 020,76 zł – ale i on będzie musiał pamiętać, że jeśli nic z tymi oszczędnościami nie zrobi, to podatku nie zapłaci tylko pierwszego dnia.

Oferowana przez Bank Pocztowy „Lok@ata internetowa 10D” (dawniej znana jako „Killer”) jest krótkim, 10-dniowym depozytem – a zatem i dopisywane odsetki są stosunkowo niewielkie. Dla kwot nie przekraczających 2023,72 zł są one (wraz z podatkiem) zaokrąglane „w dół”. Niestety w odróżnieniu od oferty konkurencji, lokata nie wyróżnia się wysokim oprocentowaniem. Jeszcze kilka miesięcy temu na „Killerze” można było zarobić aż 10 proc., teraz „Lok@ta internetowa” daje zaledwie 4,5 proc. Należy jednak pamiętać, że lokatę bez konieczności opłacania podatku od zysków powinniśmy de facto traktować jako depozyt z wyższym oprocentowaniem.

Stawki brutto antypodatkowych produktów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

nazwa banku

nazwa produktu

kapitalizacja

maks. saldo nie podlegające opodatkowaniu

oprcentowanie nominalne

oprocentowanie brutto *

Alior Bank

Konto z lokatą nocną

dzienna

28 020,76

6,5%

(dla połowy salda)

4,01%

Bank Pocztowy

Lok@ta internetowa 10D

10 dni

2 023,72

4,5%

5,55%

Euro Bank

Rachunek oszczędnościowy

dzienna

15 027,64

6,06%

7,47%

* oprocentowanie depozytu objętego podatkiem, który przyniósł by taki sam zysk
Źródło: Open Finance

Lista „antypodatkowych” produktów nie kończy się na kontach i klasycznych rachunkach. Już od dawna banki oferują lokaty w formie ubezpieczenia, czyli tzw. poliso-lokaty lub polisy lokacyjne, z których zyski zwolnione są z podatku. Z punktu widzenia klienta produkty te nie różnią się specjalnie od zwykłych lokat o stałym oprocentowaniu, bo z góry wiadomo, jaka będzie wypłata środków, i na jaki czas deponujemy pieniądze. Dzięki możliwości uniknięcia podatku, stawki oprocentowania poliso-lokat są często wyższe niż w przypadku tradycyjnych depozytów. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, jak podawane jest ich oprocentowanie. W reklamach tych polis banki w celach porównawczych prezentują bowiem oprocentowanie brutto – czyli po doliczeniu podatku, którego się nie płaci – dodając, że są to stawki, jakie musiałaby mieć tradycyjna lokata, żeby zysk z niej był identyczny jak z polisy. Sprowadzenie oprocentowania lokat i polis do wspólnego mianownika ma jednak sens, bo ułatwia porównywanie stawek oferowanych przy poszczególnych produktach.

Zwolnienie z podatku jest także wykorzystywane przy lokatach strukturyzowanych, które często oferowane są w formie ubezpieczenia, co pozwala nie płacić podatku od wypracowanego zysku. „Antypodatkowe” możliwości pojawiają się również przy funduszach inwestycyjnych. W ich przypadku podatek tak czy inaczej trzeba zapłacić, jednak termin płatności można odroczyć. Pozwalają na to fundusze parasolowe, które funkcjonują już w większości towarzystw. Obok osobnych funduszy akcji, obligacji, czy rynku pieniężnego, mamy do czynienia z jednym funduszem, w skład którego wchodzą tzw. subfundusze o identycznych lub podobnych jak wyżej strategiach inwestowania. Formuła „parasola”, który obejmuje te wszystkie subfundsze, pozwala na przenoszenie pieniędzy między nimi bez płacenia podatku Belki. Taksa naliczana jest dopiero w momencie ostatecznej wypłaty środków z funduszu. Tymczasem w tradycyjnych funduszach każda zmiana strategii, czyli np. przejście z funduszu obligacji do akcji, oznacza konieczność zapłaty podatku. Parasol daje zaś szansę na większe zyski, bo z podatkiem jest odwrotnie niż z kapitalizacją odsetek. Im rzadziej jest pobierany, tym dłużej pieniądze pracują na korzyść klienta funduszu.

Oprócz wspomnianych rozwiązań, możliwość uniknięcia podatku od zysków dają jeszcze Indywidualne Konta Emerytalne, stworzone do dodatkowego, dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Jeśli wpłacane tam pieniądze dotrzymamy do końca, przy wypłacie nie zostaną one objęte podatkiem Belki.

Najprawdopodobniej niektóre z powyższych „antypodatkowych” rozwiązań znikną w przyszłości z polskiego prawa. Słychać głosy, że nadzór przymierza się do zamknięcia furtki umożliwiającej sprzedaż polis lokacyjnych. Dobrze by było, gdyby równocześnie pojawiły się nowe możliwości niepłacenia fiskusowi daniny. I nie chodzi o furtki w prawie, ale możliwość zwolnienia z podatku naszych długoterminowych oszczędności – to rozwiązanie przydałoby się zarówno bankom, jak i ich klientom, bo zachęcałoby do oszczędzania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA