reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Największe zyski na lokatach jednodniowych

Największe zyski na lokatach jednodniowych

Nieprzerwanie rośnie popularność lokat jednodniowych. Na najlepszych z nich możemy zarobić ponad 7 proc. brutto w skali roku. Co więcej klienci mają do wyboru już nie tylko same lokaty, ale także antybelkowe rachunki oszczędnościowe.

O tym, że lokaty o jednodniowej kapitalizacji będą cieszyły się dużym powodzeniem wiadomo było już od początku ich wprowadzenia. Dopiero jednak od niedawna nastały prawdziwie złote czasy dla tych produktów. Banki bowiem wciąż obniżają oprocentowanie swoich tradycyjnych lokat – trudno jest dziś spotkać ofertę na ponad 6 proc. w skali roku, najczęściej będzie to ok 5,2 procent.

Banki obniżają oprocentowanie, bo podwyżka stóp procentowych oddala się, a równocześnie koszt pożyczania pieniądza na rynku międzybankowym spada. Pamiętajmy także o malejącej obecnie inflacji, która pozwala nam de facto więcej realnie zaoszczędzić.

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

Tymczasem lokata antybelkowa jest dla banku korzystnym rozwiązaniem – można zaoferować klientowi wyższe oprocentowanie, nie szkodząc równocześnie swoim marżom. W przeciwieństwie do zwykłych lokat, wzrost oprocentowania „jednodniówek” nie jest bowiem kosztem instytucji – bierze się z możliwości niezapłacenia podatku od zysków kapitałowych.

Jak wysokie może być to oprocentowanie? Najwięcej zarobić daje Getin Bank, z Lokatą Optymalną, która założona na 12 miesięcy może pochwalić się oprocentowaniem rzędu 5,65 proc. netto, co po odjęciu podatku Belki da zarobek 7,17 procent. To jedyna lokata, która oferuje dziś oprocentowanie przekraczające 7 procent. Niewiele mniej jest w stanie zapłacić grecki Polbank, który przez kryzys w swoim macierzystym kraju musi walczyć o zaufanie i depozyty klientów: 5,5 proc. netto, czyli 6,8 proc. brutto w skali roku, to drugi wynik na rynku.

Korzystnie wyglądają także oferty młodych, mniejszych banków: Meritum Bank oraz FM Bank, które także muszą szczególnie walczyć o klienta i kuszą go depozytami na odpowiednio 5,1 i 5 proc. netto (6,46 i 6,33 proc. brutto, czyli po odjęciu podatku od zysków).

Warto zwrócić uwagę, że nawet w przypadku tak korzystnej dla klienta oferty jak lokaty jednodniowe również i w tym przypadku nic nie zastąpi kartki, ołówka i odrobiny liczenia. Ewentualnie dobrego doradcy finansowego.

Uogólniając można powiedzieć, że depozyty unikającego podatku od zysków kapitałowych są optymalną propozycją dla dużej liczby klientów, przyglądając się jednak poszczególnym ofertom widać, że niektóre lokaty oferują dosyć niskie oprocentowanie, często niższe niż w przypadku dobrych lokat standardowych.

W siedmiu bankach oprocentowanie brutto, czyli te odpowiadające zwykłej lokacie, jest niższe niż 5 procent. Na przykład w Multibanku lokata jednodniowa oprocentowana jest na 3,2 proc. netto, dopiero dla posiadaczy vipowskiego konta Aquarius oprocentowanie podwyższane jest do 3,7 procent.

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama