REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Największe zyski na lokatach jednodniowych

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

REKLAMA

Nieprzerwanie rośnie popularność lokat jednodniowych. Na najlepszych z nich możemy zarobić ponad 7 proc. brutto w skali roku. Co więcej klienci mają do wyboru już nie tylko same lokaty, ale także antybelkowe rachunki oszczędnościowe.

O tym, że lokaty o jednodniowej kapitalizacji będą cieszyły się dużym powodzeniem wiadomo było już od początku ich wprowadzenia. Dopiero jednak od niedawna nastały prawdziwie złote czasy dla tych produktów. Banki bowiem wciąż obniżają oprocentowanie swoich tradycyjnych lokat – trudno jest dziś spotkać ofertę na ponad 6 proc. w skali roku, najczęściej będzie to ok 5,2 procent.

REKLAMA

Banki obniżają oprocentowanie, bo podwyżka stóp procentowych oddala się, a równocześnie koszt pożyczania pieniądza na rynku międzybankowym spada. Pamiętajmy także o malejącej obecnie inflacji, która pozwala nam de facto więcej realnie zaoszczędzić.

Aktualne wskaźniki makroekonomiczne

REKLAMA

Tymczasem lokata antybelkowa jest dla banku korzystnym rozwiązaniem – można zaoferować klientowi wyższe oprocentowanie, nie szkodząc równocześnie swoim marżom. W przeciwieństwie do zwykłych lokat, wzrost oprocentowania „jednodniówek” nie jest bowiem kosztem instytucji – bierze się z możliwości niezapłacenia podatku od zysków kapitałowych.

Jak wysokie może być to oprocentowanie? Najwięcej zarobić daje Getin Bank, z Lokatą Optymalną, która założona na 12 miesięcy może pochwalić się oprocentowaniem rzędu 5,65 proc. netto, co po odjęciu podatku Belki da zarobek 7,17 procent. To jedyna lokata, która oferuje dziś oprocentowanie przekraczające 7 procent. Niewiele mniej jest w stanie zapłacić grecki Polbank, który przez kryzys w swoim macierzystym kraju musi walczyć o zaufanie i depozyty klientów: 5,5 proc. netto, czyli 6,8 proc. brutto w skali roku, to drugi wynik na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystnie wyglądają także oferty młodych, mniejszych banków: Meritum Bank oraz FM Bank, które także muszą szczególnie walczyć o klienta i kuszą go depozytami na odpowiednio 5,1 i 5 proc. netto (6,46 i 6,33 proc. brutto, czyli po odjęciu podatku od zysków).

Warto zwrócić uwagę, że nawet w przypadku tak korzystnej dla klienta oferty jak lokaty jednodniowe również i w tym przypadku nic nie zastąpi kartki, ołówka i odrobiny liczenia. Ewentualnie dobrego doradcy finansowego.

REKLAMA

Uogólniając można powiedzieć, że depozyty unikającego podatku od zysków kapitałowych są optymalną propozycją dla dużej liczby klientów, przyglądając się jednak poszczególnym ofertom widać, że niektóre lokaty oferują dosyć niskie oprocentowanie, często niższe niż w przypadku dobrych lokat standardowych.

W siedmiu bankach oprocentowanie brutto, czyli te odpowiadające zwykłej lokacie, jest niższe niż 5 procent. Na przykład w Multibanku lokata jednodniowa oprocentowana jest na 3,2 proc. netto, dopiero dla posiadaczy vipowskiego konta Aquarius oprocentowanie podwyższane jest do 3,7 procent.

Innymi słowy oferta banków nie jest jednorodna, przed założeniem lokaty warto więc zrobić przegląd całego rynku i wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Tymczasem sama oferta staje się coraz bogatsza. Klienci mogą przebierać w propozycjach 16 banków, gdzie do wyboru mają 19 możliwości oszczędzania. Niektóre banki poszły bowiem o krok dalej i swoim klientom oferują nie tylko lokaty o jednodniowej kapitalizacji, ale także konta oszczędnościowe pozwalające ominąć podatek Belki. Tak zrobił np. Alior Bank, który do niedawna – jako jeden z pierwszych na rynku – oferował konto z rachunkiem overnight, gdzie odsetki były naliczane codziennie. Dziś dodał do niego antybelkową lokatę. Podobnie zrobił Meritum Bank, który oferuje zarówno lokatę internetową z codzienną kapitalizacją jak i MeritumKonto Silnie Zarabiające. Klient ma więc do wyboru albo uzyskać nieco większy zysk i zamrozić swoje środki na dłuższy czasu, albo mieć do nich dostęp cały czas za pomocą rachunku oszczędnościowego z nieco niższym oprocentowaniem. Lokaty są jednak wciąż bardziej popularne, spośród 19 ofert, 5 z nich to rachunki oszczędnościowe.

Lokaty z kapitalizacją dzienną nie są rozwiązaniem idealnym, przynajmniej nie dla każdego. Ich podstawową wadą jest ograniczona wartość środków, które możemy na nich zdeponować. Aby bowiem uniknąć podatku Belki odsetki od depozytu, aby podatek mógł być zaokrąglony do zera, muszą być niższe niż 2,49 złotych. To oznacza, że zdeponowana kwota nie może być wyższa niż pewien określony próg. W najlepszym przypadku granica ta będzie wynosić nieco ponad 20 tys. zł, w przypadku np. najwyżej oprocentowanej lokaty Getin Banku – zaledwie 10 tys. złotych.

Niedogodność da się w pewien sposób obejść, większość banków dopuszcza możliwość założenia większej liczby lokat. Jeśli mamy więc dużą sumę pieniędzy przeznaczonych na oszczędzanie możemy ją podzielić na kilka mniejszych. Oczywiście w przypadku kwot rzędu kilkuset tysięcy złotych może to sprawiać pewne problemy.

Ograniczenia w zakładaniu liczby lokat czy rachunków posiadają np. Eurobank, Invest Bank czy Kredyt Bank. W niektórych przypadkach problemem może być także wysoka kwota założenia lokaty: przykładowo w Invest Banku i BOŚ jest to 5 tys. złotych.

Decydując się na lokatę o jednodniowej kapitalizacji warto również zwrócić uwagę na termin, w jakim będziemy mogli oszczędzać. Najczęściej spotykane rozwiązanie to tradycyjne określenie progów (3,6,12 miesięcy), ale w niektórych przypadkach jak np. w Toyota Bank czy BGŻ lokata jest odnawiana codziennie, czyli de facto będziemy mogli z niej zrezygnować w każdym momencie.

Zestawienie depozytów z codzienną kapitalizacją odsetek

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie netto

Oprocentowanie brutto

Min/Max Kwoty

Termin

Getin Noble Bank

Lokata Optymalna

5,65

7,17

do 10000 zł

3/6/12 miesiecy

Polbank EFG

Rachunek mocno oszczędzający

5,5

6,8

2000 – 15000 zł

-

Meritum Bank

Lokata internetowa z dzienną kapitalizacją

5,1

6,46

3000-10000 zł

6/9/12/18 miesięcy

FM Bank

FM Lokata z kapitalizacją dzienną

5

6,33

3000 – 15000 zł

3/6/12 miesiecy

Getin Bank

lokata z codziennymi odsetkami

5,02

6,2

1000 – 14000 zł

3/6/12 miesiecy

BPH

Lokata Pracowita

4,8

6,07

1000 – 10000 zł

3/6/12 miesiecy

Invest Bank

Lokata (NIE) Codzienna

4,88

6,02

5000 – 18000 zł

-

Kredyt Bank

Konto oszczędnościowe – Lokata Swobodna

4,3

5,92

14 999 zł

-

Meritum Bank

MeritumKonto Silnie zarabiające

4,5

5,68

do 20237,22 zł

-

Eurobank

rachunek oszczędnościowy

4,55

5,62

do 20000 zł

-

Alior Bank

Lokata z kapitalizacją dzienną

4,3 lub 5

do 5,31 lub 6,49

Min. 1000 zł, efektywnie max 20735 zł

180 dni/2 lata

BOŚ

Lokata Każdy dzień dobry

4,2

5,19

5000 – 20000 zł

-

BPH

Konto Sezam Oszczędzam

4,04

4,99

do 20000 zł

-

BPS

Lokata terminowa Podwójna krótka

4

4,94

500-20000 zł

Do 365 dni

BGŻ

Lokata eBGŻ

4

4,94

Min. 500 zł

-

Toyota Bank

Plan depozytowy 19+

4

4,94

Min. 5000 zł

-

mBank

mLokata jednodniowa Twój Wyższy Zysk

4

4,94

1000 – 20000 zł

-

Multibank

Lokata Jednodniowa

3,2

3,95

Min. 1000 zł

-

Alior Bank

Lokata nocna w koncie osobistym

2,5

3,09

brak

-

Źródło: Expander,
Oprocentowanie tam, gdzie to możliwe podane dla okresu 12 miesięcy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA