REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz mniejsze odsetki od depozytów

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Oprocentowanie lokat złotowych cały czas spada. Od połowy maja pięć banków zdecydowało się na obniżenie odsetek od depozytów.

REKLAMA

Nie widać końca tendencji obniżania oprocentowania lokat. Tym razem jednak nie dotknęło to liderów naszego zestawienia. Cięcia nie dotyczą też pieniędzy składanych na najdłuższe terminy. Żadnych zmian nie zanotowano w przypadku lokat walutowych. Przybywa natomiast ofert z jednodniową kapitalizacją odsetek, a więc chroniących przed „podatkiem Belki”. Ta metoda przyciągania klientów staje się wśród bankowców coraz bardziej popularna.

REKLAMA

W ciągu ostatnich czterech tygodni mieliśmy do czynienia z kontynuacją tendencji do obniżania oprocentowania lokat bankowych. Nie ma widoków na rychłą podwyżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, stawki na rynku międzybankowym utrzymują się wciąż na niskim poziomie. Banki mają sporo wolnych środków, więc większość z nich nie musi walczyć o pieniądze klientów, oferując wysokie odsetki. Inflacja idzie w dół, powodując, że pieniądze oszczędzających nie tracą zbyt mocno na wartości z tego powodu. Trudno się więc dziwić, że nominalne oprocentowanie lokat maleje.

REKLAMA

Jeszcze kilka miesięcy temu dość powszechne było przekonanie, że w drugiej połowie roku Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na podwyżkę oficjalnych stóp procentowych. Teraz nie jest to wcale tak oczywiste. Jeśli do zaostrzenia polityki pieniężnej miałoby dojść, to raczej pod koniec roku. Z tego punktu widzenia na wyższe oprocentowanie nie ma raczej co liczyć.

Od kilku tygodni na rynku międzybankowym stawki WIBOR dla pożyczek 3-miesięcznych utrzymują się na bardzo niskim poziomie od 3,84 do 3,87 proc., podczas gdy jeszcze w pierwszych trzech miesiącach roku przekraczały 4 proc. W dłuższym okresie różnica między stawkami, po jakich banki pożyczają sobie pieniądze, a oferowanym klientom oprocentowaniem lokat utrzymuje się w okolicach 1,2-1,3 punktu procentowego. Mimo że banki coraz chętniej udzielają kredytów, nie są zmuszone do gwałtownego poszukiwania pieniędzy na ten cel. Nadmiar wolnej gotówki w ich posiadaniu jest bardzo wysoki, sięga kilkudziesięciu miliardów złotych.

W ciągu ostatnich czterech tygodni pięć banków z naszego zestawienia zdecydowało się na obniżenie oprocentowania oferowanych lokat. Dotyczyło to przede wszystkim lokat o krótszych terminach. Za pieniądze deponowane na jeden miesiąc odsetki niższe niż w połowie maja proponują Invest Bank, Kredyt Bank i Multibank. Bank Pocztowy zmniejszył oprocentowanie lokat na 6 i 12 miesięcy. Nadal jednak jest liderem na rynku pod względem oprocentowania dla lokat dwuletnich, za które oferuje 7 proc. Poza Bankiem Pocztowym czołówka naszego rankingu niemal się nie zmieniła. O powrót do grona liderów pokusił się Getin Bank, oferując lokaty 3-, 6- i 12-miesięczne z dzienną kapitalizacją odsetek. Na podobne posunięcie zdecydował się Alior Bank w przypadku lokat 6-miesięcznych. W kategorii lokat 24- i 36 miesięcznych nie zanotowaliśmy żadnych zmian w porównaniu z poprzednią edycją naszego rankingu. Żadnych ruchów nie dokonały banki w przypadku lokat walutowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Oszczędzającym w bankach wciąż sprzyja malejąca inflacja. Na razie nie ma widoków na zwiększenie atrakcyjności lokat w związku z podwyżkami stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W kolejnych miesiącach należy jednak spodziewać się odwrócenia sytuacji. Pod koniec roku tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych powinno się zwiększać. Być może banki choć częściowo uwzględnią tę tendencję w swoich ofertach. Za kilka miesięcy można za to będzie oczekiwać podniesienia oficjalnych stóp procentowych, choć raczej nie należy się spodziewać bardziej wyraźnego ich wzrostu. A zatem posunięcia Rady nie zmotywują banków do szybkiego i dynamicznego zwiększenia wysokości odsetek.

Kalkulator zysków z lokaty

//g5.infor.pl/p/_files/96000/ranking_loakt_bankowych_czerwiec_2010_34775.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking loakt bankowych - czerwiec 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA