| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Dlaczego nie opłaca się zakładać lokat z niskim oprocentowaniem?

Dlaczego nie opłaca się zakładać lokat z niskim oprocentowaniem?

Rzeczywisty zysk z lokat, założonych w listopadzie 2009 r., może przynieść zaledwie 0,2 proc. Z danych GUS wynika, że w listopadzie ceny wzrosły o 2,7 proc. Biorąc to pod uwagę, okazuje się, że w 12 z 30 banków nie dało się zarobić nawet 1proc.

14 grudnia Open Ofice opublikowało raport i obliczenia na temat wskaźnika inflacji, z którego wynika, że po opodatkowaniu przeciętny, roczny zysk z lokat, założonych w listopadzie 2009 r., wyniesie 1,19 proc.


Źródło: Open Finance

Dowiedz się także: Które banki proponują najlepsze depozyty?

Średnia realna stopa zwrotu z dwunastomiesięcznych lokat w listopadzie została obliczona po odjęciu podatku od zysków kapitałowych i była wyższa o 0,13 proc. niż przed miesiącem. Wynika to ze zmniejszenia dynamiki wzrostu cen i zmian oprocentowania lokat w listopadzie ubiegłego roku. Realny dochód z najlepszego, rocznego depozytu wyniósł 2,87 proc., a przekroczenie granicy 2 proc. było możliwe w pięciu bankach. Podobnie jak przed miesiącem stratę odnotowali klienci, którzy zdecydowali się na założenie lokaty w Banku Pekao i Banku Gospodarstwa Krajowego (odpowiednio: -0,5 proc. i -0,7 proc.)

Realna stopa zwrotu (niebieska linia) z najlepszych rocznych lokat na 5 tys. zł vs inflacja

Źródło: Open Finance

Listopadowe, realne zyski wciąż wyglądają atrakcyjnie na tle poprzednich lat. Co prawda rok temu rzeczywista zyskowność depozytów przekraczała nawet 4 proc., ale to był czas żniw po depozytowej wojnie z końca 2008 roku. Patrząc dalej wstecz, dopiero lokaty zakładane w listopadzie 2005 roku pozwalały otrzymać choć trochę zbliżony wynik, ok. 2,6 proc. Zakładając lokatę rok później, w listopadzie 2006 roku, można było już tylko stracić.

Żeby sprawdzić potencjalną zyskowność lokat, zakładanych na początku grudnia br., należy posłużyć się prognozowanym wskaźnikiem inflacji. Przy założeniu, że wyniesie on 3,6 proc. r/r, jak przewiduje oficjalna prognoza Grupy Getin Noble Bank, aż 45 proc. dostępnych, rocznych lokat ze stałym oprocentowaniem przyniesie realne straty po opodatkowaniu. Realizacja tej prognozy oznacza, że średni zysk dla całego rynku wyniesie 0,19 proc. i będzie kilkukrotnie niższy niż obecnie.

Polecamy serwis: Kredyty


Źródło: Open Finance, prognoza inflacji za grudzień 2011 r. (3,6 r/r) Getin Noble Bank

Wszystkie z obecnie zakładanych lokat ochroniłyby zdeponowane oszczędności dopiero wówczas, gdyby inflacja w grudniu 2011 roku nie przekroczy 2,1 proc. r/r. Dlatego zamiast liczyć na to, że w rocznym horyzoncie Rada Polityki Pieniężnej istotnie zmniejszy dynamikę wzrostu cen, lepiej zakładać lokaty z oprocentowaniem nie niższym niż 4,45 proc. brutto.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »