reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Które banki proponują najlepsze depozyty?

Które banki proponują najlepsze depozyty?

Rada Polityki Pieniężnej nie wprowadziła jeszcze podwyżki stóp procentowych, a instytucje finansowe mimo to zaczynają ponosić większe koszty, związane z depozytami. Na przełom w tej kwestii trzeba jeszcze poczekać.

W ostatnim miesiącu dziewięć banków zmieniło oprocentowanie depozytów, w tym sześć z nich uatrakcyjniło oferty. Od szczytu wojny o płynność w sektorze bankowym nie było jeszcze tak dobrego miesiąca dla klientów instytucji finansowych. Zmiany nie są jednak na tyle istotne, żeby średnie oprocentowanie najlepszych depozytów odbiegało od poziomów, notowanych w poprzednich miesiącach i przebiegających pod znakiem wyraźnej stabilizacji.


Źródło: Open Finance

Przeczytaj również: Produkty z dzienną kapitalizacją odsetek – przegląd ofert

Najwięcej zmian wprowadził Allianz Bank, który pod koniec listopada podwyższył oprocentowanie większości lokat z co najmniej trzy-miesięcznym terminem zapadalności. Natomiast w pierwszej połowie ubiegłego miesiąca Bank Pocztowy wprowadził do oferty pierwszą lokatę z kapitalizacją dzienną. Półroczny depozyt ze stawką 4,04 proc. w skali roku, od którego nie zostanie pobrany podatek od zysków kapitałowych, sytuuje bank nieznacznie powyżej średniej rynkowej. Kilka dni później również Eurobank uzupełnił ofertę o antybelkowe lokaty. Są to długoterminowe depozyty od 9 do 24 miesięcy. Podobnie postąpił Lukas Bank, oferując nowe, także długoterminowe lokaty z codziennym doliczaniem odsetek i podwyższając oprocentowanie rocznej poliso-lokaty. Niewielkie zmiany zaszły w Getin Banku, który w swoim internetowym oddziale wprowadził dwu-letnią lokatę, też z możliwością ominięcia podatku Belki. Z kolei Kredyt Bank podwyższył oprocentowanie półrocznej polisy lokacyjnej.

Obniżek było znacznie mniej – zostały wprowadzone tylko w trzech bankach. Najbardziej zauważalne cięcia przeprowadził Meritum Bank, obniżając oprocentowanie lokat z kapitalizacją dzienną, a nawet wycofując tego rodzaju kwartalny depozyt z oferty. Mniejsze zmiany zaszły w Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie w połowie listopada dobiegła tamtejsza końca promocja oraz w Polbanku, który ściął stawkę na miesięcznej lokacie.

Zmiany z ostatniego miesiąca nie zdołały wywrócić do góry nogami czołówki najatrakcyjniejszych ofert na rynku. Najlepszą, miesięczną lokatę nadal proponuje Allianz Bank. Depozyty kwartalne, półroczne i roczne zostały zdominowane przez Getin Bank. A najwyższą stawkę dwuletniego depozytu oferuje Meritum Bank.


Źródło: Open Finance, Stan na 3 grudnia 2010 roku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Stabilizacja na rynku depozytów, rozpoczęta jeszcze w trzecim kwartale br., może zostać przedłużona na pierwsze miesiące 2011 r. Mimo, że pojedyncze banki nieznacznie podnoszą stawki, pozostaje to bez istotnego wpływu na cały rynek. Do czasu podjęcia decyzji przez RPP, banki nie będą wykonywać żadnych, istotnych ruchów, a ich reakcja na podwyżkę stóp w Narodowym Banku Polskim przyjdzie z opóźnieniem.

W najbliższych miesiącach należy spodziewać się, że instytucje finansowe będą silnie promować długoterminowe depozyty – już teraz jest to zauważalne. Zebrane w ten sposób środki zagwarantują bankom relatywnie niedrogie finansowanie w perspektywie kolejnych miesięcy. Te z kolei mogą stać pod znakiem zacieśniania polityki monetarnej. Opisywane nastawienie banków widać dopiero od kilku miesięcy, kiedy zaczęło się głośniej mówić o podwyżce stóp. Od tego czasu wyraźnie zarysowała się różnica w oprocentowaniu pomiędzy lokatami o różnych terminach zapadalności.

Oczekując na zmianę oficjalnych stóp procentowych, w celu nadania wyraźnego trendu rynkowi depozytów, należy mieć świadomość tego, że będzie ono zależne nie tylko od decyzji RPP, ale też od największych banków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama