reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Które roczne lokaty dały zyski pomimo inflacji w paźdzerniku 2010

Które roczne lokaty dały zyski pomimo inflacji w paźdzerniku 2010

W październiku inflacja zwiększyła się do 2,8 proc. W rezultacie zaledwie w dwóch bankach zostały osiągnięte zyski powyżej 2 proc. z lokat, założonych rok temu. To istotna zmiana, zwłaszcza że jeszcze dwa miesiące temu co drugi bank osiągał takie wyniki.

Główny Urząd Statystyczny podał do wiadomości, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajduje się na poziomie 2,8 proc. W ujęciu rok do roku oznacza to, że bankowe depozyty, po uwzględnieniu podatku, z trudnością chronią nasze lokaty. Presja inflacyjna sprawia, że niebawem nasze oszczędności mogą zacząć zmniejszać się. Ma to miejsce już w dwóch bankach.


i – lokata internetowa, dz – kapitalizacja dzienna. Lokaty zakładane 6 października 2009 r.

Źródło: Open Finance

Przeczytaj również: Które depozyty bankowe dają jeszcze zarobić

Średnia realna stopa zwrotu z rocznych lokat wyniosła w październiku 1,07 proc., czyli ponad 0,8 pkt proc. mniej niż dwa miesiące temu. Przyczyną jest skokowy wzrost inflacji w ciągu dwóch ostatnich miesięcy, a nie powolnie spadające przed rokiem oprocentowanie depozytów. Realny zysk z najlepszej rocznej lokaty wyniósł 2,29 proc. i był prawie dwa razy mniejszy niż rok temu. Najlepszy wynik osiągnęli klienci Meritum Banku, zaś na drugim miejscu znalazły się osoby, które założyły rok temu lokatę w AIG Banku – zarobiły 2,24 proc. W żadnym innym banku realne zyski nie przekroczyły 2 proc., natomiast najmniej powodów do zadowolenia mają klienci Banku Pekao i Banku Gospodarstwa Krajowego. Obie instytucje nie ochroniły zdeponowanych oszczędności przed inflacją, przynosząc realną stratę odpowiednio na poziomach 0,6 i 0,16 proc.Źródło: Open Finance

Spadająca od trzech miesięcy realna zyskowność rocznych lokat nie oznacza jednak, że październik był kompletnie nieudany dla amatorów bezpiecznego oszczędzania. Co prawda rok temu klienci mogli liczyć na niemal dwukrotnie wyższy zysk, ale to była sytuacja wyjątkowa, która wynikała z wojny depozytowej między bankami. Na tle zysków z lokat zakończonych w październiku 2007 i 2008 r., kiedy najlepsze lokaty dały zarobić ok. 0,35 proc., a większość przyniosła realną stratę, poprzedni miesiąc wciąż wygląda całkiem atrakcyjnie. 

Posługując się oficjalną prognozą inflacji na listopad 2011 r. Grupy Getin Noble Bank można oszacować, które z lokat zakładanych w tym miesiącu nie zdołają uchornić zdeponowanych środków przed inflacją. Jeśli za rok inflacja wyniesie 3,5 proc. r/r, to realne straty mogą przekroczyć nawet 1 proc.


i – lokata internetowa

Źródło: Open Finance, prognoza inflacji za listopad 2011 r. (3,5 r/r) Getin Noble Bank

Polecamy serwis: Inwestycje

Żeby wszystkie z lokat zakładanych w tym miesiącu ochroniły oszczędności, za rok GUS musiałby opublikować wskaźnik inflacji nie wyższy niż 2,1 proc r/r. Jest to sytuacja mało prawdopodobna, dlatego zamiast liczyć na zahamowanie wzrostu cen, lepiej założyć lokatę z oprocentowaniem przekraczającym 4,33 proc. w skali roku. To właśnie ten poziom gwarantuje ochronę oszczędności przy inflacji na poziomie 3,5 proc.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama