Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najkorzystniejsze lokaty antybelkowe – lipiec 2010

Marcin Cieszyński
Ogromną popularnością cieszą się w naszym kraju wszystkie rozwiązania optymalizujące kwestie różnego rodzaju obciążeń podatkowych. Nie inaczej jest w przypadku tzw. podatku Belki, czyli innymi słowy podatku od zysków kapitałowych, tj. podatku od takich odsetek, które zostały wypracowane poprzez oprocentowanie dostępne na przykład na terminowych lokatach bankowych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej dwunastomiesięcznym lokatom z mechanizmem codziennej kapitalizacji odsetek.

Lokaty przyprawiające konkurencję o ból głowy

Naturalna rywalizacja bankowców o przychylność w zainwestowanie w ich właśnie instytucji zgromadzonych oszczędności niemal nie zna granic. Konkurują oni ze sobą w różny sposób – organizują konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, oferują gwarantowany gadżet, a nawet preferencje przy pozostałych produktach bankowych ze swojej oferty (tańszy kredyt gotówkowy itp.). Najpewniejszym jednak sposobem na zachęcenie klientów do skorzystania z usług danego banku jest zaoferowanie najwyższego oprocentowania nieobwarowane w żaden sposób obowiązkiem otwierania konta osobistego, przystąpieniem do programu ubezpieczeniowego lub temu podobnych. Spośród wielu oferowanych aktualnie tzw. „lokat antybelkowych” z umownym 12-miesięcznym okresem zdeponowania środków na szczególną uwagę zasługują:

  • „Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną” Meritum Banku, która udostępnia swoim klientom całkowicie obsługiwaną przez Internet lokatę z oprocentowaniem wysokości 5,10%, odpowiadającej oprocentowaniu 6,46%. Kwota lokaty może się mieścić w przedziale od 3 000 do 10 000zł. Nie ma ograniczenia co do maksymalnej ilości zakładanych lokat;
  • „Lokata z codziennymi odsetkami” Getin Noble Banku, gdzie oferowane jest oprocentowanie w wysokości 5,02%, co odpowiada oprocentowaniu w wysokości 6,2% dla lokaty obciążonej koniecznością odprowadzenia podatku. Produkt charakteryzuje się tym, że możliwe jest założenie dowolnej liczby lokat, minimalna kwota inwestycji to już 1 000zł, zaś maksymalny pułap lokaty umożliwiający skorzystanie z korzyści podatkowej to 14 000zł;
  • „FM Lokata w PLN z kapitalizacją codzienną” w FM Banku oferuje klientom oprocentowanie rzędu 5%, co odpowiada 6,33% „standardowej” rocznej lokaty. Minimalna kwota inwestycji to 3 000zł, zaś maksymalna do 15 000zł. Przez Internet można założyć dowolna liczbę tego rodzaju lokat;
  • „Lokata Pracowita” banku BPH oferuje oprocentowanie rzędu 4,8%, tj. odpowiadające 6,07% „zwykłej lokaty 12M”. Można w jej ramach zainwestować kwotę od 1 000 do 10 000zł;
  • „Lokata Zyskowna” Raiffeisen Bank Polska umożliwia uzyskanie oprocentowania na poziomie 4,05%, tj. odpowiednika lokaty z kapitalizacją na koniec okresu umownego w wysokości 5%.

Klasyczna lokata 5,7% na 12 miesięcy! Sprawdź szczegóły!

Haczyki, czyli słabsze strony ofert

Tzw. „lokaty antybelkowe” wydaje się, że są niemal skazane na sukces. Jednak bardziej wnikliwa analiza parametrów produktowych pozwala ostudzić nieco rozpalone głowy rzeszy klientów, która byłaby potencjalnie zainteresowana skorzystaniem z danej propozycji. Najmniej ciekawe z punktu widzenia klienta znajdują swoje odzwierciedlenie w następujących cechach produktu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • W sytuacji, gdy posiadacz lokaty w Meritum Banku zechce zerwać umowę przed końcem jej trwania zmuszony będzie uiścić opłatę w wysokości 50zł (nie więcej niż suma zgromadzonych dotychczas odsetek);
  • Dla lokaty Getin Noble Banku obowiązuje zapis w Taryfie traktujący o tym, że klient w sytuacji gdy nie wykona swojego obowiązku, tj. nie poinformuje banku o zmianie danych adresowych i bank będzie musiał powziąć tą czynność sam zainkasuje od klienta opłatę w wysokości – uwaga – 49,99zł!
  • Przedterminowe zerwanie lokaty w banku BPH wiązać się będzie dla klienta z naliczeniem jedynie 10% należnych mu za dany okres odsetek;
  • Chcąc założyć lokatę w FM Banku spotka nas niemiłe rozczarowanie, gdyż okaże się, że w placówce założyć można maksymalnie 10 lokat (przez Internet brak limitu…), jeszcze większy smutek wykaże klient jak dowie się, że za wcześniejsze zerwanie umowy lokaty bank zainkasuje opłatę w wysokości – uwaga - aż 100 zł;
  • Aby skorzystać z oferty lokaty z dzienna kapitalizacją odsetek w Raiffeisen Bank Polska należy być posiadaczem konta osobistego w tym banku.

Którą lokatę wybrać? Porównaj wszystkie lokaty w 1 miejscu!

Codziennie zysk – to tygryski lubią najbardziej

Propozycja ofert terminowych lokat bankowych z codzienną kapitalizacją odsetek nie pozostaje bez echa dla klientów. Są to bardzo korzystne rozwiązania dla obu biznesowych stron. Z jednej klient inkasuje wyższe odsetki od zdeponowanego kapitału (unikając przykrego obowiązku dzielenie się zyskiem od lokaty z fiskusem), z drugiej zaś bank proponuje standardowe warunki, jednak ich opakowanie (a jak wiemy marketing dźwignią handlu!) sprawia, że jest to towar ekskluzywny (jednocześnie dostępny niemal dla każdego – wystarczy dysponować odpowiednią, zazwyczaj niewygórowaną sumą). Szkoda tylko, można by rzec, że największy bank detaliczny działający w Polsce, tj. PKO Bank Polski nie ma w swojej ofercie produktu z tak skonstruowaną opcją naliczania odsetek. Jednak akurat w tym przypadku nie ma się temu faktowi co dziwić – wszakże wciąż największym udziałowcem pozostaje Skarb Państwa, który jest żywo zainteresowany tym, ażeby strumień środków pochodzących z podatków był jak największy. A wiadomo banki, działające w imieniu klientów nie należą do złych płatników. Czekamy jeszcze na większe spektrum poliso lokat z mechanizmem codziennej kapitalizacji – może w ten sposób banki współpracując z towarzystwami ubezpieczeniowymi zaoferują jeszcze korzystniejsze warunki? Kto wie, zobaczymy i o szczegółach będziemy na bieżąco informowali. Póki co cieszmy się tym, co mamy, a że jest w czym wybierać, więc klient może być usatysfakcjonowany!

Sprawdź teraz oprocentowanie najlepszych kont oszczędnościowych!

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 m2 - do dwóch kondygnacji - bez pozwolenia na budowę

    29 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m2, będzie możliwa na podstawie tej samej procedury, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – jedynie na podstawie zgłoszenia. Jakie inne zmiany przepisów zajdą w Prawie budowlanym?

    Premier chce ograniczyć napływ ukraińskiego zboża

    Wypracowanie odpowiednich zasad, które będą pozwalały na ograniczenie napływu ukraińskiego zboża do Polski, ma przygotować wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

    Analiza: Jakie trendy sprzedaży konsumenckiej w 2023 roku?

    Pomimo słabych perspektyw ekonomicznych, branża retail i e-commerce gwałtownie inwestuje w narzędzia Customer Experience (CX), aby zapewnić bardziej interaktywną oraz ujednoliconą obsługę klientów i dzięki temu zwiększyć przychody wynikające z posiadania lojalnych klientów. Ta strategia ma zapewnić firmom handlowym przewagę na konkurencją w coraz bardziej wymagających czasach.

    Polskie firmy najlepsze w Europie w zarządzaniu płacami

    Polskie firmy są najlepiej przygotowane do zarządzania płacami w Europie i zajmują pierwsze miejsce w Payroll Proficiency Index. Rodzime przedsiębiorstwa uzyskały aż 71,7 proc. w biegłości w zarządzaniu listami płac, wyprzedając tym samym firmy z Norwegii (71,2 proc.), Hiszpanii (70,5 proc.) i Irlandii (68,15 proc.). 

    Włączony silnik w garażu to potężne zagrożenie

    Włączony silnik w garażu jest zdecydowanie jednym z tych błędów, których należy się wystrzegać. Szczególnie jeżeli garaż nie ma wentylacji.

    NBP: w IV kwartale 2022 r. oddano do użytku rekordową liczbę mieszkań. Ile?

    W ostatnim kwartale 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę nowych mieszkań - poinformował w opublikowanym w środę 29 marca 2023 raporcie Narodowy Bank Polski. Ich liczba jest wyższa o blisko 24,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. 

    Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego? To pytanie, które zadawać sobie mogą nabywcy. Poszukajmy odpowiedzi.

    Kiedy koniec diesla w Polsce? Nie tylko diesla zresztą. To dziś ważne pytanie.

    Kiedy koniec diesla w Polsce? Spada udział diesli wśród pojazdów osobowych. A przecież dużymi krokami zbliża się zakaz sprzedaży aut spalinowych.

    Rodzinny sedan Nissana. Odpowiedź na współczesny styl życia

    Rodzinny sedan Nissana to nic innego jak koncept Contemporary Lifestyle Vehicle. Auto bazuje na kultowym modelu Skyline.

    Kia EV9. Premiera 7-miejscowego, elektrycznego SUV-a z Korei

    Kia EV9. Premiera zdradziła wiele szczegółów dotyczących nowego elektrycznego SUV-a. Niektóre z funkcji pojazdu brzmią naprawdę imponująco.

    Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Będziecie zaskoczeni!

    Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Japończycy mają się czym pochwalić. Szczególnie że mówimy tylko o jednej generacji auta i 7 latach obecności na rynku.

    Polska głosowała przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych

    Polska głosowała przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 roku - napisała we wtorek na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wyraziła ponadto przekonanie, że w 2026 r. plany w tym zakresie zostaną zweryfikowane.

    UE: Polska głosowała przeciwko przedłużeniu o 12 miesięcy środków nadzwyczajnych mających ograniczyć zapotrzebowanie na gaz

    Podczas wtorkowego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych w rządach swoich krajów za kwestie energetyki Polska głosowała przeciwko przedłużeniu o 12 miesięcy środków nadzwyczajnych mających ograniczyć zapotrzebowanie na gaz - poinformowała dziennikarzy minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

    Jak zatrzymać klienta w czasach recesji?

    Ostatnie informacje GUS-u nt. sprzedaży detalicznej potwierdzają pogłębienie recesji konsumenckiej. Odnotowano kolejne spadki zarówno rok do roku (5%), jak i w stosunku do poprzedniego miesiąca (3,6%). Szczególnie więc teraz – gdy zmagamy się z rosnącym kosztem utrzymania biznesu i spadkiem popytu na niektóre towary i usługi – marki potrzebują przemyślanych rozwiązań, które pomogą przyciągnąć konsumenta. Czego natomiast on oczekuje od firm i z jakim typem klienta mamy obecnie do czynienia?

    Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach. Nowy pomysł UE

    Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach i znowelizowane rozporządzenie AFIR toruje drogę dla elektrycznych napędów.

    Pozytywnie zbuntowana

    Teorie zarządzania to modele bez gwarancji sukcesu. Dlaczego,? A to dlatego, że podejmując się działalności gospodarczej, nie zastanawiamy się w jakim stylu będziemy zarządzać. To my przedsiębiorcy tworzymy biznes i my kreujemy udane lub czasami mniej udane kryteria kierowania firmą. Szczególnie ważne to, jakimi szefami jest się w firmach, które nie są ogromnymi, globalnymi korporacjami, traktującymi anonimowo swoich pracowników, będących jedynie numerkami w Excelu. 

    Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. Nowy plan rozwoju marki

    Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. To efekt ogłoszenia trzyletniego średniookresowego planu na lata fiskalne 2023-2025 "Challenge 2025".

    Wynalazek pod ochroną, czyli po co firmom patent i jak go zdobyć

    Do Urzędu Patentowego RP rokrocznie wpływa ponad 4 tys. wniosków o udzielenie patentu na wynalazek. Najwięcej, bo blisko połowa zgłoszeń pochodzi od podmiotów sektora gospodarki. Drugie wysokie miejsce zajmują wnioski o ochronę patentową składane przez szkoły wyższe i to one najczęściej, bo w 70 proc. przypadków, rozpatrywane są pozytywnie. Dla porównania, firmom patent udzielany jest średnio na co drugi zgłoszony wynalazek. Jak wskazują specjaliści od ochrony własności intelektualnej ta statystyka mogłaby wyglądać lepiej, gdyby zgłaszający korzystali z profesjonalnego wsparcia i odpowiednio opisywali swoje rozwiązania. Oto przykłady dobrych praktyk oraz wskazówki, gdzie polskie firmy mogą zasięgnąć doradztwa, aby właściwie chronić swoje nowatorskie projekty.

    Ceny mieszkań w lutym 2023. Raport

    W ostatnich miesiącach obserwujemy nieustanne zmiany cen mieszkań. W listopadzie spadły, w grudniu wzrosły, w styczniu ponowie spadły. A co działo się z cenami mieszkań w lutym? Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych? Czy złagodzenie przez KNF Rekomendacji S obudziło rynek kredytów? I jak na rynek wpłynie zapowiadany Kredyt 2 procent?

    Na jakie dofinansowanie do pomp ciepła i fotowoltaiki możemy liczyć w 2023 r.?

    Dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę. Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej. 

    Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

    Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna? Dostosowanie typu opon do sezonu to kwestia bezpieczeństwa. Więcej na ten temat w naszym tekście.

    Niebezpieczny kierowca, czyli jaki? Oto opinia Polaków

    Niebezpieczny kierowca? Dziś przedstawimy opinie Polaków na ten temat i dane wynikające ze statystyk policyjnych.

    Toyota Prius 2023. Rezerwacje na nową hybrydę ruszyły

    Toyota Prius 2023 to nowa hybryda plug-in z Japonii. Właśnie wystartowały w Polsce rezerwacje na model. Na razie to jedynie rezerwacje online.

    Straty w branży chemicznej w 2022 r.

    Branża farb dekoracyjnych w 2022 r. zanotowała minimalny spadek. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych – stanowiących największy segment rynku – zmalała r/r o 3,4%, do 2,32 mld PLN w 2022 r*. W roku 2021 dynamika wynosiła 3,2% na plus.

    Jak kontrolować finanse firmy, gdy gospodarka hamuje?

    Płynność finansowa świadczy o zdolności przedsiębiorstwa do spłaty bieżących zobowiązań, dokonywania zakupów i korzystania z usług. Zachowanie jej na optymalnym poziomie definiuje właściwe zarządzanie firmą. Pozwala między innymi uniknąć zatorów płatniczych oraz skupić się na rozwoju biznesu. Wyzwaniem dla wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości, jest spowolnienie gospodarcze, które potwierdzają najnowsze dane GUS.