Kategorie

Najkorzystniejsze lokaty antybelkowe – lipiec 2010

Marcin Cieszyński
Ogromną popularnością cieszą się w naszym kraju wszystkie rozwiązania optymalizujące kwestie różnego rodzaju obciążeń podatkowych. Nie inaczej jest w przypadku tzw. podatku Belki, czyli innymi słowy podatku od zysków kapitałowych, tj. podatku od takich odsetek, które zostały wypracowane poprzez oprocentowanie dostępne na przykład na terminowych lokatach bankowych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej dwunastomiesięcznym lokatom z mechanizmem codziennej kapitalizacji odsetek.

Lokaty przyprawiające konkurencję o ból głowy

Naturalna rywalizacja bankowców o przychylność w zainwestowanie w ich właśnie instytucji zgromadzonych oszczędności niemal nie zna granic. Konkurują oni ze sobą w różny sposób – organizują konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, oferują gwarantowany gadżet, a nawet preferencje przy pozostałych produktach bankowych ze swojej oferty (tańszy kredyt gotówkowy itp.). Najpewniejszym jednak sposobem na zachęcenie klientów do skorzystania z usług danego banku jest zaoferowanie najwyższego oprocentowania nieobwarowane w żaden sposób obowiązkiem otwierania konta osobistego, przystąpieniem do programu ubezpieczeniowego lub temu podobnych. Spośród wielu oferowanych aktualnie tzw. „lokat antybelkowych” z umownym 12-miesięcznym okresem zdeponowania środków na szczególną uwagę zasługują:

 • „Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną” Meritum Banku, która udostępnia swoim klientom całkowicie obsługiwaną przez Internet lokatę z oprocentowaniem wysokości 5,10%, odpowiadającej oprocentowaniu 6,46%. Kwota lokaty może się mieścić w przedziale od 3 000 do 10 000zł. Nie ma ograniczenia co do maksymalnej ilości zakładanych lokat;
 • „Lokata z codziennymi odsetkami” Getin Noble Banku, gdzie oferowane jest oprocentowanie w wysokości 5,02%, co odpowiada oprocentowaniu w wysokości 6,2% dla lokaty obciążonej koniecznością odprowadzenia podatku. Produkt charakteryzuje się tym, że możliwe jest założenie dowolnej liczby lokat, minimalna kwota inwestycji to już 1 000zł, zaś maksymalny pułap lokaty umożliwiający skorzystanie z korzyści podatkowej to 14 000zł;
 • „FM Lokata w PLN z kapitalizacją codzienną” w FM Banku oferuje klientom oprocentowanie rzędu 5%, co odpowiada 6,33% „standardowej” rocznej lokaty. Minimalna kwota inwestycji to 3 000zł, zaś maksymalna do 15 000zł. Przez Internet można założyć dowolna liczbę tego rodzaju lokat;
 • „Lokata Pracowita” banku BPH oferuje oprocentowanie rzędu 4,8%, tj. odpowiadające 6,07% „zwykłej lokaty 12M”. Można w jej ramach zainwestować kwotę od 1 000 do 10 000zł;
 • „Lokata Zyskowna” Raiffeisen Bank Polska umożliwia uzyskanie oprocentowania na poziomie 4,05%, tj. odpowiednika lokaty z kapitalizacją na koniec okresu umownego w wysokości 5%.

Klasyczna lokata 5,7% na 12 miesięcy! Sprawdź szczegóły!

Haczyki, czyli słabsze strony ofert

Tzw. „lokaty antybelkowe” wydaje się, że są niemal skazane na sukces. Jednak bardziej wnikliwa analiza parametrów produktowych pozwala ostudzić nieco rozpalone głowy rzeszy klientów, która byłaby potencjalnie zainteresowana skorzystaniem z danej propozycji. Najmniej ciekawe z punktu widzenia klienta znajdują swoje odzwierciedlenie w następujących cechach produktu:

 • W sytuacji, gdy posiadacz lokaty w Meritum Banku zechce zerwać umowę przed końcem jej trwania zmuszony będzie uiścić opłatę w wysokości 50zł (nie więcej niż suma zgromadzonych dotychczas odsetek);
 • Dla lokaty Getin Noble Banku obowiązuje zapis w Taryfie traktujący o tym, że klient w sytuacji gdy nie wykona swojego obowiązku, tj. nie poinformuje banku o zmianie danych adresowych i bank będzie musiał powziąć tą czynność sam zainkasuje od klienta opłatę w wysokości – uwaga – 49,99zł!
 • Przedterminowe zerwanie lokaty w banku BPH wiązać się będzie dla klienta z naliczeniem jedynie 10% należnych mu za dany okres odsetek;
 • Chcąc założyć lokatę w FM Banku spotka nas niemiłe rozczarowanie, gdyż okaże się, że w placówce założyć można maksymalnie 10 lokat (przez Internet brak limitu…), jeszcze większy smutek wykaże klient jak dowie się, że za wcześniejsze zerwanie umowy lokaty bank zainkasuje opłatę w wysokości – uwaga - aż 100 zł;
 • Aby skorzystać z oferty lokaty z dzienna kapitalizacją odsetek w Raiffeisen Bank Polska należy być posiadaczem konta osobistego w tym banku.

Którą lokatę wybrać? Porównaj wszystkie lokaty w 1 miejscu!

Codziennie zysk – to tygryski lubią najbardziej

Propozycja ofert terminowych lokat bankowych z codzienną kapitalizacją odsetek nie pozostaje bez echa dla klientów. Są to bardzo korzystne rozwiązania dla obu biznesowych stron. Z jednej klient inkasuje wyższe odsetki od zdeponowanego kapitału (unikając przykrego obowiązku dzielenie się zyskiem od lokaty z fiskusem), z drugiej zaś bank proponuje standardowe warunki, jednak ich opakowanie (a jak wiemy marketing dźwignią handlu!) sprawia, że jest to towar ekskluzywny (jednocześnie dostępny niemal dla każdego – wystarczy dysponować odpowiednią, zazwyczaj niewygórowaną sumą). Szkoda tylko, można by rzec, że największy bank detaliczny działający w Polsce, tj. PKO Bank Polski nie ma w swojej ofercie produktu z tak skonstruowaną opcją naliczania odsetek. Jednak akurat w tym przypadku nie ma się temu faktowi co dziwić – wszakże wciąż największym udziałowcem pozostaje Skarb Państwa, który jest żywo zainteresowany tym, ażeby strumień środków pochodzących z podatków był jak największy. A wiadomo banki, działające w imieniu klientów nie należą do złych płatników. Czekamy jeszcze na większe spektrum poliso lokat z mechanizmem codziennej kapitalizacji – może w ten sposób banki współpracując z towarzystwami ubezpieczeniowymi zaoferują jeszcze korzystniejsze warunki? Kto wie, zobaczymy i o szczegółach będziemy na bieżąco informowali. Póki co cieszmy się tym, co mamy, a że jest w czym wybierać, więc klient może być usatysfakcjonowany!

Sprawdź teraz oprocentowanie najlepszych kont oszczędnościowych!

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce - nabór wniosków

  Celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze badań nad sztuczną inteligencją i wykorzystaniem ich wyników w praktyce poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie sztucznej inteligencji, prowadzące do wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek.

  Pracownicy nie chcą wracać do biur

  Ponad 70% pracowników zdalnych i 60% pracowników hybrydowych zadeklarowało, że nie czuje się gotowych na powrót do pracy w biurze. Jednak aż 70% zapytanych firm planuje powrót do pracy stacjonarnej jeszcze w 2021 roku. Czym pracodawcy chcą zachęcić do powrotów? Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy?

  Czy paragon w formie faktury uproszczonej tylko z NIP nabywcy jest dowodem księgowym

  Jesteśmy jednostką budżetową (szkoła podstawowa). Czy mogę przyjąć paragon w formie faktury uproszczonej w kwocie 409 zł, gdzie nie ma nabywcy ani odbiorcy, jest tylko NIP nabywcy? Czy pracownik może zapłacić za fakturę vat swoją osobistą kartą płatniczą?

  Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownika palącego papierosy w niedozwolonym miejscu

  Czy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który nie przestrzega regulaminu pracy poprzez palenie papierosów w niedozwolonym miejscu, pomimo iż zostało wyznaczone specjalne miejsce w firmie przeznaczone do tego celu?

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Czy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych?

  Spory z kontrahentami mogą nie zakończyć się na wezwaniu do zapłaty i konieczne będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zapłatę. Jeżeli zaległość z otrzymaniem pieniędzy z przeterminowanej faktury jest dla firmy dotkliwa, zwłaszcza w przypadku młodych przedsiębiorstw, samo poniesienie kosztów sądowych może okazać się blokadą w dochodzeniu należności. Można usłyszeć, że osoby w trudnej sytuacji majątkowej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Czy firmy także mogą liczyć na takie udogodnienie? Pytanie to jest o tyle aktualne, że wobec pandemii, wcześniejszych lockdownów oraz ograniczeń sytuacja majątkowa wielu firm znacznie się pogorszyła.

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Pozytywne tendencje w eksporcie artykułów rolno-spożywczych

  Eksport artykułów rolno-spożywczych. Od stycznia do lipca 2021 r. wartość eksportu ogółem polskich towarów rolno-spożywczych wzrosła o 5,2%, do 20,5 mld EUR, w porównaniu z tym samym okresem roku 2020 - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.