REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking lokat bankowych - lipiec 2010

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Banki w ciągu ostatnich kilku tygodni wykazywały mniejszą chęć do zmian wysokości odsetek lokat bankowych. Wynikiem tego, tendencje do ich obniżania i podwyższania były zrównoważone - dwa mniejsze banki zdecydowały się na obniżki, dwa większe zwiększyły atrakcyjność swej oferty. Można więc się odczuć wyczekiwanie na to, jak zmieniać się będzie sytuacja na rynku w najbliższych miesiącach.

Niewielkie zmiany oprocentowania

REKLAMA

Banki wyhamowały widoczną od kilku miesięcy tendencję obniżania oprocentowania lokat. Wspomniana równowaga panująca w ciągu ostatnich czterech tygodni raczej nie będzie zbyt długotrwała. Być może jeszcze przez najbliższe dwa miesiące nie należy się spodziewać zdecydowanych działań ze strony banków. Po wakacjach ruch powinien być nieco większy. Pewne symptomy skłaniają do przypuszczenia, że może to być ruch w górę. Po pierwsze, w czerwcu dość nieoczekiwanie mieliśmy do czynienia z podwyższeniem tempa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Poszły one w górę o 2,3 proc., podczas gdy powszechnie spodziewano się, że zwyżka sięgnie 2,1 proc. W maju inflacja wyniosła 2,2 proc. Tendencja spadkowa została więc wyhamowana, a o nie tak dawnych jeszcze prognozach, że jej poziom może latem spaść do 1-1,5 proc., można z pewnością już zapomnieć. Wzrost inflacji z jednej strony powoduje zmniejszenie się realnej atrakcyjności lokat bankowych, z drugiej zaś przybliża perspektywę podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Po drugie, chęć banków do udzielania kredytów wyraźnie się zwiększa. Jednym z elementów zaostrzania polityki pieniężnej może być zaś ograniczanie przez bank centralny ilości wolnych środków w systemie bankowym. To może wpłynąć na wzrost rynkowych stóp procentowych, może też skłonić banki do pozyskiwania pieniędzy od klientów. Coraz głośniej mówi się, że Rada może zacząć zastanawiać się nad podwyżką stóp już we wrześniu. Na razie rynkowy koszt pieniądza trzyma się na dość stabilnym poziomie już od kilku miesięcy. Stawka WIBOR na 3 miesiące stabilizuje się na poziomie około 3,6 proc., zaś na 6 miesięcy w okolicach 3,8 proc. Z pewnością nie należy się spodziewać ich spadku.

Zobacz również: Warto wiedzieć

REKLAMA

W naszym zestawieniu, obejmującym lokaty o minimalnej wartości 1 tys. zł, którym nie towarzyszą żadne promocje ani specjalne warunki, w ciągu ostatnich czterech tygodni nie zaszły żadne zmiany na pozycji liderów w poszczególnych kategoriach. Na obniżenie oprocentowania lokat w złotych zdecydowały się jedynie Eurobank i Meritum Bank, a więc mniejsze banki, zajmujące miejsca w środkowej stawce naszego rankingu. Z kolei Millennium i AIG Bank postanowiły zwiększyć atrakcyjność swojej oferty. W przypadku tego pierwszego, zmiana dotyczy lokat w złotych na wszystkie terminy poza 1-miesięcznymi i 36-miesięcznymi. AIG zdecydował się także podwyższyć odsetki od tych najdłuższych lokat, a więc 24- i 36-miesięcznych.

W przypadku lokat walutowych tradycyjnie już zmian było bardzo niewiele. Z lokaty 1-miesięcznej w euro, oprocentowanej na 1 proc. zrezygnował Kredyt Bank. Odsetki z lokaty 6-miesięcznej zredukował z 2,5 do 1,4 proc. Bank Millennium podwyższył oprocentowanie lokat 3-, 6- i 12- miesięcznych w funtach brytyjskich oraz 1-,3- i 6-miesięcznych w dolarach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Na rynku lokat międzybankowych mamy chwilowo mniejszy ruch. Większych zmian w oprocentowaniu należy się spodziewać po wakacjach. Na razie na niekorzyść oszczędzających w bankach działa nieco wyższa, niż się spodziewano inflacja, uszczuplając realny zysk z odsetek. Na horyzoncie znów pojawia się możliwość podwyższenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Ale to może nastąpić najwcześniej jesienią.

Polecamy także: ABC inwestowania

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.
//g6.infor.pl/p/_files/98000/ranking_lokat_bankowych_gold_finance_lipiec_2010_43498.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Ranking lokat bankowych VII 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA