REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego za niecałe pół roku banki wycofają oferty z lokatami antypodatkowymi?

Michał Sadrak
Ministerstwo Finansów wypowiedziało wojnę tzw. depozytom antybelkowym.
Ministerstwo Finansów wypowiedziało wojnę tzw. depozytom antybelkowym.

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz, dlaczego już za cztery i pół miesiąca banki mogą wycofać się z prowadzenia lokat z dzienną kapitalizacją odsetek? Prawdopodobnie zmienią się zasady naliczania podatku od depozytów bankowych. Zdaniem ekspertów przynajmniej 27 instytucji finansowych zmieni swoją ofertę, a podatek będzie odprowadzany nawet od niewielkich kwot, przechowywanych na niskooprocentowanych ROR-ach.

REKLAMA

Od początku lipca br. zmianie ma ulec zasada zaokrągleń, określona w ordynacji podatkowej. Nowe podejście Ministerstwa Finansów spowoduje, że podstawa opodatkowania i sam podatek będą zaokrąglane już nie do jednego złotego, a do jednego grosza. Zatem zniknie możliwość ominięcia podatku, kiedy naliczone odsetki będą niższe niż 2,5 zł. Działanie to ma za zadanie ukrócić rosnącą popularność depozytów z kapitalizacją dzienną, które powodują uszczuplenie przychodów fiskusa. Ministerstwo Finansów szacuje, że już dziś udział lokat antypodatkowych w całkowitej sumie depozytów gospodarstw domowych wynosi ok. 13 proc., co opiewa na wartość ok. 55 mld zł. Ta kwota nadal powinna rosnąć.

REKLAMA

Mechanizm omijania podatku jako sposób na zwiększenie atrakcyjności depozytów zaczął być stosowany jeszcze pod koniec 2008 r., choć na popularności zaczął zyskiwać w drugiej połowie 2009 r. Zdecydowana większość instytucji rozszerzyła oferty o antypodatkowe rozwiązania dopiero w ubiegłym roku. W efekcie klienci znajdą dziś produkty oszczędnościowe, które pomagają ominąć podatek Belki, przynajmniej w w 27 bankach. A to oznacza, że te same instytucje niebawem będą zmuszone uszczuplić swoją ofertę, ponieważ antypodatkowe produkty przestaną spełniać swoją rolę.

Przeczytaj również: Jakie produkty bankowe zostały stworzone specjalnie dla seniorów?

REKLAMA

Wydaje się, że chęć maksymalizacji zysku spowoduje poszukiwanie kolejnych, antybelkowych rozwiązań. Tych jednak banków nie znajdziemy wiele, gdyż popularne kiedyś poliso-lokaty dziś oferują zyski na poziomie przeciętnych lokat. Na ich powrót też nie ma co liczyć, ponieważ udział lokat opakowanych w ubezpieczenie w portfelach firm ubezpieczeniowych już teraz jest wysoki. To z kolei powoduje, że mało który ubezpieczyciel mógłby sobie pozwolić na ich dalszy wzrost. Szczególnie w okresie przygotowawczym do wdrożenia unijnej dyrektywy, która zmienia wymagania kapitałowe.

Zmiana zasad zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku z pewnością wywoła obawę banków o odpływ części zdeponowanych środków oraz ich mniejszy przyrost. Co prawda na razie sektor bankowy nie powinien narzekać na brak płynności, ale rosnące stopy powodują, że banki wydłużają swój horyzont finansowania. Tym samym najbardziej bolesne będzie wycofanie lokat długoterminowych, które są teraz najwyżej oprocentowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Inwestycje

Obecnie najpewniejsze jest to, że zyskają te instytucje finansowe, które oferują wysokie oprocentowanie tradycyjnych lokat, gdzie kapitalizacja odbywa się pod koniec okresu rozliczeniowego. Świadomi klienci, czyli głównie tacy, którzy korzystają z antybelkowych depozytów, będą poszukiwać wysoko oprocentowanych lokat tradycyjnych. Na tej podstawie możemy oczekiwać, że w tych bankach, które teraz stawiają na antybelki, będzie rosło oprocentowanie długoterminowych lokat. Zjawisko to nastąpi prawdopodobnie również ze względu na wzrost stóp procentowych. Jednak klienci, dla których nie jest to wystarczający argument do pozostawienia oszczędności w banku, mogą także spodziewać się umiarkowanej ofensywy na polu pozostałych produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych. Tutaj pojawia możliwość zwiększenia sprzedaży produktów strukturyzowanych, funduszy inwestycyjnych oraz produktów regularnego oszczędzania przez instytucje finansowe.

Przedstawione przez Ministerstwo Finansów założenia powodują, że po wejściu ustawy klienci mogą wykazywać mniejsze chęci do lokowania oszczędności w bankach. Konieczność zapłacenia podatku dosięgnie niemal wszystkich. Oczywiście najbardziej ucierpią konsumenci, którzy korzystają z lokat i kont oszczędnościowych z codzienną kapitalizacją. Zmiana zasad zaokrąglania nie pozostanie również bez wpływu na posiadaczy ROR-ów. W tym przypadku nawet przy niemal zerowym oprocentowaniu i niskim wkładzie własnym trzeba będzie liczyć się z pobraniem podatku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA