reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Dlaczego za niecałe pół roku banki wycofają oferty z lokatami antypodatkowymi?

Dlaczego za niecałe pół roku banki wycofają oferty z lokatami antypodatkowymi?

Czy wiesz, dlaczego już za cztery i pół miesiąca banki mogą wycofać się z prowadzenia lokat z dzienną kapitalizacją odsetek? Prawdopodobnie zmienią się zasady naliczania podatku od depozytów bankowych. Zdaniem ekspertów przynajmniej 27 instytucji finansowych zmieni swoją ofertę, a podatek będzie odprowadzany nawet od niewielkich kwot, przechowywanych na niskooprocentowanych ROR-ach.

Od początku lipca br. zmianie ma ulec zasada zaokrągleń, określona w ordynacji podatkowej. Nowe podejście Ministerstwa Finansów spowoduje, że podstawa opodatkowania i sam podatek będą zaokrąglane już nie do jednego złotego, a do jednego grosza. Zatem zniknie możliwość ominięcia podatku, kiedy naliczone odsetki będą niższe niż 2,5 zł. Działanie to ma za zadanie ukrócić rosnącą popularność depozytów z kapitalizacją dzienną, które powodują uszczuplenie przychodów fiskusa. Ministerstwo Finansów szacuje, że już dziś udział lokat antypodatkowych w całkowitej sumie depozytów gospodarstw domowych wynosi ok. 13 proc., co opiewa na wartość ok. 55 mld zł. Ta kwota nadal powinna rosnąć.

Mechanizm omijania podatku jako sposób na zwiększenie atrakcyjności depozytów zaczął być stosowany jeszcze pod koniec 2008 r., choć na popularności zaczął zyskiwać w drugiej połowie 2009 r. Zdecydowana większość instytucji rozszerzyła oferty o antypodatkowe rozwiązania dopiero w ubiegłym roku. W efekcie klienci znajdą dziś produkty oszczędnościowe, które pomagają ominąć podatek Belki, przynajmniej w w 27 bankach. A to oznacza, że te same instytucje niebawem będą zmuszone uszczuplić swoją ofertę, ponieważ antypodatkowe produkty przestaną spełniać swoją rolę.

Przeczytaj również: Jakie produkty bankowe zostały stworzone specjalnie dla seniorów?

Wydaje się, że chęć maksymalizacji zysku spowoduje poszukiwanie kolejnych, antybelkowych rozwiązań. Tych jednak banków nie znajdziemy wiele, gdyż popularne kiedyś poliso-lokaty dziś oferują zyski na poziomie przeciętnych lokat. Na ich powrót też nie ma co liczyć, ponieważ udział lokat opakowanych w ubezpieczenie w portfelach firm ubezpieczeniowych już teraz jest wysoki. To z kolei powoduje, że mało który ubezpieczyciel mógłby sobie pozwolić na ich dalszy wzrost. Szczególnie w okresie przygotowawczym do wdrożenia unijnej dyrektywy, która zmienia wymagania kapitałowe.

Zmiana zasad zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku z pewnością wywoła obawę banków o odpływ części zdeponowanych środków oraz ich mniejszy przyrost. Co prawda na razie sektor bankowy nie powinien narzekać na brak płynności, ale rosnące stopy powodują, że banki wydłużają swój horyzont finansowania. Tym samym najbardziej bolesne będzie wycofanie lokat długoterminowych, które są teraz najwyżej oprocentowane.

Polecamy serwis: Inwestycje

Obecnie najpewniejsze jest to, że zyskają te instytucje finansowe, które oferują wysokie oprocentowanie tradycyjnych lokat, gdzie kapitalizacja odbywa się pod koniec okresu rozliczeniowego. Świadomi klienci, czyli głównie tacy, którzy korzystają z antybelkowych depozytów, będą poszukiwać wysoko oprocentowanych lokat tradycyjnych. Na tej podstawie możemy oczekiwać, że w tych bankach, które teraz stawiają na antybelki, będzie rosło oprocentowanie długoterminowych lokat. Zjawisko to nastąpi prawdopodobnie również ze względu na wzrost stóp procentowych. Jednak klienci, dla których nie jest to wystarczający argument do pozostawienia oszczędności w banku, mogą także spodziewać się umiarkowanej ofensywy na polu pozostałych produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych. Tutaj pojawia możliwość zwiększenia sprzedaży produktów strukturyzowanych, funduszy inwestycyjnych oraz produktów regularnego oszczędzania przez instytucje finansowe.

Przedstawione przez Ministerstwo Finansów założenia powodują, że po wejściu ustawy klienci mogą wykazywać mniejsze chęci do lokowania oszczędności w bankach. Konieczność zapłacenia podatku dosięgnie niemal wszystkich. Oczywiście najbardziej ucierpią konsumenci, którzy korzystają z lokat i kont oszczędnościowych z codzienną kapitalizacją. Zmiana zasad zaokrąglania nie pozostanie również bez wpływu na posiadaczy ROR-ów. W tym przypadku nawet przy niemal zerowym oprocentowaniu i niskim wkładzie własnym trzeba będzie liczyć się z pobraniem podatku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama