Kategorie

Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Michał Sadrak
Oferty lokat w większości zostały zmodyfikowane w sposób zniechęcający klientów banków do korzystania z depozytów.
Banki wykazują się coraz większą aktywnością w sferze lokat. Podwyżka stóp procentowych o 25 pb. i plany Ministerstwa Finansów, związane z nową ordynacją podatkową, działają na instytucje finansowe dopingująco – podkreślają eksperci. Jakie zmiany zaszły na rynku depozytów?
Reklama

Marzec oraz pierwsze dni kwietnia obfitują w zmiany na rynku oszczędności dla klientów indywidualnych. Dziewięć banków zdecydowało się na redukcję oprocentowania depozytów. Cztery podwyżki wyglądają na tym tle co najwyżej przeciętnie, ponieważ ostatnie wzrosty oprocentowania lokat mogły rozbudzić nadzieje konsumentów na wyższe odsetki od oszczędności. Bankom nie brakuje jednak płynności i wolały one spokojnie czekać na rozwój wydarzeń. A rzeczywiście było na co czekać, bo na kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zapadła decyzja w sprawie podniesienie stóp procentowych o 25 pb. Na dodatek resort finansów chce ograniczyć lokaty antypodatkowe, przez co banki są chwilowo w kropce. Pierwsza propozycja zmian w ordynacji podatkowej mówiła wyłącznie o uniemożliwieniu zakładania nowych lokat z kapitalizacją dzienną. Natomiast zgodnie z publikacją kolejnych założeń, nowe zasady naliczania podatku miałyby dotyczyć nawet już istniejących lokat. To z kolei mogłoby skutecznie zniechęcić klientów do zakładania depozytów antybelkowych, które miałyby kończyć się po 1 stycznia 2012 roku, bo wtedy modyfikacji powinna ulec zasada zaokrąglania podatku.

Największa aktywność banków przejawiała się wśród lokat półrocznych i rocznych. Obrazem tego jest spadek przeciętnego oprocentowania półrocznych lokat do 4,68 proc. (-0,02 proc.) i rocznych do 4,85 proc. (-0,04 proc.). Liderem obniżek został FM Bank wraz z Meritum Bankiem. Obie instytucje, które zwykle znajdują się w czołówce najwyżej oprocentowanych depozytów, zaczęły mniej płacić za kwartalne, półroczne i roczne lokaty z kapitalizacją dzienną. Z kolei DnB Nord obniżył stawki na polisach lokacyjnych. Pojedyncze obniżki nie ominęły również depozytów w Allianz Banku, Banku BGŻ, ING Banku Śląskiego, MultiBanku i Polbanku. Podwyżkami pochwaliły się natomiast Alior Bank, Getin Bank oraz Noble Banku. Choć w przypadku dwóch ostatnich były one wyłącznie kosmetycznymi zmianami rzędu 0,06 proc. na półrocznych lokatach.

Dowiedz się także: Dlaczego lokaty progresywne nie przynoszą dużych zysków?

Zmiany z ubiegłego miesiąca pozostały bez wpływu na czołówkę miesięcznych depozytów. Z kolei dłuższe terminy zapadalności zdominowane są przez lokaty z dzienną kapitalizacją, z jednym tylko wyjątkiem – polisą lokacyjną w Banku Ochrony Środowiska, która przebija wszystkie półroczne lokaty, nawet antypodatkowe.

Im bliżej znajdziemy się początku roku 2012, tym liczba lokat z codzienną kapitalizacją będzie się wykruszać. Widać pierwsze tego oznaki po Banku Millennium, który wycofał długoterminowe lokaty antypodatkowe, a w ofercie zostawił tylko takie, które kończą się jeszcze przed dniem wprowadzenia zmian przez Ministerstwo Finansów.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Reklama

Klienci, którzy zakładają depozyty z kapitalizacją dzienną na okres dłuższy niż dziewięć miesięcy, muszą liczyć się z możliwością pobierania podatku, począwszy od 1 stycznia 2012 roku. A to oznacza, że efektywne oprocentowanie zdeponowanych oszczędności będzie niższe niż to, początkowo reklamowane przez bank. Dodając do tego zacieśnianie polityki monetarnej, można dojść do wniosku, że nie warto obecnie zamrażać oszczędności na dłużej niż około sześciu miesięcy. Po tym czasie oprocentowanie długoterminowych lokat prawdopodobnie będzie wyższe, tym samym klienci zyskają możliwość wyższego zarobku.

Wpływ działań Rady Polityki Pieniężnej i resortu finansów, to dwa najważniejsze czynniki, które w najbliższym czasie będą decydować o położeniu amatorów bezpiecznego oszczędzania. Należy jednocześnie pamiętać, że nie bez wpływu pozostaje wysoka inflacja oraz umiarkowany apetyt banków na oszczędności Polaków.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.