REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Sadrak
Oferty lokat w większości zostały zmodyfikowane w sposób zniechęcający klientów banków do korzystania z depozytów.
Oferty lokat w większości zostały zmodyfikowane w sposób zniechęcający klientów banków do korzystania z depozytów.

REKLAMA

REKLAMA

Banki wykazują się coraz większą aktywnością w sferze lokat. Podwyżka stóp procentowych o 25 pb. i plany Ministerstwa Finansów, związane z nową ordynacją podatkową, działają na instytucje finansowe dopingująco – podkreślają eksperci. Jakie zmiany zaszły na rynku depozytów?

REKLAMA

Marzec oraz pierwsze dni kwietnia obfitują w zmiany na rynku oszczędności dla klientów indywidualnych. Dziewięć banków zdecydowało się na redukcję oprocentowania depozytów. Cztery podwyżki wyglądają na tym tle co najwyżej przeciętnie, ponieważ ostatnie wzrosty oprocentowania lokat mogły rozbudzić nadzieje konsumentów na wyższe odsetki od oszczędności. Bankom nie brakuje jednak płynności i wolały one spokojnie czekać na rozwój wydarzeń. A rzeczywiście było na co czekać, bo na kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zapadła decyzja w sprawie podniesienie stóp procentowych o 25 pb. Na dodatek resort finansów chce ograniczyć lokaty antypodatkowe, przez co banki są chwilowo w kropce. Pierwsza propozycja zmian w ordynacji podatkowej mówiła wyłącznie o uniemożliwieniu zakładania nowych lokat z kapitalizacją dzienną. Natomiast zgodnie z publikacją kolejnych założeń, nowe zasady naliczania podatku miałyby dotyczyć nawet już istniejących lokat. To z kolei mogłoby skutecznie zniechęcić klientów do zakładania depozytów antybelkowych, które miałyby kończyć się po 1 stycznia 2012 roku, bo wtedy modyfikacji powinna ulec zasada zaokrąglania podatku.

REKLAMA

Największa aktywność banków przejawiała się wśród lokat półrocznych i rocznych. Obrazem tego jest spadek przeciętnego oprocentowania półrocznych lokat do 4,68 proc. (-0,02 proc.) i rocznych do 4,85 proc. (-0,04 proc.). Liderem obniżek został FM Bank wraz z Meritum Bankiem. Obie instytucje, które zwykle znajdują się w czołówce najwyżej oprocentowanych depozytów, zaczęły mniej płacić za kwartalne, półroczne i roczne lokaty z kapitalizacją dzienną. Z kolei DnB Nord obniżył stawki na polisach lokacyjnych. Pojedyncze obniżki nie ominęły również depozytów w Allianz Banku, Banku BGŻ, ING Banku Śląskiego, MultiBanku i Polbanku. Podwyżkami pochwaliły się natomiast Alior Bank, Getin Bank oraz Noble Banku. Choć w przypadku dwóch ostatnich były one wyłącznie kosmetycznymi zmianami rzędu 0,06 proc. na półrocznych lokatach.

Dowiedz się także: Dlaczego lokaty progresywne nie przynoszą dużych zysków?

Zmiany z ubiegłego miesiąca pozostały bez wpływu na czołówkę miesięcznych depozytów. Z kolei dłuższe terminy zapadalności zdominowane są przez lokaty z dzienną kapitalizacją, z jednym tylko wyjątkiem – polisą lokacyjną w Banku Ochrony Środowiska, która przebija wszystkie półroczne lokaty, nawet antypodatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Im bliżej znajdziemy się początku roku 2012, tym liczba lokat z codzienną kapitalizacją będzie się wykruszać. Widać pierwsze tego oznaki po Banku Millennium, który wycofał długoterminowe lokaty antypodatkowe, a w ofercie zostawił tylko takie, które kończą się jeszcze przed dniem wprowadzenia zmian przez Ministerstwo Finansów.

Polecamy serwis: Budżet domowy

REKLAMA

Klienci, którzy zakładają depozyty z kapitalizacją dzienną na okres dłuższy niż dziewięć miesięcy, muszą liczyć się z możliwością pobierania podatku, począwszy od 1 stycznia 2012 roku. A to oznacza, że efektywne oprocentowanie zdeponowanych oszczędności będzie niższe niż to, początkowo reklamowane przez bank. Dodając do tego zacieśnianie polityki monetarnej, można dojść do wniosku, że nie warto obecnie zamrażać oszczędności na dłużej niż około sześciu miesięcy. Po tym czasie oprocentowanie długoterminowych lokat prawdopodobnie będzie wyższe, tym samym klienci zyskają możliwość wyższego zarobku.

Wpływ działań Rady Polityki Pieniężnej i resortu finansów, to dwa najważniejsze czynniki, które w najbliższym czasie będą decydować o położeniu amatorów bezpiecznego oszczędzania. Należy jednocześnie pamiętać, że nie bez wpływu pozostaje wysoka inflacja oraz umiarkowany apetyt banków na oszczędności Polaków.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA