REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego lokaty progresywne nie przynoszą dużych zysków?

Michał Sadrak
Planowana likwidacja lokat antypodatkowych oraz podwyżki stóp procentowych prawdopodobnie nie wpłyną korzystnie na rynek lokat.
Planowana likwidacja lokat antypodatkowych oraz podwyżki stóp procentowych prawdopodobnie nie wpłyną korzystnie na rynek lokat.

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci finansowi patrzą nieprzychylnym okiem na lokaty dynamiczne. Dlaczego ich średnie oprocentowanie prawie nigdy nie przekracza 5 proc. w skali roku? Owszem, może ono wynieść nawet 12 proc., ale jedynie o ostatnim miesiącu korzystania z depozytu.

REKLAMA

Lokaty dynamiczne mają przyciągać uwagę klientów wysokim oprocentowaniem. Wysokim tylko na pozór, ponieważ z reguły rośnie ono co miesiąc, rzadziej co kwartał, i dopiero w końcowym okresie umowy osiąga imponujące wartości. W najbardziej skrajnym przypadku, w Santander Consumer Banku, oprocentowanie rośnie od 1,5 proc. do 12 proc. w ciągu dwunastu miesięcy obowiązywania umowy. Dlatego dla klienta powinna liczyć się przede wszystkim informacja o średnim oprocentowaniu, która pozwala określić atrakcyjność oferty. Zwykle jest ona niskie, niewiele lokat progresywnych ma szansę pokonać zwykły depozyt ze środka rynkowej stawki. Dlaczego więc klienci wybierają takie rozwiązanie? Głównie dla zachowania płynności, ponieważ zerwanie lokaty dynamicznej nie powoduje utraty naliczonych odsetek. To największa przewaga nad zwykłymi depozytami, z których – gdy zostaną zakończone przed terminem – częstokroć wypłacany jest niewielki ułamek naliczonych odsetek. Klienci powinni jednak pamiętać, że wyższa płynność oszczędności zostaje okupiona zmniejszonymi zyskami.

REKLAMA

Przeciętny termin zapadalności oferowanych lokat progresywnych nieznacznie przekracza rok. Zasadne wydaje się więc porównanie dynamicznych depozytów ze zwykłymi, dwunastomiesięcznymi lokatami. Z pojedynku ze zdecydowanym zwycięstwem wychodzą tradycyjne lokaty z przeciętnym zyskiem wyższym o ok. 0,7 proc.

Dowiedz się także: Ile wyniósł realny zysk z rocznych lokat w 2010 r.?

Podczas gdy przeciętne oprocentowanie zwykłych lokat jest nieznacznie wyższe niż przed rokiem (+0,08 pkt proc), zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku depozytów dynamicznych, które są mniej zyskowne niż w marcu ubiegłego roku. Wskazuje to na luźne powiązanie lokat progresywnych z sytuacją, panującą na rynku depozytów. Główną przyczyną jest prawdopodobnie ograniczona popularność produktu, co widać nawet po niewielkiej liczbie banków, które decydują się na promowanie dynamicznych lokat.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ciągu ostatniego roku siedem z 19 banków zmniejszyło oprocentowanie lokat progresywnych. Spadła więc ich i tak niewysoka atrakcyjność. Największych obniżek dokonał Citi Handlowy, bo sięgnęły one od 1,31 do 1,5 pkt proc. Z kolei Euro Bank obniżył stawkę na rocznych lokatach o 0,92 pkt. proc., a Kredyt Bank o 0,67-0,83 pkt proc. Redukcja oprocentowania na lokatach progresywnych nie ominęła również Allianz Banku, Banku BPH, Banku Millennium oraz PKO BP.

Prawdopodobne podwyżki stóp procentowych oraz próba wyeliminowania lokat antypodatkowych, to główne elementy, które będą decydujące dla rynku depozytów w najbliższych miesiącach. Trudno więc oczekiwać, żeby zainteresowanie lokatami progresywnymi w tym czasie wzrosło. Szczególnie do momentu, kiedy dynamiczne depozyty nie będą podążały za trendami na rynku lokat. Dlatego, jakkolwiek dynamiczne by one nie były, należy traktować je jako alternatywę, ale nie dla lokat, tylko kont oszczędnościowych. Głównie za sprawą wspólnego mianownika, którym jest płynność zdeponowanych oszczędności. Zarówno na rachunkach oszczędnościowych, jak i na lokatach progresywnych, istnieje możliwość wypłaty środków bez utraty większości naliczonych odsetek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA