REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najlepsze konta bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej

Największym atutem konta bankowego jest brak opłat za jego użytkowanie.
Największym atutem konta bankowego jest brak opłat za jego użytkowanie.

REKLAMA

REKLAMA

O kontach bankowych z obsługą transakcji online można powiedzieć wiele. Jakie zmiany nastąpiły w tabelach opłat i prowizji kont bankowych? Które konto bankowe zajęło pierwsze miejsce w rankingu kont osobistych?

Przyjęte założenia

REKLAMA

Przygotowując nasz poprzedni ranking, ustaliliśmy pewne założenia, dzięki którym łatwiej było ocenić i porównać 28 kont bankowych. (Z rynku bankowości detalicznej wycofał się HSBC.) Powtórzyliśmy je dla nowej odsłony rankingu rachunków osobistych.

Założenia:
• konto jest naszym głównym rachunkiem i co miesiąc wpływa na nie minimum 1500 zł z tytułu wynagrodzenia;
• z konta korzystamy aktywnie, używając między innymi karty debetowej, dołączonej do konta;

REKLAMA

Przy porównaniu kont bankowych za najważniejszy czynnik uznaliśmy koszt prowadzenia i obsługi konta. Oceniając ten parametr, sprawdzaliśmy wysokość następujących opłat:
• miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku;
• opłaty za przelewy internetowe do innego banku;
• opłaty za korzystanie z karty debetowej;
• wysokość prowizji za wypłatę gotówki z bankomatu, który nie należy do naszego banku lub sieci partnerskiej.

Ze względu na fakt, iż większość kont bankowych jest darmowa, po spełnieniu kilku prostych warunków (między innymi stałych wpływów z tytułu wynagrodzenia), przy ocenie kont uwzględniliśmy wszelkie bonusy do konta, które mogą przeważyć na korzyść danej oferty. Mówiąc bonusy, mamy na myśli: premie za aktywne korzystanie z konta, usługi typu: concierge, opiekę medyczną, ubezpieczenie assistance oraz zwrot części wydatków, dokonanych za pomocą karty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady przyznawania punktów

Aby móc wyłonić zwycięzcę, przyznawaliśmy punkty na prostych zasadach. Każde konto bankowe dostawało po 1 punkcie za brak opłat za podstawowe czynności, które generują koszty użytkowania konta. Są to wspomniane wyżej przelewy internetowe czy też wypłaty z bankomatów obcej sieci. Jeśli nie ponosimy za to kosztów – konto otrzymywało 1 pkt. Jednak w przypadku, kiedy z którąkolwiek z tych czynności wiązała się opłata, nawet najdrobniejsza, np. opłata za przelewy, – konto w danej kategorii otrzymywało 0 punktów.

Wprawdzie opłata opłacie nierówna i 5,99 zł za prowadzenie konta w Pekao SA to nie to samo co 9,99 zł za obsługę rachunku w Banku BPH. Jednak wychodzimy z założenia, że nie warto przepłacać, jeśli coś możemy mieć coś za darmo.

Ponownie za dodatkowy, istotny czynnik dla oceny konta uznaliśmy możliwość posiadania w danym banku darmowego rachunku oszczędnościowego. Za taką możliwość przyznawaliśmy 0,5 pkt. Drugie 0,5 pkt. dodawaliśmy, jeśli oprocentowanie takiego konta jest na poziomie nie niższym niż 3% - tutaj też nic się nie zmieniło.

Twoje konto Cię rozczarowuje? Wybierz nowe!

REKLAMA

Taką samą wartość punktową (0,5 pkt.) przyznawaliśmy za takie bonusy do konta bankowego, jak: cashback, ubezpieczenie, atrakcyjne oprocentowanie konta osobistego, bezpłatni fachowcy itp. Braliśmy pod uwagę dodatki, zarówno przynoszące zysk, jak i inne korzyści.

Tutaj także nie zmieniliśmy zasad i braliśmy pod uwagę tylko te dodatki, które są elementem stałym i dostaniemy je niezależnie od tego, kiedy otworzymy konto bankowe. Dodatkowa gotówka do ręki za otworzenie rachunku czy nakłonienie do tego naszych znajomych, nie była brana pod uwagę. Podobnie jak przyznawane na powitanie, podwyższone oprocentowanie na koncie przez kilka pierwszych miesięcy.

Zestawienie kont bankowych szczuplejsze o HSBC Bank

Założenia i sposób przyznawania punktów pozostały takie same, jak przy pierwszej odsłonie naszego rankingu kont bankowych z dostępem przez Internet. Dzięki temu łatwiej jest dostrzec zmiany, w porównaniu do poprzedniego rankingu i zobaczyć jakie były przyczyny przetasowań.

Z zestawienia usunęliśmy HSBC Bank, który wycofał się z oferowania produktów dla klientów indywidualnych w Polsce. Trochę szkoda, że jeden z największych, światowych graczy na rynku finansów nie podjął walki ze swoimi mniejszymi konkurentami.

Najlepsze konto bankowe

Podobnie jak w kwietniowym rankingu kont bankowych z dostępem przez Internet, zwycięzcą został eurobank. Konto online tego banku jako jedyne zdobyło 6 punktów w naszym rankingu.
Prowadzenie i korzystanie z konta bankowego, przy przyjętych dla potrzeb rankingu założeniach, jest darmowe i w tej kategorii konto online zdobyło 4 punkty. Pozostałe dwa punkty zostały przyznane za atrakcyjne dodatki (oprocentowanie konta oraz zwrot części wydatków, dokonanych za pomocą karty) oraz za konto oszczędnościowe z niezłym oprocentowaniem.

Recepta na najlepsze konto bankowe z dostępem do Internetu jest więc prosta: powinno być za darmo, z atrakcyjnie oprocentowanym, bezpłatnym kontem oszczędnościowym i z 1-2 dodatkami niestandardowymi.

Walka o klienta

Poprzednio na drugim miejscu znalazły się ex aequo trzy konta, które zdobyły po 5,5 pkt. Tym razem na drugim miejscu mamy aż 5 kont. Na podium wskoczyły: nowa oferta konta „Ekstrakonta Plus” Kredyt Banku oraz odświeżony rachunek Meritum Banku – „Meritum Konto Zarabiające”. Warto zaznaczyć, że w obu przypadkach zmiana miejsc w rankingu była znacząca. Poprzednio oferta Kredyt Banku uplasowała się na samym dole zestawienia – na przedostatnim 27. miejscu, zaś Meritum Banku na 16. pozycji. W przypadku Meritum Konta Zarabiającego zmiany były istotne; zniesiono opłatę za wypłaty gotówki z bankomatów, nienależących do banku oraz dodano mechanizm – zwrotu 4% wydatków, dokonywanych na stacjach paliw.

Sprawdź, które konto osobiste jest najlepsze dla Ciebie!

Prawie każdy z banków (Bank Millennium, Getin Bank, Kredyt Bank, Meritum Bank, Alior Bank), których konta bankowe znalazły się na drugim miejscu, oferuje w pełni darmowe rachunki. Wyjątkiem jest Alior Bank, który pobiera 5 zł miesięcznie za obsługę karty debetowej. Wszystkie konta, które zajęły drugie miejsce, oferują co najmniej jeden dodatek, a wspomniany wcześniej Alior – aż 3.

Z ciekawostek, warto zwrócić uwagę na fakt, że otwierając „Meritum Konto Zarabiające” będziemy mogli założyć Lokatę Powitalną z oprocentowaniem 8,5% w skali roku na 3 miesiące. Niestety propozycja Meritum Bank jest „jednorazowa” i dostępna tylko do 30 września 2011. Oznacza to, że zakładając to konto osobiste, będziemy mieli możliwość założenia tylko jednej Lokaty Powitalnej i to bez możliwości odnowienia jej na tak atrakcyjnych zasadach, jak obecnie. Z tego powodu nie przyznaliśmy punktu za możliwość założenia Lokaty Powitalnej, a dodatek ten potraktowaliśmy jako „wabik”, umożliwiający atrakcyjną komunikację marketingową. Podobnie postąpiliśmy w przypadku zbliżonych sytuacji przy innych kontach, ujętych w rankingu.

6 kont wartych uwagi (trzecie miejsce w rankingu)

Trzecie miejsce ex aequo zajęło 6 kont uzyskujących po 5 punktów. Są to: Konto internetowe Citikonto Direct (Citi Handlowy), dbNET (Deutsche Bank PBC SA), Konto Idealne (Idea Bank) oraz Konto Direct ING Banku Śląskiego. Są to bardzo dobre produkty o wysokim standardzie, darmowe z możliwością otworzenia dobrze oprocentowanych kont oszczędnościowych, jednak już bez dodatków. Dwa kolejne rachunki, które znalazły się na trzecim miejscu, należące do banków BPH oraz BNP Paribas nie są niestety w pełni darmowe, ale otrzymały pełen punkt dzięki pakietom ubezpieczeń assistance oraz usług concierge.

Korzystne zmiany w zestawieniu kont bankowych

Doszło także do kilku zmian w ofercie, które nie miały większego wpływu na ranking, ale warto je odnotować. Alior Bank, ING Bank Śląski, BNP Paribas Bank oraz Toyota Bank podniosły w międzyczasie oprocentowanie swoich kont oszczędnościowych. Dodatkowo Mistrzowskie Konto Osobiste Polbanku jest teraz oprocentowane na 6% przy saldzie większym niż 500 zł. Kiedy robiliśmy poprzedni ranking, było to tylko 3%. Zmiana jest więc godna pochwalenia. Poprawiło się także konto Multibanku – MultiKonto ja Active. W przypadku tego konta bankowego zniesiono opłatę w wysokości 5 zł za wypłaty z bankomatu obcego oraz podniesiono oprocentowanie konta oszczędnościowego. Widać, że coraz mniej banków decyduje się na pobieranie opłaty za wypłatę gotówki z „obcych” bankomatów.

Trochę szkoda, że przez prawie pół roku nic nie zmieniło się, jeśli chodzi o ofertę Banku Pekao SA, zaś nowe konta PKO BP, mimo ciekawego marketingu, nie zajmują medalowych pozycji.

Pobierz pełną wersję Rankingu kont z dostępem do Internetu w formacie pdf tutaj.

Wnioski

Celem naszego rankingu było przygotowanie porównania kont bankowych dla klientów indywidualnych w oparciu o spójne i powszechne założenia. Nasze zestawienie powinno ułatwić podjęcie decyzji o pierwszego rachunku osobistego lub też o przeniesieniu ROR-u z jednego banku do drugiego. Wierzymy, że taką rolę będzie spełniać ranking, a nasi czytelnicy dzięki jego pomocy nie będą mieli problemu z kontem bankowym i wyborem odpowiedniej dla siebie oferty.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA