reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Co wybrać: kantor czy bankomat?

Co wybrać: kantor czy bankomat?

Przed wyjazdem na wakacje warto poszukać banku, który umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą. Eksperci uczulają jednak na fakt, że w niektórych przypadkach bardziej opłacalna będzie wymiana gotówki w kantorze. W których krajach możemy zaoszczędzić, wymieniając euro na miejscową walutę?

Złotą zasadą wszystkich wyjeżdżających na wakacje powinno być to, aby w polskich kantorach kupować tylko euro, dolary, funty brytyjskie oraz franki szwajcarskie. Zakup każdej innej waluty jest prawie zawsze nieopłacalny z powodu wysokich marż.

Rezygnując z zakupu w polskim kantorze waluty spoza strefy euro możemy zaoszczędzić nawet 273 zł. W takim przypadku najbardziej opłaca się zabrać ze sobą euro w gotówce.

Dobrym przykładem może tu być podróż do Egiptu. Walutą, obowiązująca w tym kraju, jest funt egipski (EGP), który można kupić w naszych kantorach. Okazuje się jednak, że jest to zły pomysł. Za 1500 funtów egipskich będziemy musieli zapłacić aż 968 zł. Dla przykładu, jeśli zabierzemy ze sobą euro i wymienimy je na miejscu, zaoszczędzimy ok. 273 zł . Nie warto jednak zabierać ze sobą złotych, gdyż w tamtejszych kantorach zwykle nie uda nam się ich wymienić.

Bardziej niż wymiana w polskim kantorze opłaca się również korzystanie z karty bankomatowej. Przy wspomnianej kwocie 1500 EGP zaoszczędzimy 232 zł, w porównaniu z korzystaniem z polskiego kantoru. Kartą można płacić w sklepach i pobrać egipskie funty z bankomatów. Warto pamiętać, że za wypłaty za granicą część banków nalicza wysokie prowizje. Jeśli więc chcemy korzystać z tej możliwości, warto przed wyjazdem poszukać odpowiedniej instytucji, w której wszystkie zagraniczne wypłaty będą darmowe. Pamiętajmy jednak, aby nie wypłacać pieniędzy z kart kredytowych, bo poza prowizją zapłacimy wysokie odsetki.

Podobnie sytuacja wygląda w przy pobycie w Bułgarii. Różnice w kosztach przewalutowania w tym przypadku są jednak mniejsze. Bułgarska waluta (lew bułgarski) jest bowiem wymieniana na euro po stałym kursie, wynoszącym 1,9558. W tamtejszych kantorach kurs sprzedaży wynosi ok. 1,93 lewa za 1 euro. W rezultacie, jeśli zabierzemy ze sobą euro, za 450 lewów zapłacimy ok. 935 zł. Tymczasem w polskich kantorach za 1 lewa trzeba zapłacić ok. 2,20 zł. Kupując je więc w Polsce, przepłacamy o 55zł. Jeśli natomiast skorzystamy z karty, zapłacimy ok. 967 zł, a więc drożej niż zabierając euro, ale taniej niż w polskim kantorze.

Przed wyjazdem na wakacje dobrze jest sporządzić specjalną listę ważnych informacji. Na takiej liście powinny znaleźć się numery telefonów do banków, numer do polskiej ambasady w danym kraju oraz nasze dane, tj. numer dowodu osobistego i PESEL. Nie zapomnijmy również, że oprócz kart należy zastrzec w banku także swój dokument tożsamości. Przestępcy wykorzystują bowiem kradzione papiery do zaciągania kredytów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kart płatniczych nie powinno się nosić w jednym miejscu.
Kart płatniczych nie powinno się nosić w jednym miejscu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama