| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Co wybrać: kantor czy bankomat?

Co wybrać: kantor czy bankomat?

Przed wyjazdem na wakacje warto poszukać banku, który umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą. Eksperci uczulają jednak na fakt, że w niektórych przypadkach bardziej opłacalna będzie wymiana gotówki w kantorze. W których krajach możemy zaoszczędzić, wymieniając euro na miejscową walutę?

Złotą zasadą wszystkich wyjeżdżających na wakacje powinno być to, aby w polskich kantorach kupować tylko euro, dolary, funty brytyjskie oraz franki szwajcarskie. Zakup każdej innej waluty jest prawie zawsze nieopłacalny z powodu wysokich marż.

Rezygnując z zakupu w polskim kantorze waluty spoza strefy euro możemy zaoszczędzić nawet 273 zł. W takim przypadku najbardziej opłaca się zabrać ze sobą euro w gotówce.

Dobrym przykładem może tu być podróż do Egiptu. Walutą, obowiązująca w tym kraju, jest funt egipski (EGP), który można kupić w naszych kantorach. Okazuje się jednak, że jest to zły pomysł. Za 1500 funtów egipskich będziemy musieli zapłacić aż 968 zł. Dla przykładu, jeśli zabierzemy ze sobą euro i wymienimy je na miejscu, zaoszczędzimy ok. 273 zł . Nie warto jednak zabierać ze sobą złotych, gdyż w tamtejszych kantorach zwykle nie uda nam się ich wymienić.

Bardziej niż wymiana w polskim kantorze opłaca się również korzystanie z karty bankomatowej. Przy wspomnianej kwocie 1500 EGP zaoszczędzimy 232 zł, w porównaniu z korzystaniem z polskiego kantoru. Kartą można płacić w sklepach i pobrać egipskie funty z bankomatów. Warto pamiętać, że za wypłaty za granicą część banków nalicza wysokie prowizje. Jeśli więc chcemy korzystać z tej możliwości, warto przed wyjazdem poszukać odpowiedniej instytucji, w której wszystkie zagraniczne wypłaty będą darmowe. Pamiętajmy jednak, aby nie wypłacać pieniędzy z kart kredytowych, bo poza prowizją zapłacimy wysokie odsetki.

Podobnie sytuacja wygląda w przy pobycie w Bułgarii. Różnice w kosztach przewalutowania w tym przypadku są jednak mniejsze. Bułgarska waluta (lew bułgarski) jest bowiem wymieniana na euro po stałym kursie, wynoszącym 1,9558. W tamtejszych kantorach kurs sprzedaży wynosi ok. 1,93 lewa za 1 euro. W rezultacie, jeśli zabierzemy ze sobą euro, za 450 lewów zapłacimy ok. 935 zł. Tymczasem w polskich kantorach za 1 lewa trzeba zapłacić ok. 2,20 zł. Kupując je więc w Polsce, przepłacamy o 55zł. Jeśli natomiast skorzystamy z karty, zapłacimy ok. 967 zł, a więc drożej niż zabierając euro, ale taniej niż w polskim kantorze.

Przed wyjazdem na wakacje dobrze jest sporządzić specjalną listę ważnych informacji. Na takiej liście powinny znaleźć się numery telefonów do banków, numer do polskiej ambasady w danym kraju oraz nasze dane, tj. numer dowodu osobistego i PESEL. Nie zapomnijmy również, że oprócz kart należy zastrzec w banku także swój dokument tożsamości. Przestępcy wykorzystują bowiem kradzione papiery do zaciągania kredytów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »