reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Bezpieczeństwo > Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej w sieci?

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej w sieci?

Odkąd dane milionów użytkowników konsoli Sony PlayStation zostały skradzione, zaczęto szerzej mówić na temat bezpieczeństwa płatności przy pomocy karty płatniczej w Internecie. Jak zabezpieczyć się przed hakerem? Ekspert radzi, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko kradzieży danych podczas płatności kartą kredytową w sieci.

Włamanie do bazy danych Sony obnażyło nie tylko niską jakość zabezpieczeń, ale również beztroskę wielu użytkowników, którzy obok podstawowych danych osobowych podawali także informacje o kartach płatniczych. Na szczęście dla graczy wykradzione dane, według doniesień medialnych, zawierają numery kart i ich daty ważności, które bez kodu bezpieczeństwa (CVV/CVC) nie wystarczą, aby złodziej dokonał płatności. Jednak ten brakujący trzeci element nie powinien być usprawiedliwieniem dla lekkomyślnego powierzania swoich danych finansowych osobom trzecim. Kolejnym razem hakerzy mogą okazać się skuteczniejsi, wykradając kompletne dane o nowszych (wciąż aktualnych) kartach. Dlatego międzynarodowy skandal w świecie graczy warto potraktować jak przestrogę dla wszystkich entuzjastów internetowych płatności.

Z używania karty w sieci całkiem łatwo jest zrezygnować, ale tylko do czasu, kiedy klient pokrywa należność u krajowego dostawcy. Natychmiastowe przelewy dostępne na platformach aukcyjnych i w coraz większej liczbie sklepów internetowych szybkością transakcji dorównują kartom kredytowym. Problem pojawia się przy coraz popularniejszych płatnościach za usługi i towary, dostarczane zza granicy. Wtedy usługa przelewu bankowego staje się nieefektywna, bo wysokiej cenie przekazu towarzyszy jeszcze kilkudniowy termin realizacji. To z kolei powoduje, że klienci wybierają płatność kartą. Wystarczy jej numer, data ważności oraz kod bezpieczeństwa CVV/CVC (ostatnie cyfry z numeru, znajdującego się na rewersie karty) i transakcja zostaje zrealizowana. Wszystkie trzy informacje znajdują się na karcie, wystarczy więc, że trafi ona w niepowołane ręce, a złodziej może czuć się swobodnie na internetowych zakupach, które – w przeciwieństwie do większości naziemnych transakcji – nie wymagają autoryzacji kodem PIN. Wyjątek stanowią wyłącznie transakcje sieciowe przy użyciu kart, wyposażonych w technologię 3D Secure (Verified by Visa i MasterCard SecureCode). Dopiero w tym przypadku płatności wymagają potwierdzenia hasłem. Technologia, mimo że już nie najnowsza, w Polsce nie znalazła uznania wśród instytucji finansowych.

Dowiedz się także: Dlaczego polska sieć bankomatów pozostanie słabo rozwinięta?

Jak więc ograniczyć ryzyko używania kart płatniczych w sieci? Sposobów jest co najmniej kilka, a wśród nich można znaleźć również… karty. Na pierwszy rzut oka propozycja zamiany jednego plastiku na inny wydaje się irracjonalna. Chodzi jednak o karty przedpłacowe i wirtualne. Działają one w sposób, zbliżony to telefonicznych usług pre-paid, czyli za ile konsument doładuje konto, tyle może wykorzystać. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze, ponieważ saldo karty stale może wynosić zero złotych, a doładowanie następuje dopiero bezpośrednio przed dokonaniem internetowej płatności. Klient ma możliwość przelania na konto karty kwoty, która wystarczy wyłącznie na pokrycie określonej transakcji, tak żeby po jej wykonaniu saldo ponownie było zerowe. Wtedy kradzież karty nie musi nieść za sobą tak poważnych konsekwencji. Dodatkową zaletą kart przedpłaconych jest możliwość ich wydania na okaziciela, na przykład w formie prezentu. Tego rodzaju oferty dla klientów indywidualnych można znaleźć w Banku Zachodnim WBK oraz ING Banku Śląskim. Z kolei karty wirtualne wyróżniają się tym, że nawet fizycznie nie muszą istnieć, ponieważ z założenia służą wyłącznie do płatności internetowych. Można je znaleźć w ofercie banków z Grupy BRE (mBank i MutliBank).

Polecamy serwis: Lokaty

reklama

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartą kredytową w Internecie, można zaopatrzyć się w kartę przedpłacową lub korzystać z systemów płatności online.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartą kredytową w Internecie, można zaopatrzyć się w kartę przedpłacową lub korzystać z systemów płatności online.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama