Kategorie

Jakie są zalety karty przedpłaconej?

Karta przedpłacona - jakie ma zalety?
Karta przedpłacona - jakie ma zalety?
Zwyczaj dawania pieniędzy w kopercie ewoluował. Święty Mikołaj nie lubi się mylić, zgodnie z tradycją chce dawać wymarzone prezenty. Aby ułatwić mu życie, stworzono kartę przedpłaconą z jego wizerunkiem. Dzięki niej każdy może sam kupić sobie upatrzony prezent.


Karta przedpłacona to szczególnie dobry pomysł na prezent dla nastolatka. Dzięki niej rodzice mogą zacząć wprowadzać dziecko w świat finansów. Gdy jeszcze zapewnią pociechę, że może taką kartą płacić w internecie i wykonywać transakcje zbliżeniowe, np. w Empiku czy w niektórych punktach gastronomicznych, zadowolenie jest gwarantowane. Bezpieczeństwo również, bo kartą przepłaconą nie można wydać więcej ponad sumę, na którą została doładowana.

Jak deklarują banki, z roku na rok coraz więcej osób i firm, wybierając gwiazdkowe prezenty, decyduje się właśnie na karty przedpłacone. Na rynku można, więc znaleźć plastiki z bożonarodzeniową grafiką, która jeszcze długo po świętach będzie przypominała obdarowanemu ten miły czas.

Oferty ING i BZ WBK

Karty przedpłacone osoba prywatna może dostać w Banku Zachodnim WBK i ING Banku Śląskim. Aby kupić kartę, nie trzeba być klientem tych instytucji, ani też wiązać się z nimi z tego powodu.

Polecamy serwis: Kredyty

Karta przedpłacona to elektroniczna portmonetka, w której, w zależności od hojności kupującego, może znajdować się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Podstawowym przeznaczeniem karty są transakcje bezgotówkowe, czyli wszelkie płatności w sklepach czy punktach usługowych. W przypadku kart podarunkowych BZ WBK wchodzi w grę możliwość płacenia za zakupy w internecie oraz wykonywanie transakcji zbliżeniowych, czyli takich bez użycia PIN-u, tylko poprzez zbliżenie karty do terminala. Maksymalna wartość takich transakcji wynosi 50 zł. Jeśli jednak karta miałaby być podręczną portmonetką, z której obdarowany mógłby wyciągać gotówkę, zdecydowanie lepsza będzie karta ING Banku Śląskiego. Nie ma wprawdzie funkcji płacenia w sieci czy też bezstykowo, ale nie jest też pobierana prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatów ING BSK. W przypadku kart przedpłaconych BZ WBK wypłata gotówki zawsze będzie obarczona prowizją. Bez względu na rodzaj bankomatu, na terenie kraju wyniesie ona 5 zł, a zagranicą – 10 zł.


Źródło: Open Finance

Karta z możliwością doładowania

W momencie wyboru karty przedpłaconej trzeba zdecydować, czy chcemy, aby miała możliwość doładowania. Wówczas może służyć latami, tym bardziej, że przy spełnieniu określonych warunków, doładowywanie jest przeważnie za darmo.

Reklama

Zakup karty przedpłaconej z możliwością doładowania to przeważnie wydatek rzędu 15- 20 zł. W ING Banku Śląskim standardową kartę przedpłaconą z możliwością doładowania, bez imienia i nazwiska, można dostać za 15 zł. Jeśli chcemy, aby miała bardziej oryginalny wygląd i była podpisana, trzeba zapłacić 20 zł. W sytuacji gdy karta jest personalizowana, najlepiej przyjść z obdarowaną osobą do banku już po Bożym Narodzeniu. Podpisze wówczas umowę i stanie się formalnym właścicielem karty. Zgodnie z prawem musi mieć ukończone 13 lat.

W BZ WBK za 15 zł klient otrzyma kartę przedpłaconą z możliwością doładowywania i funkcją płatności w sieci. Jeśli karta ma również służyć do płatności zbliżeniowych, będzie kosztowała 20 zł.

Gdy jednak ma to być karta jednorazowa, czyli bez możliwości doładowania, o wartości do 75 zł, jej koszt wynosi 5 zł, przy wyższych sumach opłata wzrasta do 10 zł. Karta nie pozwala na wypłaty z bankomatów, ale można nią dokonywać wszelkich płatności bezgotówkowych, również w internecie.

Przeczytaj również: Karta kredytowa wyznacznikiem statusu majątkowego

Prezent od pracodawcy

Reklama

Wiele osób dostaje karty przedpłacone w prezencie, na święta, od swojego pracodawcy. Poza ING i BZ WBK, wydają je również: PKO BP, Citi Handlowy i BRE. Jak deklarują banki, takich kart, głównie za sprawą tych rozdawanych przez firmy, jest już ponad milion. Jeśli karta została wykorzystana, a jej termin ważności nie minął, warto spytać pracodawcę, czy można doładowywać kartę samodzielnie, aby nie leżała bezużytecznie. Nie należy się też obawiać, że posiadanie takiego plastikowego prezentu wiąże się z jakimiś konsekwencjami i dodatkowymi płatnościami.

Jeśli karta nie jest podpisana imieniem i nazwiskiem, można ją podarować komuś innemu. Nawet dziecku, pod warunkiem, że skończyło 13 lat. Jeśli zdecydujemy się na obdarowanie kartą nastolatka, należy dołączyć do niej kilka rad.

Dziesięć zasad użytkowania pierwszej karty

1. O ile to możliwe, podpisz kartę od razu po jej otrzymaniu. Chroń przed zniszczeniem lub zagubieniem.
2. Nie noś kodu PIN razem z kartą i nie zapisuj go na karcie, ani w żadnym innym, łatwo dostępnym miejscu – najlepiej go zapamiętaj i nikomu go nie ujawniaj.
3. Nie podawaj nikomu numeru swojej karty, chyba że ma to bezpośredni związek z dokonywaną transakcją lub zastrzeżeniem karty.
4. Płacąc kartą, nie trać jej nigdy z zasięgu wzroku. Zawsze sprawdzaj kwotę transakcji przed zatwierdzeniem lub podpisaniem rachunku.
5. Nie korzystaj z pomocy nieznajomych Ci osób przy bankomacie.
6. Zabieraj potwierdzenia transakcji ze sklepów i wydruki z bankomatów.
7. Na bieżąco kontroluj stan rachunku karty. Jeśli zauważysz operacje, których nie dokonałeś, natychmiast poinformuj o tym Bank i niezwłocznie zastrzeż kartę.
8. Niezwłocznie powiadom Bank o zagubieniu lub kradzieży karty, uzyskaniu kodu PIN przez inne osoby oraz zmianie swoich danych adresowych.
9. Zapisz sobie numer telefonu, pod którym można zastrzec kartę i przechowuj go w innym miejscu niż kartę, żeby w razie ewentualnej kradzieży/ zgubienia karty, nie stracić jednocześnie numeru telefonu do jej zastrzeżenia.
10. Nie przechowuj karty z paskiem magnetycznym w pobliżu urządzeń elektronicznych np. telewizora, telefonu komórkowego itp., bo może to spowodować uszkodzenie i brak możliwości dalszego korzystania z karty.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?