REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zalety karty przedpłaconej?

Karta przedpłacona - jakie ma zalety?
Karta przedpłacona - jakie ma zalety?

REKLAMA

REKLAMA

Zwyczaj dawania pieniędzy w kopercie ewoluował. Święty Mikołaj nie lubi się mylić, zgodnie z tradycją chce dawać wymarzone prezenty. Aby ułatwić mu życie, stworzono kartę przedpłaconą z jego wizerunkiem. Dzięki niej każdy może sam kupić sobie upatrzony prezent.


Karta przedpłacona to szczególnie dobry pomysł na prezent dla nastolatka. Dzięki niej rodzice mogą zacząć wprowadzać dziecko w świat finansów. Gdy jeszcze zapewnią pociechę, że może taką kartą płacić w internecie i wykonywać transakcje zbliżeniowe, np. w Empiku czy w niektórych punktach gastronomicznych, zadowolenie jest gwarantowane. Bezpieczeństwo również, bo kartą przepłaconą nie można wydać więcej ponad sumę, na którą została doładowana.

REKLAMA

Jak deklarują banki, z roku na rok coraz więcej osób i firm, wybierając gwiazdkowe prezenty, decyduje się właśnie na karty przedpłacone. Na rynku można, więc znaleźć plastiki z bożonarodzeniową grafiką, która jeszcze długo po świętach będzie przypominała obdarowanemu ten miły czas.

Oferty ING i BZ WBK

Karty przedpłacone osoba prywatna może dostać w Banku Zachodnim WBK i ING Banku Śląskim. Aby kupić kartę, nie trzeba być klientem tych instytucji, ani też wiązać się z nimi z tego powodu.

Polecamy serwis: Kredyty

Karta przedpłacona to elektroniczna portmonetka, w której, w zależności od hojności kupującego, może znajdować się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Podstawowym przeznaczeniem karty są transakcje bezgotówkowe, czyli wszelkie płatności w sklepach czy punktach usługowych. W przypadku kart podarunkowych BZ WBK wchodzi w grę możliwość płacenia za zakupy w internecie oraz wykonywanie transakcji zbliżeniowych, czyli takich bez użycia PIN-u, tylko poprzez zbliżenie karty do terminala. Maksymalna wartość takich transakcji wynosi 50 zł. Jeśli jednak karta miałaby być podręczną portmonetką, z której obdarowany mógłby wyciągać gotówkę, zdecydowanie lepsza będzie karta ING Banku Śląskiego. Nie ma wprawdzie funkcji płacenia w sieci czy też bezstykowo, ale nie jest też pobierana prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatów ING BSK. W przypadku kart przedpłaconych BZ WBK wypłata gotówki zawsze będzie obarczona prowizją. Bez względu na rodzaj bankomatu, na terenie kraju wyniesie ona 5 zł, a zagranicą – 10 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Źródło: Open Finance

Karta z możliwością doładowania

W momencie wyboru karty przedpłaconej trzeba zdecydować, czy chcemy, aby miała możliwość doładowania. Wówczas może służyć latami, tym bardziej, że przy spełnieniu określonych warunków, doładowywanie jest przeważnie za darmo.

REKLAMA

Zakup karty przedpłaconej z możliwością doładowania to przeważnie wydatek rzędu 15- 20 zł. W ING Banku Śląskim standardową kartę przedpłaconą z możliwością doładowania, bez imienia i nazwiska, można dostać za 15 zł. Jeśli chcemy, aby miała bardziej oryginalny wygląd i była podpisana, trzeba zapłacić 20 zł. W sytuacji gdy karta jest personalizowana, najlepiej przyjść z obdarowaną osobą do banku już po Bożym Narodzeniu. Podpisze wówczas umowę i stanie się formalnym właścicielem karty. Zgodnie z prawem musi mieć ukończone 13 lat.

W BZ WBK za 15 zł klient otrzyma kartę przedpłaconą z możliwością doładowywania i funkcją płatności w sieci. Jeśli karta ma również służyć do płatności zbliżeniowych, będzie kosztowała 20 zł.

Gdy jednak ma to być karta jednorazowa, czyli bez możliwości doładowania, o wartości do 75 zł, jej koszt wynosi 5 zł, przy wyższych sumach opłata wzrasta do 10 zł. Karta nie pozwala na wypłaty z bankomatów, ale można nią dokonywać wszelkich płatności bezgotówkowych, również w internecie.

Przeczytaj również: Karta kredytowa wyznacznikiem statusu majątkowego

Prezent od pracodawcy

REKLAMA

Wiele osób dostaje karty przedpłacone w prezencie, na święta, od swojego pracodawcy. Poza ING i BZ WBK, wydają je również: PKO BP, Citi Handlowy i BRE. Jak deklarują banki, takich kart, głównie za sprawą tych rozdawanych przez firmy, jest już ponad milion. Jeśli karta została wykorzystana, a jej termin ważności nie minął, warto spytać pracodawcę, czy można doładowywać kartę samodzielnie, aby nie leżała bezużytecznie. Nie należy się też obawiać, że posiadanie takiego plastikowego prezentu wiąże się z jakimiś konsekwencjami i dodatkowymi płatnościami.

Jeśli karta nie jest podpisana imieniem i nazwiskiem, można ją podarować komuś innemu. Nawet dziecku, pod warunkiem, że skończyło 13 lat. Jeśli zdecydujemy się na obdarowanie kartą nastolatka, należy dołączyć do niej kilka rad.

Dziesięć zasad użytkowania pierwszej karty

1. O ile to możliwe, podpisz kartę od razu po jej otrzymaniu. Chroń przed zniszczeniem lub zagubieniem.
2. Nie noś kodu PIN razem z kartą i nie zapisuj go na karcie, ani w żadnym innym, łatwo dostępnym miejscu – najlepiej go zapamiętaj i nikomu go nie ujawniaj.
3. Nie podawaj nikomu numeru swojej karty, chyba że ma to bezpośredni związek z dokonywaną transakcją lub zastrzeżeniem karty.
4. Płacąc kartą, nie trać jej nigdy z zasięgu wzroku. Zawsze sprawdzaj kwotę transakcji przed zatwierdzeniem lub podpisaniem rachunku.
5. Nie korzystaj z pomocy nieznajomych Ci osób przy bankomacie.
6. Zabieraj potwierdzenia transakcji ze sklepów i wydruki z bankomatów.
7. Na bieżąco kontroluj stan rachunku karty. Jeśli zauważysz operacje, których nie dokonałeś, natychmiast poinformuj o tym Bank i niezwłocznie zastrzeż kartę.
8. Niezwłocznie powiadom Bank o zagubieniu lub kradzieży karty, uzyskaniu kodu PIN przez inne osoby oraz zmianie swoich danych adresowych.
9. Zapisz sobie numer telefonu, pod którym można zastrzec kartę i przechowuj go w innym miejscu niż kartę, żeby w razie ewentualnej kradzieży/ zgubienia karty, nie stracić jednocześnie numeru telefonu do jej zastrzeżenia.
10. Nie przechowuj karty z paskiem magnetycznym w pobliżu urządzeń elektronicznych np. telewizora, telefonu komórkowego itp., bo może to spowodować uszkodzenie i brak możliwości dalszego korzystania z karty.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA