REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złote karty są dobre dla wyjeżdżających za granicę

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera
Dlaczego nie wziąć za granicę złotej karty kredytowej?
Dlaczego nie wziąć za granicę złotej karty kredytowej?

REKLAMA

REKLAMA

Korzystanie ze złotej karty kosztuje rocznie od 125 do 250 zł (to nawet cztery razy więcej niż opłata za wydanie zwykłej karty kredytowej). Za taką opłatę klient otrzymuje dodatkowe usługi - głównie pakiety ubezpieczeniowe. Jednak nie każdemu posiadanie złotej karty się opłaca.

Złota karta trafia zazwyczaj do klientów banków z dochodami powyżej 5 tys. zł netto. Ostatnio uzyskanie prestiżowych kart staje się jednak łatwiejsze (np. w Eurobanku wystarczy już 1 tys. zł dochodu netto miesięcznie, by taką kartę otrzymać).

REKLAMA

Polisa dla podróżników

Najważniejszym dodatkiem do złotej karty kredytowej jest pakiet ubezpieczeniowy. I nie dotyczy on ubezpieczeń na wypadek utraty karty - te są w większości przypadków dołączone nawet do srebrnych kart - ale ubezpieczeń podróżnych. Korzystanie z karty złotej opłaca się więc osobom, które dużo podróżują. Jeśli ktoś nie spędza co najmniej 2-3 tygodni w roku poza granicami Polski, korzyści z ubezpieczeń nigdy nie przewyższą kosztów (opłaty za wydanie karty).

To samo dotyczy osób powyżej 65. roku życia, którym nie opłaca się korzystać ze złotych kart (w większości banków ubezpieczenia ich nie obejmują).

Na co może liczyć posiadacz złotej karty? Przede wszystkim na ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Obejmuje ona wszystkie koszty związane z nagłym zachorowaniem podczas zagranicznego wyjazdu. Suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel jest gotowy zwrócić, wynosi zazwyczaj 100-150 tys. zł. Na rynku dostępne są też karty z wyższą sumą ubezpieczenia (np. 100 tys. dolarów w Citibanku) lub niższą (25 tys. zł w BOŚ). Aby skorzystać z takiego ubezpieczenia, konieczna jest zazwyczaj zapłata kartą za wycieczkę (przelot) lub hotel. Nie każdy bank stawia takie warunki - np. w Raiffeisenie ubezpieczenie działa cały rok podczas wszystkich zagranicznych wyjazdów, bez konieczności płacenia kartą).

Jeśli w podróż udajemy się samochodem, to np. w mBanku na ostatniej stacji benzynowej przed granicą trzeba kartą zapłacić za paliwo. To dla banku dowód, że wyjechaliśmy z Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szeroka ochrona

Złote karty gwarantują też (w zależności od banku) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (w tym śmierci), ubezpieczenie od opóźnienia i utraty bagażu oraz pomoc prawną i usługi assistance.

REKLAMA

Jeśli klient banku nie ma złotej karty, zazwyczaj indywidualnie kupuje ubezpieczenie. Dla porównania: ubezpieczanie kosztów leczenia do 80 tys. zł kosztuje na 10 dni 38 zł (gdy dotyczy Europy) lub 68 zł, gdy działa na całym świecie. Pamiętajmy, że w Unii Europejskiej możemy korzystać z usług publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. W większości przypadków oznacza to możliwość bezpłatnego leczenia. Aby skorzystać z opieki zdrowotnej w innym kraju, trzeba posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wydają oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jest również sposób, by skorzystać z dobrodziejstw złotej karty bez opłat. Wystarczy wyrobić kartę w banku, gdzie opłata za pierwszy rok nie jest pobierana. Przez 12 miesięcy można z karty korzystać bez opłat, pamiętając, by co najmniej 30 dni przed upływem okresu jej ważności wypowiedzieć umowę. Jeśli tego nie zrobimy w terminie, bank pobierze opłatę za kolejny rok.

Aktualna oferta banków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA