REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Wybierając pieniądze z bankomatu, trzeba zachować szczególne środki ostrożności. To łatwa okazja dla złodzieja.
Wybierając pieniądze z bankomatu, trzeba zachować szczególne środki ostrożności. To łatwa okazja dla złodzieja.

REKLAMA

REKLAMA

Złodzieje opracowali wiele sposobów na to, jak zdobyć nasze pieniądze. Co zrobić, żeby nie stracić gotówki? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę zdaniem ekspertów.

Długa droga z bankomatu do portfela

REKLAMA

Po pierwsze, trzeba skupić się przez te kilkadziesiąt sekund, spędzonych przy maszynie. Nie warto myśleć o niebieskich migdałach. Wyjęcie karty… i odchodzimy od bankomatu. No właśnie, sporo osób niestety zapomina o celu swojej wizyty i odchodzi z pustym portfelem. A jeśli szczęście nam nie dopisze, nikt nie zawoła nas w imię sprawiedliwości, informując o tym, że zapomnieliśmy zabrać pieniędzy. Będziemy po prostu stratni. I to wyłącznie ze swojej winy.

Wskazówka dla złodzieja

Opłaca się zwrócić uwagę na kilka doprawdy niedopuszczalnych zachowań, takich jak choćby trzymanie karteczki z zapisanym kodem PIN w portfelu lub – co gorsza – naklejanie jej na karcie. To kardynalny błąd! W razie zgubienia czy kradzieży portfela, znalazca nie będzie miał kłopotu z „wyczyszczeniem” konta. Jeśli sporą trudność sprawia nam zapamiętanie ciągu 4 cyfr, skutecznym sposobem może być zapisanie PIN-u w zaszyfrowany sposób, np. w formie numeru telefonu, ale to nie najlepszy pomysł. Jeśli nie potrafimy nauczyć się na pamięć jednego numeru, to jaką mamy gwarancję, że zapamiętamy, jaki kor wymyśliliśmy?

Jeden PIN – jeden właściciel

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny punkt z listy „zachowań niedozwolonych”, to ujawnianie innym swojego kodu PIN. Nie wolno podawać PIN-u nikomu. Nawet żonie lub mężowi. A jeśli już to zrobiliśmy, niezwłocznie go zmieńmy. Wiele kart umożliwia taką operację. Należy też mieć świadomość, że ani bank, ani żadna inna instytucja nie zadzwoni, nie wyśle wiadomości e-mail i nie napisze SMS-a z prośbą o podanie kodu PIN.

Dowiedz się także: Czy warto mieć konto bankowe z debetem?

Dobrym sposobem na uniknięcie nieporozumień jest branie potwierdzeń wypłaty z bankomatu. Gdybyśmy chcieli egzekwować reklamację, np. dlatego, że ktoś wybrał pieniądze z naszego konta, z łatwością wykażemy, kiedy korzystaliśmy z bankomatu.

Telefon do banku na czarną godzinę

Zawsze powinno się nosić przy sobie numer do swojego banku, aby jak najszybciej wnieść o „zamrożenie” użyteczności karty, w razie jej braku. Złodziej nie będzie mógł dłużej z niej korzystać.

Regularne sprawdzanie stanu swojego konta to dodatkowy środek bezpieczeństwa. Dzięki temu szybko zauważymy, gdy coś nie będzie zgadzało się ze stanem faktycznym. Wówczas należy niezwłocznie poinformować bank i policję.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Małe kwoty – małe ryzyko

Czasem instytucja finansowa pozwala określić górny, dzienny limit wypłacanych kartą pieniędzy. Przykładowo, jeśli nigdy nie pobieramy jednorazowo więcej niż 500 zł, warto ustawić taki limit. Jeśli ktoś ukradnie kartę, stracimy „tylko” pół tysiąca, a nie np. 5 tysięcy, które jest na koncie.

Zasada ograniczonego zaufania

Na koniec jeszcze jedna rada: nigdy nie traćmy kontaktu wzrokowego ze swoją kartą, gdy płacimy nią np. w restauracji albo sklepie. Czasem sprzedawca czy kelner mówi, że czytnik ma na zapleczu, ale tak naprawdę nie wiadomo, co robi. Może właśnie skanuje naszą kartę?

Mikołaj Fidziński, Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    REKLAMA

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    REKLAMA