| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Bezpieczeństwo > Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Złodzieje opracowali wiele sposobów na to, jak zdobyć nasze pieniądze. Co zrobić, żeby nie stracić gotówki? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę zdaniem ekspertów.

Po pierwsze, trzeba skupić się przez te kilkadziesiąt sekund, spędzonych przy maszynie. Nie warto myśleć o niebieskich migdałach. Wyjęcie karty… i odchodzimy od bankomatu. No właśnie, sporo osób niestety zapomina o celu swojej wizyty i odchodzi z pustym portfelem. A jeśli szczęście nam nie dopisze, nikt nie zawoła nas w imię sprawiedliwości, informując o tym, że zapomnieliśmy zabrać pieniędzy. Będziemy po prostu stratni. I to wyłącznie ze swojej winy.

Opłaca się zwrócić uwagę na kilka doprawdy niedopuszczalnych zachowań, takich jak choćby trzymanie karteczki z zapisanym kodem PIN w portfelu lub – co gorsza – naklejanie jej na karcie. To kardynalny błąd! W razie zgubienia czy kradzieży portfela, znalazca nie będzie miał kłopotu z „wyczyszczeniem” konta. Jeśli sporą trudność sprawia nam zapamiętanie ciągu 4 cyfr, skutecznym sposobem może być zapisanie PIN-u w zaszyfrowany sposób, np. w formie numeru telefonu, ale to nie najlepszy pomysł. Jeśli nie potrafimy nauczyć się na pamięć jednego numeru, to jaką mamy gwarancję, że zapamiętamy, jaki kor wymyśliliśmy?

Kolejny punkt z listy „zachowań niedozwolonych”, to ujawnianie innym swojego kodu PIN. Nie wolno podawać PIN-u nikomu. Nawet żonie lub mężowi. A jeśli już to zrobiliśmy, niezwłocznie go zmieńmy. Wiele kart umożliwia taką operację. Należy też mieć świadomość, że ani bank, ani żadna inna instytucja nie zadzwoni, nie wyśle wiadomości e-mail i nie napisze SMS-a z prośbą o podanie kodu PIN.

Dowiedz się także: Czy warto mieć konto bankowe z debetem?

Dobrym sposobem na uniknięcie nieporozumień jest branie potwierdzeń wypłaty z bankomatu. Gdybyśmy chcieli egzekwować reklamację, np. dlatego, że ktoś wybrał pieniądze z naszego konta, z łatwością wykażemy, kiedy korzystaliśmy z bankomatu.

Zawsze powinno się nosić przy sobie numer do swojego banku, aby jak najszybciej wnieść o „zamrożenie” użyteczności karty, w razie jej braku. Złodziej nie będzie mógł dłużej z niej korzystać.

Regularne sprawdzanie stanu swojego konta to dodatkowy środek bezpieczeństwa. Dzięki temu szybko zauważymy, gdy coś nie będzie zgadzało się ze stanem faktycznym. Wówczas należy niezwłocznie poinformować bank i policję.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Czasem instytucja finansowa pozwala określić górny, dzienny limit wypłacanych kartą pieniędzy. Przykładowo, jeśli nigdy nie pobieramy jednorazowo więcej niż 500 zł, warto ustawić taki limit. Jeśli ktoś ukradnie kartę, stracimy „tylko” pół tysiąca, a nie np. 5 tysięcy, które jest na koncie.

Na koniec jeszcze jedna rada: nigdy nie traćmy kontaktu wzrokowego ze swoją kartą, gdy płacimy nią np. w restauracji albo sklepie. Czasem sprzedawca czy kelner mówi, że czytnik ma na zapleczu, ale tak naprawdę nie wiadomo, co robi. Może właśnie skanuje naszą kartę?

Mikołaj Fidziński, Comperia.pl

Czytaj także

Ekspert:

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wybierając pieniądze z bankomatu, trzeba zachować szczególne środki ostrożności. To łatwa okazja dla złodzieja.
Wybierając pieniądze z bankomatu, trzeba zachować szczególne środki ostrożności. To łatwa okazja dla złodzieja.

Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym75.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »