| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Rodzaje kart > Karty zbliżeniowe – nowy sposób na codzienne płatności

Karty zbliżeniowe – nowy sposób na codzienne płatności

Prężnie rozwijający się rynek usług finansowych wprowadza nowe rozwiązania. Karty zbliżeniowe mają na celu uprościć i przyspieszyć płatności za drobne zakupy do 50zł. Czym tak naprawdę są wspomniane karty i jakie możliwości oferują?

Karta zbliżeniowa to zwykła karta płatnicza (debetowa lub kredytowa). Wyróżnia ją natomiast wbudowana antena niezbędna przy dokonywaniu transakcji bez konieczności użycia czytnika. 

Dzięki karcie zbliżeniowej można dokonywać transakcji o niewielkich kwotach - do 50zł. Wygodniej jest nosić przy sobie taką kartę niż gotówkę. Jest ona niezastąpiona przy drobnych zakupach, kiedy spiesząc się nie trzeba tracić czasu na szukanie gotówki i wydawanie reszty. Sprzedawca wprowadza tylko kwotę płatności, a my zbliżamy kartę do czytnika. W sytuacji kiedy kwota przewyższa 50zł, rozliczenie następuje w tradycyjny sposób.

Polecamy: Jak znaleźć najlepszą kartę kredytową

Wątpliwości jakie nachodzą klientów, dotyczą wbudowanej anteny połączonej z chipem. Obawiają się, że z tego powodu staną się bardziej narażeni na kradzież. Jednak specjaliści rozwiewają te wątpliwości wyjaśniając, iż pieniądze można pobrać jedynie za pośrednictwem zarejestrowanego terminala. Aby dokonać transakcji należy zbliżyć kartę na odległość nie większą niż 5cm. dodatkowo po zrealizowaniu płatności czytnik przechodzi w stan czuwania, dlatego nie ma możliwości ściągnięcia kwoty z karty dwukrotnie lub przypadkowo. Co więcej, kwoty jakie można pobrać nie przekraczają 50zł więc nie są to wartości kuszące dla świata przestępczego. 

Aktualnie w Polsce, kartę zbliżeniową można dostać w czterech bankach : ING Banku Śląskim (karta debetowa), BZ WBK (karta debetowa, kredytowa), mBanku (karta debetowa, kredytowa) oraz w Alior Banku (karta kredytowa) – warto zwrócić uwagę na tabele znajdujące się pod artykułem. Era proponuje również Minikartę Era PayPass, gdzie karta znajduje się w telefonie komórkowym.

Jedynie posiadacze konta <30 w BZ WBK mogą korzystać z usługi PayWave - Visa, gdyż w tej chwili pozostałe karty zbliżeniowe na rynku obsługuje MasterCard nazywając tę usługę PayPass. Rozwiązania te są w stadium rozwoju, dlatego skorzystać z nich można jedynie w punktach oznaczonych odpowiednim logiem. 

Na chwilę obecną w Polsce jest około 3 tys. punktów handlowo-usługowych akceptujących karty zbliżeniowe a liczba ich wraz ze wzrostem zainteresowania ze strony klientów będzie z pewnością rosła dynamicznie. Pewnym ograniczeniem jest jeszcze brak porozumienia pomiędzy Visą i MasterCard. Mianowicie są punkty gdzie można zapłacić obiema kartami np. McDonald, Mercer’s Coffee, Euroapteka jednak w niektórych punktach takich jak np. Żabka – akceptuje się jedynie karty MasterCard. Jednak wzrost popularności i powszechności kart z pewnością skłoni obie marki do współpracy. 

Anna Paderewska, ekspert TotalMoney.pl

Brakuje gotówki? Porównaj i wybierz najtańszą pożyczkę!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »