reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Dlaczego polska sieć bankomatów pozostanie słabo rozwinięta?

Dlaczego polska sieć bankomatów pozostanie słabo rozwinięta?

Od początku stycznia do końca marca w Polsce przybyło zaledwie 46 bankomatów, natomiast w ciągu roku postawiono ich 570, jak podaje NBP. Eksperci zauważyli, że przyrost placówek bankomatowych nie był tak niski nawet w 2009 roku, w okresie ich wzmożonej likwidacji. Czy powodem zahamowania rozwoju sieci bankomatów jest niska prowizja za wypłaty klientów?

Sytuacja posiadaczy bankomatów pogorszyła się wiosną zeszłego roku. W kwietniu 2010 roku prowizje, otrzymywane za wypłaty klienta z obcych bankomatów, obniżył MasterCard z 3,50 zł do 1,20-1,60 zł – w zależności od karty. Śladem MC taki sam ruch zrobiła również Visa, obniżając od maja 2010 roku prowizję z 3,50 zł do 1,30 zł. Spadły koszty banków, ale jednocześnie dochody niezależnych operatorów bankomatów oraz instytucji finansowych, które miały rozwinięte sieci poza oddziałowych bankomatów, takich jak choćby: PKO BP, Pekao, BZ WBK, ING BSK czy SKOK-i.


Banki wykorzystały to do uatrakcyjnienia oferty, częściej proponując klientom możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich bankomatów w Polsce. Tymczasem głównie niezależni operatorzy grozili, że niekorzystnie wpłynie to na dalszy rozwój sieci bankomatów w naszym kraju. Koniec końców, wydawało się jednak, że nie jest najgorzej, bo w drugiej połowie 2010 roku, według danych banku centralnego, przybyło 700 bankomatów. Okazało się jednak, że liczby te nie były prawidłowe. NBP właśnie je zweryfikował i z 700 bankomatów zostało 450. Ale to i tak nieźle, w porównaniu z tym, co można zobaczyć po I kwartale tego roku. Przez trzy miesiące stanęło zaledwie 46 nowych maszyn.


- To po danych za ten rok dopiero będzie widać faktyczny wpływ obniżki prowizji za wypłaty z bankomatów na rozwój sieci – twierdzą przedstawiciele tej branży. – Inwestycje przygotowywane są z kilku miesięcznym wyprzedzeniem i wiele ruchów w 2010 roku było efektem planów, poczynionych jeszcze przed zmianami prowizji przez Visę i Master Carda – wyjaśnia Piotr Kawczyński, odpowiedzialny za rozwój sieci bankomatów cash4you, która dysponuje 700 bankomatami. Na razie sieci nie zmniejszamy, ale o powiększaniu również nie ma mowy – dodaje. Podobnie sytuacja wygląda u największego operatora bankomatów, w Euronecie, który ma obecnie 2,6 tys. ogólnie dostępnych maszyn.

Dowiedz się także:Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Takie przyhamowanie rozbudowy liczby bankomatów nie jest dobrą wiadomością. Przy obecnej liczbie maszyn na 1 mln mieszkańców w Polsce przypada 436 bankomatów, dwa razy mniej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej, gdzie w 2009 roku było to 867. Jak wynika z danych za 2009 rok, prezentowanych przez NBP na podstawie EBC, największą liczbę bankomatów na 1 mln mieszkańców miała Portugalia (1614), Belgia (1415) i Hiszpania (1336). Przy czym w Portugali i Hiszpanii bankomaty mają zazwyczaj charakter urządzeń wielofunkcyjnych, w których oprócz wypłaty gotówki można m.in. wykonać przelew, doładować telefon czy kupić bilet.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie tak dawno przyrost 2-3 tysięcy bankomatów rocznie był standardem.
Nie tak dawno przyrost 2-3 tysięcy bankomatów rocznie był standardem.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama